تعداد اخبار امروز : 4 خبر

یکشنبه ۰۵ تیر, ۱۴۰۱

مقالات مرتبط

هزینه حج در کشورهای مختلف: زائران لیبی رایگان حاجی می شوند! + جدول هتل پنج ستاره در شهرک خاوران تبریز احداث می شود ویژه خوارانی که از دامپزشکی به پزشکی رسیدند/ سهمیه های رنگارنگ صاعقه ، جان باغدار ۵۵ ساله اسکویی را گرفت ترافیک سنگین ورودی بیمارستان امام رضا تبریز

نظرات

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. 1

  علی

  وقتی برگ برنده تراکتور، ترمز را کشید؛
  جنجال و رسوایی بزرگ در تبریز!

  سرمربی تراکتور شب عجیبی را پشت سر گذاشت که هیچ وقت پیش بینی آن را نمی کرد.

  قدرت تراکتور با هوادارانش چند برابر می شود؛ این موضوع در بازگشت هواداران این تیم به ورزشگاه بعد از پایان محدودیت های کرونایی یه خوبی خود را نشان داد. شاگردان ساغلام با حضور تی تی ها دو بازی خانگی خود را پشت سرهم بردند تا به پرسپولیس برسند.
  در شرایطی که بعضی از بازی های این هفته بدون تماشاگر برگزار شد، ورزشگاه یادگار امام میزبان بیش از ۶۰ هزار نفر بود. تراکتور امیدوار بود با حضور این لشکر بزرگ، بعد از ۵ شکست متوالی، طعم برد را مقابل سرخ پوشان پایتخت بچشد. فشار هواداران جو را کاملا به نفع آنها کرده بود ولی کم کم جو روی سکوها متشنج و در ادامه به نیمه تمام ماندن بازی انجامید.
  ساغلام که می خواست مثل هموطنش دنیزلی (آخرین برد تراکتور مقابل پرسپولیس با او به دست آمد) پرسپولیس را به کمک تی تی ها شکست دهد، در لحظاتی که بازی به مدت حدود ۲۰ دقیقه متوقف شد به سمت هواداران رفته و آنها را دعوت به آرامش کرد. او از هواداران خواست تا کاری نکنند که بازی ۳-۰ به نفع حریف شود.
  بار دوم که جنجال شد، داور هم لبریز شد و توپ را برداشته و سوت نیمه تمام ماندن بازی را به صدا درآورد. در این لحظات ساغلام با حسرت داشت ورود بازیکنان پرسپولیس را به رختکن تماشا می کرد. او با حمایت هواداران تیمش پرسپولیس را به گوشه رینگ برده بود و برای زدن مشت نهایی آماده می شد اما به یک باره، همین نیروی محرکه، ترمز تراکتور را کشید. هواداران حرف سرمربی و خواهش کاپیتان را رد کردند تا ساغلام عصبی و شوکه از اتفاقات بازی روی نیمکت نشسته و این جمله را با خود زمزمه کند: “بو بویوک بیر رضالت (این یک رسوایی بزرگ است)”
  ساغلام وقتی دید داوران و اعضای تیم حریف زمین را ترک کردند و هواداران هم قصد آرام شدن ندارند، تسلیم شده و خود را به دست سرنوشت سپرد. او به سمت نیمکت رفت و دیگر فقط نظاره گر بود و بس… نظاره گر جوی که فکر می کرد برایش به یک شب تاریخی منجر شود اما…

  پاسخ
 2. 2

  علی

  تراکتور – پرسپولیس؛ یادآور درسی که هیچ‌وقت عبرت نمی‌شود!

  اتفاقات تلخ دیدار تیم‌های تراکتور و پرسپولیس یادآور درسی است که بار‌ها به فوتبال ایران یاد داده شده اما کسی نیست که از آن عبرت بگیرد.

