- پایگاه خبری آذرقلم - https://azargalam.ir -

بودجه آذربایجان‌شرقی پایین‌تر از متوسط کشوری است/ واریز میلیاردها تومان جرایم رانندگی استان به حساب دولت

بودجه آذربایجان‌شرقی پایین‌تر از متوسط کشوری/ واریز سالانه 50 میلیارد تومان جرایم رانندگی به حساب دولتآذرقلم: استاندار آذربایجان‌شرقی با تاکید بر اینکه استان ما یک استان نیمه توسعه یافته است و با آنچه که می‌گویند آذربایجان‌شرقی صنعتی است، فرق دارد، گفت: توزیع اعتبارات عمومی مناسب نیست به طوریکه بودجه استان از متوسط کشوری پایین‌تر بود.

به گزارش آذرقلم به نقل از فارس، محمدرضا پورمحمدی در شورای اداری آذربایجان‌شرقی که با حضور رئیس قوه قضائیه در تبریز برگزار شد، اظهار کرد: از زحمات ۹ ماهه رئیس قوه قضائیه برای مبارزه با ظلم و گسترش عدالت تشکر می‌کنیم.

وی در ادامه افزود: شرط انسانیت نیست که به عنوان استاندار از زحمات رئیس قوه قضائیه تشکر نکنیم.

استاندار آذربایجان‌شرقی به دو وظیفه قوه قضائیه در برقراری عدالت و نظارت جهت اجرای قوانین اشاره کرد و گفت: عدالت علاوه بر اینکه در بین مردم باید رعایت شود یک عدالت منطقه‌ای و توزیع نیز است.

وی با بیان اینکه فصل سوم اقتصاد مقاومتی تاکید بر عدالت دارد، گفت: در ۲۰ سال گذشته با وجود اینکه دولت‌های زیادی روی کار آمده ولی تفاوت آنچنانی در کاهش توزیع نامناسب رقم نخورده هست.

بودجه آذربایجان‌شرقی پایین‌تر از متوسط کشوری است

پورمحمدی با تاکید بر اینکه استان ما یک استان نیمه توسعه یافته هستیم و کمی با آنچه که می‌گویند آذربایجان‌شرقی صنعتی است، فرق دارد، گفت: توزیع اعتبارات عمومی مناسب نیست به طوریکه بودجه استان از متوسط کشوری پایین‌تر بود.

آذربایجان‌شرقی بیشترین بیکار در بین فارغ‌التحصیل را دارد

وی با اشاره بر اینکه ناکافی بودن امکانات منجر به مهاجرت نخبگان شده است،افزود: سهم مالی استان کمتر از ۳.۵ است و با مشکلات دیگری از قبیل حاشیه‌نشینی و شغل‌های دوره‌گردی مواجه هستیم همچنین بیشترین بیکار در بین فارغ‌التحصیل را داریم.

پورمحمدی با تاکید بر اینکه روزی ما محور مواصلاتی بودیم ولی الان بسته است، گفت: امکانات ترانزیت کالا و لجستیکی بسیار پایین است.

وی با بیان اینکه ما یک درصد معادن جهان را داریم و معادن غنی زیادی داریم که با اهمیت‌تر از نفت است، افزود: روزی ما در استان خام‌‌‌فروشی می‌کردیم ولی با تمهیداتی این مشکل حل شده است.

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: نفلین‌سینیت سراب ۵ میلیون تن ذخایز دارد، به طوریکه در گینه آفریقا یک معدن بوکسیت خریده‌اند در حالی که اگر آن سرمایه را خودمان در کشور می‌گذاشتیم، می‌توانستیم آلومینا را تامین کرد.

وی در ادامه به نحوه اجرای قوانین تاکید کرد و اظهار کرد: قانون، قانون است و برنامه و بودجه چیز جزو قانون نمی‌باشد و اگر قانونی بخواهد تعدیل شود، باید به منشاء اولیه برگردد.

پورمحمدی ابراز کرد: ۵۰ میلیارد تومان واریز از بابت جرایم تصادفات به حساب دولت واریز می‌شود تا در خود استان هزینه شود ولی چنین کاری انجام نمی‌گیرد.

وی متذکر شد: ۸۵ درصد بودجه کشور در تهران بوده و ۱۵ درصد به استان‌ها می‌رسد که اغلب تکلیفی می‌باشد در نتیجه نمی‌توان مشکلات اساسی را حل و فصل کرد.