1

زمستان امسال، با ترمیم تونل کانی‌سیب، آب به دریاچه ارومیه می‌رسد

آذرقلم: رئیس مجمع نمایندگان شمالغرب کشور در خصوص وضعیت پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه گفت: دریاچه ارومیه از اولویت‌های کاری دولت و دولتمردان استان‌های شمالغرب است و پیگیری‌های بسیاری در این خصوص انجام گرفته و پروژه‌هایی در شرف اتمام هستند که مشکل اولیه تامین آب دریاچه را رفع می‌کنند.

به گزارش آذرقلم، حجتالاسلام سیدمحمدرضا میرتاج الدینی افزود: یکی از این پروژه‌ها، پروژه تونل انتقال آب از سد کانی سیب به طول ۳۶ کیلومتر است. این تونل ۷۰۰ متر ریزش داشته و چند ماه است که برای ترمیم آن مشغول هستند. دولت حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برای این امر اختصاص داده و این ۷۰۰ متر برای امسال ترمیم می‌شود و با رهاسازی آب از این تونل، سالانه حدود ۶۵۰ الی ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه می‌رسد.

وی ادامه داد: پروژه انتقال پساب از تصفیه خانه‌های ارومیه و تبریز نیز از مهمترین پروژه‌ها بوده و به تازگی فاز دوم تصفیه خانه تبریز به اتمام رسید. این فاز به طول ۷۰ کیلومتر بوده و ۱۰ کیلومتر آن به صورت لوله کشی است. با اتمام فاز نهایی این پروژه مقدار ۱۲۵ میلیون مترمکعب آب به دریاچه می‌رسد؛ حدود ۷۰ میلیون مترمکعب نیز از محل تصفیه خانه ارومیه به دریاچه سرریز می‌شود.

میرتاج الدینی بابیان این‌که سالانه با اتمام این پروژه‌ها یک میلیارد مترمکعب آب برای دریاچه تامین شده و از وضعیت کنونی نجات می‌یابیم، افزود: زمستان امسال بخش اعظمی از این پروژه‌ها تحقق می‌یابد.

وی در ادامه در خصوص آخرین وضعیت قطار تبریز- میانه نیز اظهار کرد: این پروژه یکی از پروژه‌های لازم الاجرا بوده که پیگیر اجرایی شدن آن هستیم تا آرزوی دیرینه چندین ساله مردم تبریز محقق شود و مسافت قطار تبریز به تهران، پنج ساعت کاهش یابد. این پروژه تا ایستگاه خاوران تبریز به اتمام رسیده و پس از اتمام یکسری از اصلاحات در دهه فجر نهایی می‌شود.

منبع: ایسنا