- سایت خبری آذرقلم - http://azargalam.ir -

شناسایی روزانه ۱۶۰ مبتلا به کرونا در آذربایجان شرقی/ هشداردرباره افزایش تعداد مبتلایان با ورود روزانه ۴۰ هزار مهمان به استان

آذرقلم: رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: هر روز حدود ۱۶۰ مورد جدید مثبت به کرونا در استان شناسایی می‌شود.

روزانه چند نفر در آذربایجان شرقی  به کرونا مبتلا می شوند/ هشداردرباره  افزایش مبتلا به کرونا با ورود روزانه 40 هزار مهمان به استان

 به گزارش آذرقلم، محمدحسین صومی در خصوص اظهارات سخنگوی وزارت بهداشت درباره وضعیت بیماری کرونا در استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: قضاوت دکتر جهانپور بر اساس گزارش نمونه‌های مثبت ارسالی ما به تهران است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز اضافه کرد: در هفته گذشته حدود یک هزار مورد و در طول دو هفته گذشته ۲ هزار مورد جدید کرونا در استان شناسایی شده است و هر روز حدود ۱۶۰ مورد جدید مثبت شناسایی می‌شود.

صومی با بیان این که سفید بودن یک منطقه به تعداد فوتی و بستری‌ها بستگی دارد، اظهار کرد: با وجود اینکه هر روز ۸۰  تا۱۰۰ نفر بستری در بخش‌هایمان داریم، اما تعداد فوتی‌ها و بستری‌ها نسبت به چهار هفته گذشته کم‌تر شده است و هم اکنون ۴۵۸ نفر در بخش‌های بیمارستان‌های استان بستری هستند، در حالی که تعداد بستری‌های یک ماه قبل ۸۰۰ نفر بود.

وی خاطرنشان کرد: وضعیت استان از نظر فوتی و بستری رو به بهبودی بوده و حتی مناطق کم خطر و سفید نیز در استان بیشتر است.

صومی ادامه داد : هر فرد مثبت می‌تواند یک الی سه نفر را آلوده کند، از این رو امکان افزایش آمار وجود دارد.

وی تاکید کرد: اصلا کرونا را سهل نگیریم، هم اکنون حدود ۳ هزار نفراز همکاران دانشگاه علوم پزشکی تبریز به مبتلایان به کرونا خدمات ارایه می‌دهند، تحمل لباس‌های کادر درمان به مدت ۲۴ ساعت یا کم‌تر در آب و هوای گرم واقعا سخت و طاقت فرسا است.

صومی گفت: حدود ۱۰ هزار نفر در زمینه شناسایی مبتلایان به کرونا در استان فعالیت دارند و  ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار  تومان برای هر آزمایش هزینه می‌شود و تا کنون بیش از ۲۰ میلیارد تومان فقط برای آزمایشات هزینه صرف شده است.

وی با بیان اینکه وضعیت آذربایجان شرقی از نظر مدیریت بیماری کرونا خوب است، اظهار کرد: شناسایی روزانه متوسط ۱۶۰ نفر مورد جدید نشان می‌دهد که هر روز امکان انتقال بیماری وجود دارد و مردم نکات بهداشتی را رعایت کنند.

صومی اظهار کرد : بر اساس اطلاعات به دست آمده از فناوری اطلاعات، روزانه حدود ۴۰ هزار مهمان وارد آذربایجان شرقی می‌شوند و این نشان می‌دهد که امکان افزایش انتقال ویروس طی ماه جاری و آتی در استان وجود دارد.