- پایگاه خبری آذرقلم - https://azargalam.ir -

سازمان نظام پزشکی! کجایی؟ دقیقا کجایی؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]یادداشت وارده: امضا محفوظ!

آذرقلم: وای به حال بیماری که در این اوضاع بی سروسامان اقتصادی و در فقدان و نقصان نظارت های تخصصی گذرش به مطب دکترها و درِ خانه طبیبان بیفتد! پزشکانی که به پشتوانه سوگندنامه پزشکی و به اعتبار جایگاه آسمانی شغلشان در شفادهی به دردمندان، مورد ستایش قرار گرفته بود. اما این روزها خودشان می برند و خودشان می دوزند و در این میان سازمان فرادست و ناظر این شغل پر آب و نان! هم دست روی دست گذاشته و کاری نمی کند.

روی سخن ما با برخی از پزشکان منعهد و کم توقع و دلسوز نیست. مخاطب ما پزشکان وفادار به سوگندنامه شغلی شان نیست. مردان و زنان متخصص و متعهدی که دردهای پیدا و پنهان جماعت به تنگ آمده از بازی های سیاسی و مشکلات اقتصادی را درک می کنند و اگر نوش ملت نیز نباشند نیش جان و نمک زخم شان نیستند. روی سخن ما با برخی از شاغلین حوزه پر آب و نان طبابتی است که به هیچ قاعده و اصولی پایبند نیستند. پزشکانی که متاسفانه تعدادشان هم کم نیست. اگر سری به مطب ها بزنید و به صورت ناشناس پای درد دل مردم بنشینید همه چیز دستگیرتان می شود.

در حالی که بخشی از جامعه پزشکی و به ویژه پرستاران عزیز در خط مقدم مبارزه با کرونا از جان و مال خود می گذرند و ایثارگرانه تا پای جان در خدمت جامعه انسانی هستند برخورد کاسبکارانه برخی از پزشکان فرصت طلب ( که آدمی از به کار بردن نام پزشک و درمانگر برای آنان شرم می کند! ) آبرو و حیثیت شغل پزشکی را به خاطر کسب چند میلیون تومان بیشتر! به حراج گذاشته اند!

یکی از همراهان یک بیمار که بیماری مجاری ادراری مبتلاست می گفت: بنا به تجویز پزشک معالج مجبور شدم پدرم را به دست تیغ جراحی بسپارم. جالب اینکه بنا به سفارش اکید پزشک متخصص باید حتما در یک بیمارستان خصوصی بستری می شد. اما موضوع به همین جا ختم نمی شود برای اینکه جراح محترم بابت عمل جراحی خارج از تعرفه بیمارستان خصوصی، هزینه سنگین دیگری را به عنوان «حق چاقو» مطالبه می کند. البته باید ۵ میلیون تومان ناقابل نقدا به شماره کارتی که نه به نام خود دکتر جراح بلکه به نام منشی دکتر است واریز شود! یعنی نوعی پولشویی و دور زدن قانون و فرار از مالیات و پیگیری های بعدی! آیا سازمان نظام پزشکی و بقیه سازمان ها و نهادهای نظارتی به این موضوع واقف نیستند یا خودشان را به نشنیدن و ندیدن زده اند؟

در کجای دنیا و ایران برای مشاهده آزمایش و نتیجه عکس سونوگرافی و رادیوگرافی، باید یک بار دیگر حق ویزیت پرداخت کرد؟ اما در این شهر برای هر بار دیدن چهره مبارک دکتر به هر بهانه ای ، شما باید حق ویزیت بدهید. آیا سازمان نظام پزشکی این تخلفات آشکار در حوزه پزشکی را نمی بیند یا خودش را به ندیدن زده است؟

مریض دیگری که به یک چشم پزشکی در تبریز مراجعه کرده با آه و ناله می گوید: هفته قبل برای حق ویزیت، منشی دکتر ۶۴ هزار تومان از من مطالبه کرد. به توصیه پزشک یک هفته بعد مراجعه کردیم این بار مبلغ ۸۰ هزار تومان حق ویزیت دریافت کرد و گفت: گران شده است! در کجای ایران نرخ تورم به این سرعت و شدت افزایش یافته است که پزشکان محترم از بیماران دردمند و درمانده مطالبه می کنند؟ سازمان نظام پزشکی و بقیه نهادهای نظارتی خواب مانده اند یا خودشان را به خواب زده اند؟

موضوع به همین جا ختم نمی شود. برای اینکه منشی همان چشم پزشک محترم در هنگام ترک مطب اعلام کرد چون برایتان عینک تجویز شده باید ۲۰ هزار تومان دیگر هم بپردازید! شما بفرمائید اگر بی ادبی و توهین تلقی نکنید این نوع رفتار، مصداق «سرگردنه» بودن نیست پس چیست؟

سازمان نظام پزشکی آیا نمی بیند و نمی شنود یا خودش را به ندیدن زده است؟

چه کسی باید جلوی این نوع قانون شکنی آشکار و تخلف در روز روشن را بگیرد؟

مردم بیچاره که این روزها به شدت درگیر مشکلات کرونایی، تورم گرانی، بیکاری، رکود اقتصادی و … هستند چرا باید تاوان زیاده خواهی برخی از ناطبیبان بی درد را هم تحمل کنند؟!

در حیرتم اگر این نوع گردنگشی و هرج و مرج در حوزه بهداشت و درمان در یک کشور دیگر حتی از نوع جهان سومی اتفاق افتاده بود چه برخوردی با آنها می کردند؟ تکلیف ما که روشن است. اگر نمی توانید پرداخت کنید و این قاعده من درآوردی پزشکان محترم را قبول ندارید به سلامت! می تواند مراجعه نکنید و بمیرید! تازه اگر هم شناسایی شوی دفعه بعد دیگر شماره ویزیتی برایت در کار نخواهد بود!

نظارت بر گرانفروشی و جلوگیری از تخلف های اقتصادی نباید تنها شامل بقال پیر سر کوچه شود که به خاطر چندرغاز گران کردن قیمت مرغ و روغن آن هم به خاطر گران خریدن کالا جریمه و تنبیه و پلمپ می شود! از قضا در این مورد خاص و در این دوران حساس باید این مجازات و تنبیه و جریمه بیشتر شامل نخبگان و بزرگان و تحصیل کردگان شود تا بقیه حساب کار دستشان بیاید و احساس تبعیض و اجحاف و خودی و غیرخودی بودن مثل موخوره و آفت به جامعه رسوخ پیدا نکند.

سازمان نظام پزشکی تبریز، وزارت محترم بهداشت و درمان، تعزیرات و نهادهای نظارتی، آقای دکتر پزشکیان نماینده محترم مردم تبریز در مجلس و بقیه مسئولان دلسوز و پر تبلیغات ایران و تبریز، دقیقا کجائید؟!! لطفا به فریاد مردم بیچاره برسید.

امضا محفوظ/ نیما[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]