- پایگاه خبری آذرقلم - https://azargalam.ir -

کاهش ۴۱ درصدی بارش ها در ایران /تعیین ۱۴۰۶ به عنوان سال هدف برای رسیدن به حیات اکولوژیکی دریاچه ارومیه

[vc_row][vc_column][vc_column_text]آذرقلم: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی با اشاره به شعار روز جهانی آب گفت: احیای کامل دریاچه ارومیه مستلزم ارزش نهادن و مدیریت مصرف آب این مایه حیات است.

به گزارش آذرقلم، حسن عباس نژاد امروز در بازدید از دریاچه ارومیه با اشاره به شعار روز جهانی آب، اظهار داشت: ایران در دهه اخیر با خشکسالی و کمبود آب مواجه بوده است، بطوریکه درسال آبی امسال(۱۳۹۹-۱۴۰۰) از اول مهر تا ۱۰ اسفند میزان کل ریزش های جوی حدود ۱۰۷ میلیمتر بوده است.

این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره های مشابه درازمدت ۲۲ درصد و نسبت به سال آبی گذشته ۴۱ درصد کاهش نشان می دهد.

عباس نژاد گفت: این کاهش نزولات آسمانی در استان آذربایجان شرقی نیز نسبت به دراز مدت ۴.۸ درصد بوده است ولی خوشبختانه دریاچه ارومیه با وجود کاهش نزولات جوی نسبت به سالهای گذشته از وضعیت نسبتا خوبی برخوردار است.

عباس نژاد گفت: بازگشت حیات کامل به دریاچه ارومیه مستلزم ارزش نهادن به آب، اصلاح الگوی مصرف و کاهش ۵۰ درصدی استفاده از منابع آب های قابل استحصال است.

منصور صفرزاده مدیر دفتر استانی ستاد احیاء دریاچه ارومیه، در استان آذربایجان شرقی همزمان با روز جهانی آب با اشاره به موفقیت های برجسته ستاد احیا دریاچه ارومیه و بازگشت امید به نجات دریاچه ارومیه اضافه کرد، عدم استمرار برنامه های کنترلی کاهش مصرف آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه،میل به سدسازی و آبگیری سدها و توقف تغییر الگوی کشت، می‌تواند به سرعت بحران را به دریاچه ارومیه بازگرداند.

مدیر دفتر ستاد احیاء دریاچه ارومیه از اهتمام دولت به استمرار اجرای برنامه های ستاد با تشکیل مرکز هماهنگی، پایش و آینده پژوهی دریاچه اشاره و گفت: ۱۴۰‪۶،سال هدف برای رسیدن به حیات اکولوژیکی دریاچه ارومیه تعیین شده است که رسیدن به آن نیازمند همکاری بین بخشی و مشارکت های مردمی است

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]