|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۶ | کد خبر : 89987
 • پرینت

  آذرقلم: رئیس مرکز تحقیقات سرطان گفت: تا سال گذشته، سرطان‌ها سومین علت مرگ مردم ایران و دومین علت مرگ در دنیا بود اما امسال سرطان‌ها دومین عامل و حوادث و سوانح سومین عامل مرگ مردم ایران بوده است.

  آذرقلم: رئیس مرکز تحقیقات سرطان گفت: تا سال گذشته، سرطان‌ها سومین علت مرگ مردم ایران و دومین علت مرگ در دنیا بود اما امسال سرطان‌ها دومین عامل و حوادث و سوانح سومین عامل مرگ مردم ایران بوده است.
  به گزارش آذرقلم به نقل از مهر، محمداسماعیل اکبری در نشست خبری پانزدهمین کنگره بین‌المللی سرطان پستان و پنجمین کنگره بین‌المللی سرطان‌های دستگاه گوارش اظهار داشت: اهمیت بیماری سرطان برای سیاست‌گذاران و مجریان باید بیشتر از قبل تجلی پیدا کند. چهره سرطان‌ها در کشور همانند جهان، در حال تغییر است به عنوان نمونه سرطان معده در ۳ استان بزرگ مانند تهران و اصفهان در بین مردان، دیگر در جایگاه اول نیست و در جایگاه سوم و یا چهارم قرار گرفته است.
  وی افزود: سرطان معده با وجود اینکه در جایگاه اول سرطان‌ها در برخی استان‌ها قرار ندارد اما همچنان کشنده‌ترین نوع سرطان در بین مردان و زنان ایرانی است و رتبه اول را در کاهش طول عمر بیماران مبتلا به سرطان دارد.
  مشاور عالی وزیر بهداشت یادآور شد: خوشبختانه وضعیت درمان و مدیریت سرطان در کشور در حد اعجاب‌آوری رو به بهبود است. حدود ۱۰ سال قبل، نسبت بروز به مرگ سرطان‌ها در ایران در طول یکسال، حدود ۷۰ به ۳۰ بود یعنی ۷۰ درصد از بیماران مبتلا به سرطان، در پایان سال از بین می‌رفتند و ۳۰ درصد زنده می‌ماندند امروز این رقم، وارونه شده و بیش از ۷۰ درصد از بیماران مبتلا به سرطان در کشور زنده می‌مانند و کمتر از ۳۰ درصد، جان خود را از دست می‌دهند که این نسبت مشابه اکثر کشورهای غربی است.


