|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۰ | کد خبر : 90042
 • پرینت

  آذرقلم: جایگاههای ویژه انتخاباتی در نقاط مختلف شهرها نصب شده است، ولی در دنیای مجازی نیز رقابت پر شوری راه افتاده است، هر صبح که از خواب بیدار می شوی مشاهده می کنی که عضو چندین گروه و کانال شده ای که کارش فقط آپلود عکس و شعار و استیکرهای تبلیغاتی است و جالب اینکه در اکثر این تبلیغات برنامه هدفمندی از نامزدها دیده نمی شود.

  یادداشت: علیرضا خوش نیت

  با آغاز رسمی زمان تبلیغات انتخاباتی مجلس شورای اسلامی، چهره شهرها و روستاهای تحت تاثیر پوسترهای متعدد تبلیغاتی نامزدها قرار گرفت و نامزدها سعی می کنند با انواع روش های تبلیغاتی رای شهروندان را کسب کنند.

  در منطقه شبستر مردم بیشتر از اینکه تحت تاثیر تبلیغات میدانی و رنگی و پوستر قرار بگیرند، بیشتر مطالب نامزدها در فضای مجازی و سخنرانی های نامزدها را پیگیری می کنند و به سمت ستادها کشیده می شوند.

  در شهرها با ابتکار شهرداری ها، تبلیغات نامزدها ساماندهی شد و با نصب بنر در  نقاط مختلف از شهرها اقدام خوبی برای عدم برهم زدن زیباسازی شهرها و حتی برخی روستاها برداشته شد. ولی متاسفانه شاهد هرج و مرج تبلیغاتی هستیم که تابلوهای راهنمایی، باکس های زباله، صندوق های کمیته امداد، تیرهای برق و…. نیز از این موضوع مصون نمانده اند. لذا از هم اکنون نقض قانون مداری این نامزدها را پیش از انتخاب شاهد هستیم.

  جایگاههای ویژه انتخاباتی در نقاط مختلف شهرها نصب شده است، ولی در دنیای مجازی نیز رقابت پر شوری راه افتاده است، هر صبح که از خواب بیدار می شوی مشاهده می کنی که عضو چندین گروه و کانال شده ای که کارش فقط آپلود عکس و شعار و استیکرهای تبلیغاتی است و جالب اینکه در اکثر این تبلیغات برنامه هدفمندی از نامزدها دیده نمی شود.

  با توجه به اینکه انتخاب اشتباه در نماینده مجلس در نهایت موضوع قانون گذاری را با مشکل مواجه خواهد ساخت، باید در این روزها مردم با شاخصه های انتخاب برتر آگاه شوند، متاسفانه دیده می شود مردم فقط از روی تبلیغات و یا مولفه های بسیار بی ارتباط با حوزه قانون گذاری به یک فرد رای می دهند این اشتباه در انتخاب در نهایت موجب می شود ما پس از دهه ها از توسعه در مقایسه با سایر مناطق عقب بمانیم، و تازه در اندیشه پیشرفت منطقه بیافتیم.

  باید اذعان نمود که اسراف در تبلیغات در واقع هدر رفت منابع است باید از ابتدا افرادی به مردم معرفی شوند که جزو تاثیر گذاران توسعه منطقه باشند و نامزد انتخاباتی باید از ابتدا با ارائه برنامه مدون، مردم با هرج و مرج و تبلیغات رنگارنگ و ظاهری مواجه نشوند.

  یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، دوم اسفندماه امسال برگزار می شود. این انتخاب پیش رو، یکی از متفاوت ترین همه پرسی ها در تاریخ نظام جمهوری اسلامی به شمار می آید؛ چرا که از یک سو با دوران تحریم ها روبرو هستیم و رویکرد نمایندگان انتخاب شده نقش مهمی در گذر ایران از این مرحله دارد و از دیگر سو مشکلاتی از جمله اشتغال و اقتصاد کشور بر حساسیت های انتخابات مجلس شورای اسلامی هم تاثیر گذاشته است.

  نظام جمهوری اسلامی ایران بر اساس دین مبین اسلام و پاسداری از ارزشهای حیاتی آن شکل گرفته است و اکثریت قریب به اتفاق ملت ایران و رای دهندگان به وکلای مجلس، مسلمان هستند، نمایندگان مجلس پس از انتخاب باید در نخستین جلسه آن سوگندنامه ای را امضاء کند که در بخشی از آن آمده است: “من در برابر قرآن مجید، به خدای قادر متعال سوگند یاد می کنم و با تکیه بر شرف انسانی خویش تعهد می نمایم که پاسدار حریم اسلام و نگاهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی ملت ایران و مبانی جمهوری اسلامی باشم “

  از اینرو مهم ترین وظیفه وکلای ملت، اهتمام جدی به اسلام و ارزشهای الهی و معنوی آن است و آنان تحت هیچ شرائطی نمی توانند از این وظیفه مهم تخطی نمایند .

  حضرت امام خمینی(ره) به مردم توصیه فرموده اند:” من انتظار دارم که وحدت کلمه خود را حفظ و در انتخاب وکلاى خود رضاى حق را بر رضاى خود مقدم دارید ” .   

  از منظر مولای متقیان حضرت علی علیه السلام تمام مسئولیتهای اجتماعی و سمتهای مختلف حکومتی که از جمله آنها نمایندگی مجلس شورای اسلامی می باشد، در ردیف امانتهای سنگین به شمار می آید .

