|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :پنجشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۲ - ۲۰:۴۸ | کد خبر : 906
 • پرینت

  بوق زدن غیرضروری عامل آلودگی صوتی و ناامنی روانی

  بوق ۳۰ هزار تومان جریمه دارد

  آذرقلم: رئیس پلیس راهور استان آذربایجان‌شرقی گفت: بوق زدن‌های غیرضروری عامل آلودگی صوتی و ناامنی روانی را در پی داشته که رعایت مقررات مربوط الزامی است و بوق زدن در محل‌های ممنوعه یا بوق زدن غیرضروری ۳۰ هزار تومان جریمه دارد.

  sign006

  آذرقلم: رئیس پلیس راهور استان آذربایجان‌شرقی گفت: بوق زدن‌های غیرضروری عامل آلودگی صوتی و ناامنی روانی را در پی داشته که رعایت مقررات مربوط الزامی است و بوق زدن در محل‌های ممنوعه یا بوق زدن غیرضروری ۳۰ هزار تومان جریمه دارد.

  به گزارش آذرقلم به نقل از فارس ، ناصر مکائیلی اظهار کرد: بسیاری از شهروندان از بوق که یک وسیله اخطار شنیداری است به جای سلام و احوال پرسی، صدا کردن اشخاص، خداحافظی و در برخی از موارد در هنگام عصبانیت استفاده می‌کنند و شیوع این امر در رفتار بزرگسالان موجب یادگیری کودکان و ادامه روند و فراگیری رفتار نابهنجار را در پی دارد.

  وی خاطرنشان کرد: طبق ماده ۶۸ آیین نامه راهنمایی و رانندگی که هر وسیله نقلیه موتوری باید حداقل به یک وسیله اخطار شنیداری (بوق) با صدای استاندارد مجهز باشد و اینگونه تجهیزات باید تولید صدای مداوم و یکنواخت کرده و ایجاد صدای خشن و ناهنجار نکنند ولی وسائل نقلیه‌ای که دارای حق تقدم عبور هستند.(وسایل نقلیه امدادی و خدماتی و پلیس و مانند آن) می‌توانند علاوه بر دارا بودن بوق وسائل اخطار شنیداری دیگری که مقید به این ویژگی‌ها نباشد برای استفاده هنگام لزوم داشته باشند.

  این مقام انتظامی گفت: همچنین وسایل نقلیه مسافربری و باربری عمومی شهری نیز می‌توانند وسائل اخطار شنیداری استاندارد دیگری داشته باشند تا در زمان لازم در بیرون شهرها و مناطق غیرمسکونی استفاده کنند و توصیه کرد استفاده از بوق به عنوان وسیله اخطار شنیداری برای آگاهی دادن در مواقع خطر دارای کاربرد است و در سایر موارد به عنوان آلودگی صوتی و ناامنی روانی و ایجاد صدمات جسمی و روحی را برای افراد جامعه محسوب می‌شود بنابراین استفاده صحیح از بوق را برای عموم شهروندان برای ارتقا و اعتلای امنیت و فرهنک ترافیک جامعه خواستار شدند.

  رئیس پلیس راهور استان آذربایجان‌شرقی افزود: طبق جدول جریمه‌های تخلفات راهنمایی و رانندگی کد ۲۱۲۴ بوق زدن در محل‌های ممنوعه یا بوق زدن غیرضروری و مکرر و کد ۲۱۲۵ تولید صدای نامتعارف یا ناهنجار از بوق‌های شیپوری، لوله اگزوز سامانه صوتی یا بلندگوی منصوب در وسائل نقلیه به ترتیب دارای ۳۰ هزار تومان و ۴۰ هزار تومان جریمه در کلانشهرها، مراکز استان‌ها، جاده‌های بین شهری و مناطق آزاد تجاری و صنعتی است.

  وی افزود: پلیس راهنمایی و رانندگی در صورت مشاهده با متخلفان برابر مقررات برخورد می‌کند بنابراین رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی را برای ارتقاء امنیت ترافیکی الزامی است.

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "بوق ۳۰ هزار تومان جریمه دارد"