|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :پنجشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۰ | کد خبر : 93452
 • پرینت

  آذرقلم: بررسی شاخص ها نشان می دهد که فضای کسب و کار در آذربایجان شرقی به رغم پتانسیل ها و ظرفیت های بالقوه آن نسبت به میانگین کشوری در وضعیت مطلوبی قرار ندارد.

  آذرقلم: مطابق بخش ۴ برنامه ششم دولت مکلف است شاخص کسب و کار را هر ساله ۱۰ رتبه ارتقا دهد به گونه ای که تا پایان برنامه، رتبه کشور به کمتر از ۷۰ در بین کشورهای مورد بررسی برسد. مطابق اطلاعات منتشر شده از سوی استانداری آذربایجان شرقی این استان از نظر فضای کسب وکار استان با امتیاز ۰۹/۶ (از ۱۰) در سال ۹۵ در رتبه ۱۵ کشور قرار داشته است. این رتبه در بهار ۹۶ به ۲۶ و در سال ۹۷ به ۱۴ و در سال ۹۸ به رتبه ۱۳ رسیده است. این نوسانات در رتبه دلایل و توجیحات خاص خود را دارد اما بررسی شاخص ها نشان می دهد که فضای کسب و کار در آذربایجان شرقی به رغم پتانسیل ها و ظرفیت های بالقوه آن نسبت به میانگین کشوری در وضعیت مطلوبی قرار ندارد.

  به منظور بررسی وضعیت فضای کسب و  کار استان و شاخص های سند تدبیر و توسعه، نخستین نشست خبری شاخص های «بهبود فضای کسب و کار» در سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی برگزار شد.

  ****

  در این جلسه دکتر پرویز محمدزاده استاد دانشکده اقتصاد و مدیریت با بیان اینکه متاسفانه در دهه های گذشته عده ی محدودی در مرکز نشسته و برای کل کشور برنامه ریزی کرده اند گفت: برای تدوین این برنامه ها برنامه ریزان به چالش ها، ظرفیت ها و پتانسیل های آن منطقه توجه نکرده اند در حالیکه این امر نیازمند نیروی انسانی وسیع و توانمند و زمان مناسب بررسی می باشد.

  معاون توسعه و برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با بیان این‌که برای اولین بار در سال ۱۳۹۳ نظام جدیدی از برنامه نویسی در استانداری آذربایجان شرقی طراحی شد اظهار کرد: مدیریت فضای کسب و کار یکی از شاه‌کلیدهای توسعه هر جامعه است و اگر فضای کسب و کار فضای مناسبی باشد، قطعا فضای تولید، سرمایه گذاری و اشتغال نیز در آن جامعه بهتر شده و به رونق اقتصادی جامعه کمک می‌کند.

  وی با بیان اینکه سند تدبیر و توسعه از سال ۹۴ اجرایی گردید تصریح کرد: این سند در مرحله دوم بعد از بازنگری و تغییر رویکردها در قالب ۱۴ هسته کلیدی و با رویکرد توجه بیشتر به بخش فرهنگی و اجتماعی ابلاغ شده است.

  محمدزاده افزود: راه اندازی نظام پایش در بطن این سند عنصر مهمی است که باید بدون تاثیرپذیری از نوسانات سیاسی به یک مطالبه عمومی تبدیل شود و در این میان رسانه ها نقش مهمی می توانند ایفا کنند.

  علی اصغر عباس زاده مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان نیز در این جلسه با بیان اینکه شاخص کسب و کار استان ما از عدد ۰۹/۶ در سال ۹۵ به عدد ۹۰/۵ در سال ۹۸ بهبود یافته گفت: سند تدبیر و توسعه قابلیت اجرایی بودن این سند  و نیز پیوند یافتن آن با شاخص های جهانی در عین حال بومی شده و قابلیت اجرا و تحلیل آن توسط همه مردم می باشد.

  وی در ادامه به برخی از سامانه های لحاظ شده در این سند اشاره کرد و گفت: امکان پیگیری شکایات از شخص آقای استاندار از طریق سامانه ی «دادور»، سامانه دریافت مجوزهای کشوری «سام» ایجاد، راه اندازی سامانه «نما» (نقشه ملی استعلامات کشوری)،  ایجاد، راه اندازی و بهره برداری از سامانه یاور (سامانه مشاوره و بهبود کسب و کار)، ایجاد، راه اندازی و بهره برداری از سامانه ی پنجره واحد (خدمات شهری) از جمله ویژگی های مهم این سند می باشد.

  حضور ۲۱ شرکت از آذربایجان شرقی در بورس

  مدیرکل امور اقتصاد و دارایی آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به روند رو به رشد استقبال از بازار سرمایه، گفت: تاکنون ۲۱ شرکت آذربایجان شرقی به بازار بورس ورود کرده‌اند

  وی در ادامه خواستار حضور بیشتر شرکت های استانی در سازمان بورس شد تا ضمن جذب نقدینگی و سرمایه، فرصتی برای بهبود فضای کسب و کار فراهم شود.

  امن ترین استانهای کشور از نظر سرمایه گذاری

  رییس گروه سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان نیز در این نشست با بیان اینکه یکی از شاخص‌های توسعه، وجود فرصت‌های برابر در جامعه است، یادآور شد: داده‌های رسمی نشان می‌دهد که استان همدان، خراسان جنوبی و زنجان امن‌ترین استان‌ها و استان تهران به عنوان ناامن‌ترین استان برای سرمایه‌گذاری است، در حالی که داده‌های سرمایه‌گذران و مردم با این داده‌ها همخوانی ندارد و باید کاری کنیم این همخوانی ایجاد شود.

  در ادامه دکتر محمدزاده در پاسخ به سوال خبرنگار آذرقلم در مورد علت نوسانات شدید رتبه استانی در طی سالهای اخیر گفت: لازم است در ارائه آمار احتیاط کنیم. این آمار از اتاق بازرگانی دریافت شده است و متاسفانه نوسانات شدید نشان می دهد که اعتبار آن چندان قابل اتکا نیست.

  وی افزود: تلاش می شود بر روی زیرساخت داده مکانی کار کنیم و با ارائه اطلاعات مکانی امکانات قابل حصول به صاحبان صنایع و تولید کننده ها در کمترین زمان ممکن ارائه شود.

  استانها تنها ۱۰ درصد می توانند در سفره مردم نقش داشته باشند!

  عباس زاده در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار آذرقلم در مورد اینکه اجرای این سند  در سفره مردم چه تاثیری داشته است گفت: عوامل مختلفی در مسایل معیشتی مردم تاثیر دارد که ۸۰ درصد آنها کشوری و کلان است و مسایلی مانند تحریم، سیاست های پولی، تعاملات کشوری، کرونا و….در آن تاثیرگذار هستند. اماآنچه که در استان ها می توانیم ایفای نقش کنیم کمتر از ۱۰ درصد است!

  نرخ بیکاری آذربایجان شرقی پایین تر از میانگین کشوری است

  دکترمحمدزاده در ادامه در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما در مورد نرخ بیکاری استان و مقایسه آن با میانگین کشوری گفت: نرخ بیکاری استان در سال ۹۷ در حدود ۰۹/۱۰ بود که از نرخ بیکاری  کشوری (۱۲درصد) کمتر است. در سال ۹۸ نیز نرخ بیکاری استان به رقم ۰۷/۱۰ رسید که نسبت به میانگین کشوری (۱/۱۲) پایین تر است.

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "بررسی رسانه ای فضای کسب و کار و سند تدبیر و توسعه آذربایجان شرقی/ نقش اندک استانها در سفره مردم"