|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۶ | کد خبر : 93914
 • پرینت

  آذرقلم: سرپرست دفتر مطالعات پایه شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: از ۲۱ دشت موجود، ۹ دشت استان در شرایط بحرانی ، ۳ دشت در وضعیت نامطلوب و مابقی وضعیت نسبی دارند.

  آذرقلم: سرپرست دفتر مطالعات پایه شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: از ۲۱ دشت موجود، ۹ دشت استان در شرایط بحرانی ، ۳ دشت در وضعیت نامطلوب و مابقی وضعیت نسبی دارند.

  به گزارش آذرقلم، عقیل اقدسی، سرپرست دفتر مطالعات پایه شرکت آب منطقه‌ای استان امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بارش استان در سال آبی ۹۸ تا ۹۹ در حدود ۲۹۵ میلی‌متر است  که در مقایسه با سال قبل ۱۹/۷ درصد کاهش دارد ولی در مقایسه با میانگین دراز مدت ۱/۸ درصد افزایش داشته است.

  اقدسی افزود:حجم دریاچه ارومیه ۴/۵ میلیارد  مترمکعب است.

  وی با اشاره بر اینکه سال گذشته وضعیت بارش خوب بود و تا سال ۵، ۶ خرداد تراز مثبت بود و سپس به حالت نزولی درآمد، افزود: متاسفانه امسال از ۲۷ اردیبهشت به تراز رسید و سپس حالت نزولی آغاز شد.  

  وی وضعیت تالاب قوریگل را هم مورد اشاره قرار داد و گفت: ۱/۶۸ میلیون مترمکعب حجم فعلی قوری گل  و ۱/۵۸ میلیون مترکعب حجم سال گذشته در مدت مشابه بود که شرایط مثبت به سال گذشته دارد.

  اقدسی با بیان اینکه وضعیت آب‌های زیرزمینی استان در سال ۹۷ و ۹۸ اطلاعات کامل داریم که وضعیت سال ۹۸ به نسبت میانگین دراز مدت خوب بود، افزود: وضعیت آب‌های زیرزمینی در خردادماه سال‌جاری بررسی شد به طوریکه تراز آب زیرزمینی در ۲۱ دشت تقریبا نسبت به میانگین دراز مدت  افزایش نسبی داشت ولی در ۴ دشت کاهش داشته است.

  وضعیت بحرانی ۹ دشت آذربایجان‌شرقی

  وی افزود: مجموع کسری مخزن کلیه آب‌خانه‌های استان ۱/۱۷ میلیارد متر مکعب است که متوسط کسری سالانه ۳۷ میلیون مترمکعب است که با اقدامات شرکت آب منطقه‌ای در قالب طرح تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی انجام گرفته و همچنین اثرات بارش‌‌های اخیر این متوسط کسری مخزن نسبت به سال‌های قبل کاهش داده است.

  اقدسی متذکر شد: از ۲۱ دشت موجود، ۹ دشت استان در شرایط بحرانی ، ۳ دشت در وضعیت نامطلوب و مابقی وضعیت نسبی دارند.

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "وضعیت بحرانی در ۹ دشت آذربایجان‌شرقی"