|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :پنج شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۲ | کد خبر : 72238
 • پرینت

  گزارشی از هنر فیروزه کوبی:

  نقش و نگار فیروزه بر دل مس

  فیروزه کوبی یکی از رشته­ های صنایع دستی است که زیبایی و گیرایی یک فرآورده­ی خوب صنایع دستی را با خود دارد. یک فرآورده فیروزه کوب اعم از زیروآلات و یا ظروف عبارت است از شیئی مسی، برنجی، نقره­ای، ورشویی و یا برنزی که ذرات و قطعات ریز سنگ فیروزه بر قسمت­هایی از سطوح آن به فرم موزائیک در کنار هم نشانده شده و به این ترتیب جلوه­ای خاص به آن بخشیده می­شود.

  آذرقلم: نمایشگاه بین المللی صنایع دستی تبریز «۲۰۱۸» با حضور هنرمندان چیره دست داخلی و خارجی در حال برگزاری است، این نمایشگاه که مامن همدلی و همکاری هنرمندان ایران زمین است در راستای معرفی ظرفیت های هنری و ایجاد فضایی مناسب جهت عرضه آثار خلاقانه این هنرمندان مبتکر، برپا شده است.

  به گزارش آذرقلم، معرفی هنرمندان و آثار خلاقانه آن ها یکی از مهم ترین اهداف برگزاری این نمایشگاه ملی است، چراکه شناخت دقیق و جامع هنرهای سنتی و دستی هنرمندان ایران امری مدنی است تا به وسیله آن بتوان از هنر و هنرمندان این مرز و بوم حمایت و زمینه های لازم را برای حفظ و پاس داشت این گنجینه با ارزش فراهم کرد.

  در همین راستا برآنیم تا در سری گزارشات روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با معرفی هنرمندان شرکت کننده و همچنین آثار ارزنده آن ها؛ گذر کوتاهی در تماشاخه فاخر هنر ایران اسلامی داشته باشیم.

  *هنر فیروزه کوبی

  فیروزه کوبی یکی از رشته­ های صنایع دستی است که زیبایی و گیرایی یک فرآورده­ی خوب صنایع دستی را با خود دارد. یک فرآورده فیروزه کوب اعم از زیروآلات و یا ظروف عبارت است از شیئی مسی، برنجی، نقره­ای، ورشویی و یا برنزی که ذرات و قطعات ریز سنگ فیروزه بر قسمت­هایی از سطوح آن به فرم موزائیک در کنار هم نشانده شده و به این ترتیب جلوه­ای خاص به آن بخشیده می­شود.

  یکی از کارهای جنبی صنعت فیروزه کوب کار تهیه­ زیر ساخت است که در کارگاه زرگری و بطور جداگانه انجام می­ شود. در حال حاضر صنعت دستی فیروزه کوبیبه طور عمده در اصفهان رایج است و صنعتگران شاغل در این رشته محدود و انگشت شمار می ­باشند.

  “احسان کابلی” هنرمند اصفهانی فعال در رشته فیروزه کوبی، در خصوص این رشته زیبای هنری، گفت: کارهای  دستی ما به دلیل ریزه کاری ها و جنس محصول، ازجمله کارهای فاخر و زیبایی است که به دست هنرمندان اصفهانی بر دل مس نقش می بندد و به همین دلیل می توان رشته فیروزه کوبی را جز هنرهای گران قیمت محسوب کرد.

  کابلی با اشاره به اینکه این رشته به دو بخش «خاتم مس» و «خاتم  فیروزه» تقسیم می شود، ادامه داد: نرخ قیمت خاتم فیروزه به دلیل ارزش این سنگ زیبا نسبت به خاتم مس متفاوت و نسبتا بالاتر است اما علی رغم رکود حاکم در بازار، خوشبختانه مردم به دلیل خواص متعدد فیروزه، آرامش بخش بودن و همچنین انرژی مثبت آن بیشتر خاتم فیروزه را برای خرید برمی گزینند

  وی افزود: صد در صد چیدمان سنگ ها در خاتم فیروزه به دلیل ریزه کاری و دقت بالا، برعهده بانوان مجموعه می باشد و مابقی کارها مثل تراش کاری و اسیدکاری و … را مردان هنرمند مجموعه بر عهده دارند.

  این هنرمند خوش ذوق اصفهانی در ارتباط با نمایشگاه بین المللی صنایع دستی تبریز ۲۰۱۸، گفت: امسال کیفیت نمایشگاه صنایع دستی در تبریز به لحاظ برگزاری، محصولات و استقبال مردم بسیار خوب و قابل توجه است، حضور هنرمندان در نمایشگاه های سراسری زمینه مناسبی را برای تعامل و مشارکت جمعی در سطح ملی و بین المللی فراهم می سازد که به دنبال آن می توان خلاقیت در خلق آثار را دو چندان کرد.

  کابلی ادامه داد: ما در نمایشگاه های مهم کشور از جمله تهران، فارس، تبریز و.. شرکت می کنیم و تفاوتی که مردم شهر تبریز نسبت به سایرشهر ها دارند، نوع برخورد آن ها با هنر صنایع دستی وسلیقه خاصآن ها است کهاین  موضوع بیانگر روحیههنر دوستی مردماین کهن شهر است.

  وی با بیان اینکه سطح بالای فرهنگ مردم تبریز، یکی از دلایل مشارکت ما در این نمایشگاه است، اضافه کرد: حتی اگر بازدید کننده ای توان خرید نداشته باشد، شوق و لذتی که هنگام بازدید از هنرهای پرزحمت هنرمنداندارند، تنها با گفتن جمله «خسته نباشید» تمام خستگی های چندین ساله مان را به جان می خرند.

  کابلی در پایان با اشاره به اینکهمعاونت صنایع دستی اصفهان برای شرکت در نمایشگاه های صنایع دستی تبریز، همواره هنرمندان چیره دست و حرفه ای اصفهانی را انتخاب و معرفی می کند، گفت: سطح کیفی نمایشگاه های تبریز محصولاتی حرفه ای و دقیق تری را می طلبد، به همین دلیل غرفه های صنایع دستی حاضر اصفهان در این نمایشگاه هنرمندان برجسته و حرفه ای هستند که دارای نشان ملی مرغوبیت و اصالت یونسکوهستند.

 • برچسب ها : ,
 • نظرات کاربران در "نقش و نگار فیروزه بر دل مس"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.