  اگر نماینده مجلس پس از انتخاب در سمت نمایندگی، از امانت مردم به نحو شایسته پاسداری کند و اختیاراتی را که ملت به آنان سپرده، در راه اعتلای دین و آبادانی کشور به کار گیرد، بدون تردید رضایت خدا و خلق را بدست آورده و اعتماد عموم را برای خود کسب خواهد نمود .

  منتخب آتی مجلس یازدهم نباید آن جمله از سوگندنامه خود را از یاد برد که می گوید: “من در برابر قرآن مجید به خدای قادر متعال سوگند یاد می کنم که … ودیعه ای را که ملت به من سپرده به عنوان امینی عادل پاسداری کنم “

  یکی از ویژگیهای لازم برای وکلای مجلس شورای اسلامی پرهیز از تجمل گرائی است، چرا که وکلای تجمل گرا نمی توانند دغدغه خاطر محرومان جامعه را درک کنند و درد آنان را بشناسند.

  اما اگر نماینده ای با کانونهای درآمدزای سیاسی و اقتصادی ارتباط تنگاتنگ داشته باشد و مرهون سرمایه داران و قدرتمندان متمول باشد، خود باخته و ضعیف النفس خواهد شد .

  از مهم ترین دغدغه های نماینده مجلس، باید حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور باشد . نماینده باید در گفته ها، نوشته ها و اظهار نظرهایش، استقلال کشور و تامین مصالح و حقوق مردم را مد نظر داشته باشد و هیچگاه اندیشه دوستی با دشمنان و پیوستگی با بیگانگان را در سر نپروراند، چرا که از منظر قرآن این یکی از صفات اهل نفاق و عوامل داخلی دشمنان اسلام می باشد .

  با توجه به این حقیقت، یکی از ملاکهای گزینش نمایندگان، میزان راستگویی آنان در زندگی شان می باشد . آیا افرادی که دهها وعده توخالی و غیرقابل عمل به مردم داده و بعدا آنها را به بوته فراموشی سپرده اند، لیاقت نمایندگی دارند؟ آیا کسانی که با انواع دسیسه ها و شعارهای فریبنده و تبلیغات پر زرق و برق اذهان مردم را مشوش کرده و برای رسیدن به مقاصد نفسانی خود، آرای مردم را به سوی خود جلب می کنند، شایستگی وکالت دارند؟! نماینده حقیقی مردم اگر وعده ای بدهد با تمام وجود به دنبال تحقق آن تلاش می کند و حیثیت خود را در گرو آن وعده می بیند .

  تک تک شهروندان در انتخابات وکلای مجلس مسئولیت سنگینی به عهده دارند و انتخاب شوندگان نیز وظیفه خطیری را تعهد می کنند. هر کسی که شایستگی ایفای نقش در سمت نمایندگی مردم را دارد باید قدم در میدان بگذارد و خود را نامزد چنین مقام حساسی نماید وگرنه اگر به قصد مطامع دنیوی و رسیدن به هواهای نفسانی به این حیطه وارد شود، سعادت دنیا و آخرت خود را از دست خواهد داد . مردم مسلمان نیز نباید به ظواهر افراد بنگرند، بلکه لیاقت و شایستگی و اهلیت آنان را احراز نموده، سپس به آنان رای دهند . در غیر این صورت، در خطاها و تخلفات احتمالی این افراد شریک خواهند بود .

  بر یک نماینده مسلمان شایسته است که چنین باشد و در موضع گیریها و اظهار نظرهای خود، از هیچ منصب و مقامی هراس نداشته باشد . یکی از مهم ترین اوصاف شهید مدرس شجاعت و شهامت کم نظیرش بود . او در طول عمر با برکت خود که همواره به مبارزه با ظلم و استبداد داخلی و استعمار خارجی می پرداخت، از هیچ قدرت و مقام و منصبی نترسید، دشمنانش بارها به جان و آبروی وی سوء قصد کردند، اما او از مواضع برحق خود عقب نشینی نکرد . بنابراین کسانی که نفس ضعیف دارند و در حوادث مرعوب قدرتمندان و استعمارگران می شوند، شایسته وکالت نیستند .

  رسیدگی به محرومان و مستمندان جامعه از وظایف مهم وکلای مجلس است. خدمت به محرومان و رسیدگی به دردمندان که از مهم ترین تلاشهای پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار بود، باید سرلوحه برنامه های وکلای مجلس باشد، البته این مهم در ساختار شخصیت نامزدهای مجلس ریشه دارد، چنانکه امام خمینی (ره) فرمودند: “رئیس جمهور و وکلای مجلس از طبقه ای باشند که مظلومیت و محرومیت مستضعفان و محرومان جامعه را لمس نموده و در فکر رفاه آنان باشند، نه از سرمایه داران و زمین خواران و صدرنشینان مرفه و غرق در لذات و شهوات، که تلخی محرومیت و رنج گرسنگان و پابرهنگان را نمی توانند بفهمند “

  در آخر این مقاله یادآوری این نکته شایسته است که یک وکیل مسلمان و شیعه که پیرو علی علیه السلام و دلسوز کشور و مردم متدین آن می باشد، همیشه این شعار علوی را آویزه گوش خود قرار می دهد که، خداوندا! تو می دانی که فعالیتهای ما تلاشهای رقابت جویانه برای کسب قدرت نبود و در جستجوی ثروت و امکانات افزون تر دنیوی انجام نیافت، بلکه هدف ما فقط بازگرداندن نشانه های دین تو و اظهار اصلاح در سرزمینهای تو بود تا مظلومان از بندگانت امنیت یابند و قوانین معطل شده ات برپای داشته شود .

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "اخلال در روند قانون گذاری با انتخاب اشتباه/ علیرضا خوش نیت"