1

بلندترین سازه دست بشر به نام برج خلیفه دبی +عکس

آذرقلم: شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان ، رئیس امارات متحده عربی که امروز درگذشت، نقش بسزایی در توسعه کشورش داشت. از این رو، بلندترین برج جهان که در شهر دوبی ساخته شده است، به افتخار او “برج خلیفه” نامگذاری شده است.

درباره «بلندترین سازه دست بشر» که به نام شیخ فقید امارات است (+عکس)
به گزارش آذرقلم، برج خلیفه ۱۶۳ طبقهٔ قابل استفاده و ۸۲۸ متر ارتفاع دارد و عنوان بلندترین سازه دست بشر را به خود اختصاص داده است. نام اولیه این سازه، “برج دوبی” بود ولی در روز افتتاحیه، محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دوبی آن را به افتخار خلیفه بن زائد آل نهیان، “برج خلیفه” نامید.
ساخت این برج، از ژانویهٔ ۲۰۰۴ آغاز شد و دقیقاً 6 سال بعد در 4 ژانویهٔ ۲۰۱۰ گشایش یافت.
این برج قابلیت سکونت دارد و بیش 1000 واحد آپارتمانی در آن ساخته شده است. 49 طبقه اداری دارد و هتل آرمانی با 160 اتاق نیز در آن واقع شده است.
بلندترین مسجد جهان (طبقهٔ ۱۵۸)، بلندترین استخر شنای جهان (طبقهٔ ۷۶) و بلندترین رستوران جهان (طبقهٔ ۱۲۲ در ارتفاع ۴۴۲ متر) در این برج واقع شده اند.
از نکات جالب توجه درباره این برج، پارک و فضای سبز پیرامونی آن است که 11 هکتار مساحت دارد و برای آبیاری آن از سیستم جمع‌آوری میعانات و آب درون سیستم برودتی برج استفاده می‌شود. سریع ترین آسانسور جهان با سرعت 64 کیلومتر بر ساعت در این برج فعال است.

درباره «بلندترین سازه دست بشر» که به نام شیخ فقید امارات است (+عکس)
برج خلیفه با هزینه یک و نیم میلیارد دلاری ساخته شده و هم اکنون یکی از جاذبه های توریستی امارات است.
طبقه فوقانی این برج که یک مکان گردشگری است در سال 2018 پذیرای بیش از 15 میلیون بازدید کننده بوده و حدود 190 میلیون دلار (بین 600 تا 700 میلیون درهم امارات) درآمد داشته است.

درباره «بلندترین سازه دست بشر» که به نام شیخ فقید امارات است (+عکس)

درباره «بلندترین سازه دست بشر» که به نام شیخ فقید امارات است (+عکس)

امارات:

امارات، کشوری که در 43 سالی که از استقلالش گذشته، توانسته است بیش از بسیاری از ممالک دارای تاریخ و تمدن و وسعت، بدرخشد و سری در میان سرها داشته باشد.
سرزمینی که امروز به نام “امارات متحده عربی” شناخته می شود، یک قرن پیش، موطن بادیه نشیانی بود که به سختی روزگار می گذراندند. قحطی دهه های 1930 و 1940 میلادی عرصه را چنان بر مردمان آن دیار تنگ کرد که چاره ای جز سرخ کردن و خوردن ملخ های پرشمار بیابان نداشتند.
با این حال، مردم آن سرزمین، خود را محکوم به گم شدن در میان توفان های شن و محو شدن در تاریخ ندانستند. آنها تصمیم گرفتند خاک را به طلا تبدیل کنند و بی هیچ مبالغه ای این کار را کردند و از این رو ، پر بیراه نیست به مردم این سرزمین و حاکمان دوراندیش آن لقب کیمیاگر داد.
اما راز پیشرفت امارات و به ویژه شهر دوبی چیست و چه درس هایی در آن برای ملت های تشنه پیشرفت وجود دارد؟ چگونه است که مردمان زیادی در نقاط مختلف دنیا که بسیار بیشتر از اماراتی ها امکانات دارند و البته همانند آنها مشتاق رشد و توسعه هستند، هنوز اندر خم یک کوچه اند و مردم این کشور کوچک توانسته اند در کمتر از نیم قرن، از چادر نشینی به قصر نشینی برسند و از شتر سواری به مالکیت یکی از برترین خطوط هوایی جهان؟!

زمانی که شیخ راشد تصمیم گرفت بندر جبل علی را احداث کند، وال استریت ژورنال در مقاله ای سرزنش آلود، این کار را بیهوده دانست و عقده گشایی نامید ولی اکنون هیچ کس نمی تواند نقش این بندر را در اقتصاد منطقه و امارات نادیده بگیرد.

درس های بزرگ امارات
درس های بزرگ امارات
درس های بزرگ امارات
درس های بزرگ امارات
درس های بزرگ امارات

منبع: عصر ایران