  سنگ، بطری آب معدنی و هر شیء دیگری که دَم دست بود به زمین بازی پرتاب و روی سر بازیکنان هوار می‌شد، یک بار نه چندین بار و بار‌ها بازی با تصمیم داور به وقفه کوتاه و بلند کشیده شد. از دیدار تراکتور و پرسپولیس حرف می‌زنیم که به یک آبروریزی بزرگ دیگر برای فوتبال ایران ختم شد. در پهنای فوتبال ایران البته به این صحنه‌ها عادت داریم، حداقل سالی یکی دو مورد وجود دارد تا به سوژه تلخی برای یک گزارش انتقادی تبدیل شود.
  اینکه تنها قرار بوده ۳۰ هزار هوادار به ورزشگاه بیاید ولی در ورزشگاه ۶۶ هزار نفری جای سوزن‌ انداختن نبود خود نشان از شاهکار عوامل برگزاری این دیدار دارد. وقتی می‌گوییم عوامل، منظور‌مان متولیان برگزاری مسابقه است، از مسئولان سازمان لیگ و هیئت فوتبال تبریز گرفته تا مدیران استانی و اعضای شورایی به نام «تأمین» که امنیت برگزاری مسابقات را تأمین می‌کنند.
  اینکه چه شد که ۳۰ هزار نفر، بیشتر خود را به داخل ورزشگاه رساندند باید بررسی شود و باید دید چه کسی یا چه کسانی چنین مجوزی را خلاف قانون و ابلاغیه و اطلاعیه صادر کرده‌اند اما اینکه چگونه این حجم از بطری آب معدنی و شیء اضافی به ورزشگاه راه پیدا کرده، احتمالاً دلیلش مشخص است؛ عدم نظارت و بازرسی دقیق در دیداری که رخ دادن این اتفاقات حداقل قابل پیش‌بینی بود. علاوه بر این در ورزشگاه یادگار امام تبریز پیدا کردن سنگ کار سختی نیست، ورزشگاه در یک گودال بزرگ تأسیس شده و دور تا دور سکو‌ها، امکان دسترسی آسان هواداران را به هر شی‌ء سختی مثل سنگ می‌دهد. حال اینکه چه کسی باید فکری به حال این مشکل داشته باشد، الله اعلم!
  صحبت از هوادار شد که نمی‌‌دانیم بگوییم چند درصد افرادی که در ورزشگاه حضور داشتند به معنی واقعی کلمه «هوادار» تیم‌شان بودند. اصلاً نمی‌دانیم نام آن تعدادی که کم هم نبودند را چه بگذاریم؟ هوادار‌نما، هولیگان، بیمار روانی یا عامل ناهنجاری؟ به کسی برنخورد، این افراد فقط در تبریز وجود ندارند و تا دل‌تان بخواهد در شهر‌های دیگر نیز از این دست هنرنمایی‌ها دیده شده است. تبریز شهر ادب است ولی هر کاری کنیم اندک لکه‌های سیاه روی یک صفحه سفید باز هم دیده می‌شوند.
  نمی‌توان منکر نقش محوری عده‌ای خاص از حاضران در ورزشگاه در ایجاد این جو شد اما نمی‌توانیم خودمان را گول بزنیم که این جریان در ادامه با همراهی تعداد دیگری از تماشاگران همراه نمی‌شود. به راستی چه اتفاقی رخ می‌دهد که یک هوادار حاضر می‌شود با این همه سختی خود را از روی نرده‌های بین سکوها بالا بکشد و تلاش کند به هموطن یا حداقل همنوع خود سیلی بزند، آن هم فقط به این دلیل که این فرد سرمربی تیم حریف است؟ یا آن هواداری که سنگ بزرگی را با همه وجود به سمت یک بازیکن که قطعاً خانواده‌ای دارد که نگران او هستند پرتاب می‌کند،‌ در لحظه‌ای که سنگ از دستش جدا می‌شود، دقیقاً به چه چیزی فکر می‌کند؟ چه ظلمی در کار بوده و چه حقی ضایع شده که فقط «مرگ» باعث پایمال نشدن آن می‌شود؟
  در این بین بازیکنان، مربیان و عوامل باشگاه‌ها و افراد دیگری که در آتش حساسیت کاذب مسابقات می‌دمند هم مقصر هستند. افرادی که با مصاحبه‌های‌شان یا بیانیه‌‌هایی که بیشتر شبیه به توهین‌نامه است از خجالت تیم رو‌به‌رو یا داور درمی‌آیند، نباید در زمان رخ دادن این اتفاقات در ورزشگاه‌ها خود را کنار بکشند و انگشت اتهام را فقط به سمتی دیگر بگیرند. مدیرعامل یا مربی که برای جبران کم و کاستی تیم خودش باشگاه دیگری را تخریب می‌کند در به راه افتادن این جو مسموم هواداری روی سکو‌ها، حتی برای درصدی نقش داشته و به نوعی ساز خشونت را کوک کرده است.
  آنچه پنجشنبه شب در تبریز رخ داد اولین بار نبود و با این فرمان آخرین بار هم نخواهد بود اما خدا را صد هزار مرتبه شکر که در این بارش سنگ و بلا یا بهتر است بگوییم در این جنگ هوایی، چشمی کور نشد، سری نشکست و جانی به خطر نیفتاد. مگر می‌شود عاقبت سرباز احمدی را در دیدار سپاهان و پرسپولیس فراموش کرد که سال‌هاست به جز سیاهی چیزی مقابل چشمانش نیست؟ درس عبرت در فوتبال ایران زیاد است ولی کسی نیست که از این درس‌های پرهزینه عبرتی بگیرد، چه آن هواداری که شاید در یک لحظه خون به مغزش نمی‌رسد تا آن مسئولی که در زمان تصمیم‌گیری به راحتی از کنار حساسیت‌های موجود و خطرات احتمالی گذشت می‌کند و افتضاحی را به بار می‌‌آورد که هم آبرو‌ی‌مان را می‌برد و هم جان‌مان را می‌گیرد. در آخر هم کسی مقصر شناخته نمی‌شود و باز هم قرار است همه کاسه کوزه‌ها بر سر فوتبال خراب شود؛ چشمت کور فوتبال!