  رئیس انجمن آموزش پزشکی تصریح کرد: وضعیت مرگ و زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان در انواع سرطان‌ها متفاوت است. به عنوان نمونه در مورد سرطان سینه شرایط مرکز تحقیقات سرطان از برخی کشورهای اروپایی بهتر است و میزان بقای ۵ ساله سرطان سینه در این مرکز، بیشتر از ۹۰ درصد و میزان بقای ۱۰ ساله بیماران مبتلا به این نوع سرطان در این مرکز، بیشتر از ۸۰ درصد است.
  این استاد دانشگاه علوم پزشکی خاطرنشان کرد: حدود ۴۰ درصد از موارد ابتلاء به سرطان پستان را در مراحل پیشرفته تشخیص می‌دهیم در حالی که این رقم در کشورهای غربی، حدود ۱۰ درصد است اما مراقبت از بیماران که مهمترین عامل آن، همکاری تیمی پزشکان و توسعه نیروی انسانی در رشته‌های مرتبط به سرطان است در کشور بهبود یافته است.
  رئیس مرکز تحقیقات سرطان یادآور شد: توفیقات کشور در حوزه سرطان، در شرایط تحریم به دست آمده است. به عنوان یک تکنسین درمان حوزه سرطان به صورت محکم می‌گویم که آمریکا صد درصد دروغ می‌گوید که موضوعات سلامت مردم ایران مشمول تحریم نیست. چندماهی است که دستگاه رادیوتراپی حین عمل در این مرکز تحقیقات، خاموش و تعطیل شده است و با اینکه سازنده این دستگاه یکی از کشورهای اروپایی است اما سازنده آن عنوان می‌کند که به دلیل تحریم‌ها، جرأت نمی‌کنیم که این دستگاه‌ها را در ایران، کالیبره کنیم.
  اکبری تاکید کرد: از نظر فنی بیشترین بار مالی و اقتصادی در درمان سرطان، مربوط به شیمی درمانی است که کمترین اثربخشی را دارد. حدود ۴۰ درصد از کشور از داشتن دستگاه رادیوتراپی محروم هستند البته وضعیت کنونی خیلی بهتر از دوران گذشته است و در همه مراکز استان‌ها و برخی از شهرهای بزرگ، این دستگاه وجود دارد اما هنوز ۴۰ درصد از مردم، به این دستگاه دسترسی ندارند.
  رئیس مرکز تحقیقات سرطان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: پیشگیری از سرطان، یک کار حاکمیتی است و حاکمیت بخشی از این کار را می‌تواند به بیمه‌ها منتقل کند چون پیشگیری از سرطان اگر از امروز آغاز شود، یکی دو دهه بعد نتایج آن مشخص و ملموس می‌شود. وضعیت ریزمغذی‌ها مانند ویتامین دی در ایران نامناسب است و ۸۰ درصد از مردم ایران، کمبود ویتامین دی دارند و حاکمیت می‌تواند قرص یا آزمایش ویتامین دی را تحت پوشش بیمه قرار دهد که ارزش دارد.
  رئیس انجمن آموزش پزشکی تاکید کرد: تشخیص اولیه سرطان پستان به عنوان شایع‌ترین سرطان در ایران، نیازمند بهره‌گیری از دستگاه‌های تصویربرداری هستیم. در مطالعه‌ای مشخص شد که اثربخشی دستگاه‌های تصویربرداری ۴۷.۵ درصد است و تصویربرداری به بیش از ۵۰ درصد از بیماران مبتلا به سرطان پستان، کمک نکرده است.
  وی تاکید کرد: ام آر آی یکی از دستگاه‌های گران قیمت است و یک شهروند کانادایی اگر نیاز به تصویربرداری با ام آر آی داشته باشد، کمتر از ۶ ماه در نوبت نیست و مسیرهای متفاوتی را باید طی کند تا از این خدمات استفاده کند اما در ایران وضعیت متفاوت است و بیمار هر زمان خواست می‌تواند از آن استفاده کند در حالی که ام آر آی در تشخیص سرطان پستان، بسیار کم اثربخش است اما در برخی از راهنماهای بالینی، تشویق به تصویربرداری می‌شود.
  مشاور عالی وزیر بهداشت یادآور شد: ارزش علمی برخی از داروها مانند متفورمین، آسپرین و ویتامین دی در درمان سرطان پستان گاهی از برخی شیمی درمانی‌ها، بسیار بالاتر است و با هزینه‌ای بسیار کم هم مقدور است البته همه راهنماهای بالینی نادرست نیست بلکه ناشی از ساختارهای علمی ممکن است باشد.
  اکبری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: دو مؤلفه اصلی در توسعه سرطان در ایران دخالت دارند. یکی افزایش سن و سالمندی و دیگری عوامل خطر است. دخانیات را با پول مردم توسعه می‌دهیم و بر خلاف قانون با قیمت بسیار کم در اختیار آنها قرار می‌دهیم. در تلویزیون تبلیغات روغن‌هایی می‌کنیم که به اشتباه و دروغ ادعا می‌شود که کمبود ویتامین دی را جبران می‌کنند اما هر گرم روغن، ۴ کالری انرژی دارد که عامل بسیاری از بیماری‌ها است.
  وی تاکید کرد: در حال حاضر جمعیت سالمند در کشور، کمتر از ۱۰ درصد و حدود ۸ تا ۹ درصد و این به معنی جوان بودن جامعه است. این جمعیت در حال پیر شدن است و در ۲۱ سال آینده، میزان جمعیت سالمند کشور به حدود ۲۰ درصد و در ۳۰ سال آینده به ۳۰ درصد می‌رسد و در ۳۰ سال آینده، یک سوم از مردم کشور، سالمند هستند و ایران جز ۴ کشور پیر جهان می‌شود.
  رئیس مرکز تحقیقات سرطان تصریح کرد: سن عامل اصلی سرطان است و رقم سرطان در ایران در صورتی که جز کشورهای سالمند جهان باشیم، چنان رشدی خواهد داشت که هیچ کشوری در دنیا چنین رشدی را تجربه نکرده است. هزینه‌هایی که برای سرطان و دیگر بیماری‌های سالمندی می‌کنیم، در دهه‌های آینده با چنین رشد جمعیتی، حداقل ۱۰ برابر افزایش پیدا می‌کند.
  مشاور عالی وزیر بهداشت افزود: کشورهای غربی ۱۰۰ سال است که برای جمعیت خود برنامه‌ریزی کرده‌اند و در ۱۰۰ سال گذشته، درصد گروه در سن کار خود را با سیاست‌های مختلف از جمله مهاجرپذیری، حفظ کرده است و همیشه درصد گروه در سن کار این کشورها، بین ۶۲ تا ۷۰ درصد بوده است و ژاپن در این زمینه، کمی غفلت کرد که اقتصاد آن در جهان به دلیل سالمندی، عقب نشینی کرد و به رتبه سوم و چهارم کاهش یافت.
  وی اضافه کرد: در دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که نباید فقط به درصد جمعیت گروه در سن کار توجه کرد بلکه باید بر فرزندآوری نیز توجه ویژه کرد.
  اکبری گفت: در ژاپن وزارت فرزندآوری ایجاد شده و در کشورهای اروپایی به خانواده‌های دارای ۴ فرزند، یک منزل هدیه می‌دهند و دنیا به این فکر افتاده که باید فرزندآوری را علاوه بر مهاجر پذیری افزایش دهد. ایران در حوزه باروری در جایگاه مناسبی قرار ندارد. از سال ۹۶ تا ۹۷ در کشور، ۱۲۰ هزار نفر کمتر به دنیا آمده‌اند و از سال ۹۷ تا ۹۸ حدود ۱۵۰ هزار فرزند در ایران کمتر به دنیا می‌آیند و این روند ادامه دارد.

 • برچسب ها : , ,
 • نظرات کاربران در "سرطان دومین عامل مرگ ایرانی‌ها/ سرطان معده کشنده‌ترین در کشور/۸۰ درصد مردم ایران کمبود ویتامین D دارند"