|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۴ | کد خبر : 74965
 • پرینت

  آذرقلم: فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا گفت: پروژه خط انتقال آب زرینه رود به تبریز تا پایان امسال تکمیل و به بهره برداری می رسد.

   آذرقلم: فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا گفت: پروژه خط انتقال آب زرینه رود به تبریز تا پایان امسال تکمیل و به بهره برداری می رسد.

  به گزارش آذرقلم به نقل از ایرنا، عبادالله عبداللهی در بازدید از روند اجرای پروژه خط انتقال آب زرینه رود به تبریز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: مخزن های انتقال این خط توان تامین آب ۷۲ ساعته کلان شهر تبریز را برای شرایط خاص و مواقع قطعی آب دارد که جهادگران خاتم به طور شبانه روزی در تلاش برای اتمام این پروژه مهم ملی هستند.
  وی افزود: این خط انتقال آب از جمله طرح های پدافند غیرعامل کشور است که می تواند در مواقع قطعی آب یا موارد فوریتی ۷۲ ساعت از آب شهروندان تبریزی را به راحتی تامین کند.
  سردار عبداللهی طول خط این طرح انتقال آب را ۱۴۵ کیلومتر اعلام کرد که تاکنون ۱۳۵ کیلومتر آن تمام شده و ۱۰ کیلومتر باقی مانده نیز تا پایان امسال به اتمام خواهد رسید.
  وی ادامه داد: آب این خط انتقال توسط دو مخزن ۱۰ هزار مترمکعبی و ۱۰۰ هزار مترمکعبی تامین می شود که مخزن ۱۰۰هزار مکعبی آن به پایان رسیده و کار ساخت مخزن ۱۰هزار مترمکعبی آن نیز در حال اجراست که تا پایان سال ۱۳۹۸ و شاید زودتر از آن به بهره بهره برداری برسد.
  سردار عبداللهی با اشاره به اینکه مخازن این خط آب توان ذخیره ۱۶۰میلیون مترمکعب در ثانیه را دارد، اضافه کرد: همه تجهیزات و شیرآلات این خط آماده شده و دارای سیستم هوشمند است.
  به گزارش ایرنا، طرح پدافند غیرعامل خط آبرسانی زرینه رود به تبریز از سال ۱۳۹۴ با تامین اعتبار ۲۰۰ میلیون یورویی از طریق فاینانس آغاز شده و هم اکنون حدود ۶۰ درصد آب شرب کلانشهر تبریز به همراه آب شهرها و صنایع موجود در این مسیر از این رودخانه تامین می شود.
  هدف از اجرای خط دوم انتقال آب زرینه رود به تبریز، جایگزین کردن آن در مواقع بروز حادثه برای خط اصلی است.
  طی سال های اخیر ترکیدگی خط لوله نخست آبرسانی زرینه رود به تبریز به دلیل فرسودگی و خوردگی در برخی مناطق، بارها مشکل ساز و موجب قطعی آب در بخش های وسیعی از این شهر شده است.