  پاسخ
 3. 3

  علی

  وعده کمیته انضباطی برای برخورد شدید با متخلفان دیدار تراکتور – پرسپولیس

  کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال به محض وصول گزارش اتفاقات مسابقه تیم‌هاى تراکتور و پرسپولیس در این خصوص تصمیمات لازم را اتخاد خواهد کرد.

  به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، پیرو اتفاقات دیدار تیم‌هاى تراکتور و پرسپولیس در تبریز کمیته انضباطی به محض وصول گزارش مقامات رسمی مسابقه و اخذ دفاعیه‌های لازم در خصوص موضوع تصمیم‌گیرى خواهد کرد و مقصران همچنین متخلفان با تنبیهات شدید انضباطی مواجه خواهند شد.

  پاسخ
 4. 4

  علی

  قانون درباره دیدار تراکتور – پرسپولیس چه می‌گوید؟

  ماده قانونی در خصوص اتفاقات رخ داده درجریان بازی تراکتور – پرسپولیس چه می‌گوید؟

  دیدار تیم‌های تراکتور و پرسپولیس پس از سنگ‌پرانی هواداران تراکتور و درگیری‌هایی که در بازی به وجود آمد، نیمه‌کاره ماند و دو تیم به رختکن رفتند.

  در این باره قانون نظر صریحی دارد. طبق ماده ۶۲ که به عدم برگزاری مسابقه و ترک کردن مسابقه اشاره دارد آمده که «اگر به علت رفتار یک تیم یا رفتاری که یک باشگاه مسئول آن شناخته می‌شود و یک مسابقه برگزار نشود یا نیمه تمام بماند، باشگاهی که مسئول شناخته می‌شود توسط کمیته انضباطی سه بر صفر بازنده اعلام شده و به پرداخت حداقل ۵۰ میلیون تومان جریمه نقدی به علاوه کلیه خسارات وارده به سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال محکوم می‌شود».
  همچنین در این ماده قانونی آمده که کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال باید نهایتا تا یک هفته به این موضوع رسیدگی کرده و رأی را صادر نماید.
  در ماده ۸۵ به مسئولیت باشگاه میزبان و میهمان در قبال رفتار تماشاگران اشاره صریح شده است.
  ماده۸۵- مسوولیت رفتار تماشاگران
  ۱- صرف نظر از اینکه اعمال و رفتار خلاف قانون تماشاگران عمدی یا غیر عمدی بوده و یا اینکه ناشی از عدم سازماندهی مناسب مسابقه باشد ، باشگاه میزبان مسوول رفتار و اقدامات تماشاگران خود می باشد.
  این بازی در حالی در دقیقه ۷۰ از سوی داور نیمه تمام ماند که بازی با نتیجه مساوی بدون گل پیش می‌رفت.

  پاسخ