|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰ | کد خبر : 93797
 • پرینت

  آذرقلم: استاندار آذربایجان شرقی با بیان مشکلات و چالش ها و ظرفیت های استان گفت: در بخش معدن نیز استان آذربایجان شرقی ظرفیت‌های کم‌نظیری دارد، اما به دلیل اینکه صنایع پایین‌دستی ایجاد نشده ذخایر معدنی به صورت خام از استان خارج شده و ارزش افزوده‌ای به دنبال ندارد.

  آذرقلم: استاندار آذربایجان شرقی با بیان مشکلات و چالش ها و ظرفیت های استان گفت: در بخش معدن نیز استان آذربایجان شرقی ظرفیت‌های کم‌نظیری دارد، اما به دلیل اینکه صنایع پایین‌دستی ایجاد نشده ذخایر معدنی به صورت خام از استان خارج شده و ارزش افزوده‌ای به دنبال ندارد.

  آذربایجان شرقی در بن بست

  به گزارش آذرقلم، استاندار آذربایجان شرقی در نخستین نشست مشترک با نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، بر استفاده از ظرفیت مجمع نمایندگان استان برای حل مسائل و مشکلات حوزه‌های مختلف تأکید کرد و تعامل و هم‌فکری مسئولان اجرایی و نمایندگان را برای تسریع در حرکت استان به سمت توسعه و پیشرفت ضروری دانست.
  دکتر محمدرضا پورمحمدی در این نشست که با حضور نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و معاونان استاندار برگزار شد، به دو مورد از مشکلات مهم و اساسی استان اشاره کرد که چاره‌اندیشی برای آنها می‌تواند راهگشای حل بسیاری از مسائل و مشکلات در حوزه‌های گوناگون باشد.
   کاهش سهم استان از جمعیت کشور :
  کاهش سهم استان از جمعیت کشور و حرکت جمعیت استان به سمت پیری، یکی از این مشکلات بود که به گفته استاندار آذربایجان شرقی، برآیند آن، کاهش نقش استان در تولید ناخالص ملی، کاهش فعالیت‌های موثر بر فضای کسب‌وکار و افزایش نرخ بیکاری بوده است.
   مهاجرفرستی:
  پورمحمدی با بیان اینکه آذربایجان شرقی از استان‌های مهاجرفرست کشور است، افزود: مهاجرت فزاینده نیروهای نخبه و موثر بر توسعه، یک مشکل جدی است که برای جلوگیری از آن باید زمینه‌های اشتغال را در استان فراهم کنیم.
    عدم بهره‌گیری کامل از مزیت‌ها
  وی، عدم بهره‌گیری کامل از مزیت‌ها را دومین مشکل اساسی در روند توسعه استان ذکر کرد و گفت: متأسفانه بنا به دلایل مختلف، امروز بسیاری از مزیت‌های استان به عکس خود بدل شده و با وجود زیرساخت‌های متعدد در حوزه‌های مختلف، بیشتر فعالیت‌ها به شکل سنتی انجام می‌شود.
   آذربایجان در بن بست!
  پورمحمدی با بیان اینکه تبریز و آذربایجان شرقی در محور ترانزیتی سه کریدور مهم بین‌المللی قرار دارد، افزود: با وجود این مزیت، استان ما تقریبا در بن‌بست قرار گرفته و این امر موجب شده است نتوانیم در مبادلات بین‌المللی به نحو شایسته ایفای نقش کنیم که لازم است برای اتصال محورهای ترانزیتی استان با کشورهای همسایه پیگیری شود.
  خروج ذخایر معدنی به صورت خام از استان
  وی افزود: در بخش معدن نیز استان آذربایجان شرقی ظرفیت‌های کم‌نظیری دارد، اما به دلیل اینکه صنایع پایین‌دستی ایجاد نشده ذخایر معدنی به صورت خام از استان خارج شده و ارزش افزوده‌ای به دنبال ندارد.

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "مشکلات آذربایجان از زبان استاندار: پیری، مهاجرفرستی و خروج ذخایر معدنی"