|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۱ | کد خبر : 88875
 • پرینت

  آذرقلم: یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین پس از پرواز از فرودگاه امام خمینی(ره) دچار نقص فنی شد و سقوط کرد. ۱۷۶ سرنشین این هواپیما جان باختند.

  آذرقلم: یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین پس از پرواز از فرودگاه امام خمینی(ره) دچار نقص فنی شد و سقوط کرد.

  به گزارش آذرقلم، اخبار اولیه حاکی است؛ این هواپیما که عازم کی‌یف پایتخت اوکراین بوده است ۱۷۶ مسافر و خدمه داشته که ۱۴۷ نفر از انان ایرانی بودند.

  رئیس اورژانس کشور از اطفاء حریق هواپیمای بوئینگ اوکراینی خبر داد و گفت: متاسفانه تمام مسافران این پرواز جان خود را از دست داده‌اند.

  پیرحسن کولیوند درباره سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی در حوالی شهریار اظهار کرد:‌ اطفاء حریق هواپیما به اتمام رسیده و مسیر دسترسی به محل سقوط بازگشایی شده است.

  وی ادامه داد:‌ متاسفانه از شواهد مشخص است که کسی از مسافران سالم نیستند و  تمام مسافران جان خود را از دست داده‌اند.

  وی تاکید کرد: در حال حاضر  در حال جمع‌آوری اجساد هستیم و پس از آن به پزشکی قانونی منتقل می‌شود.

  رئیس کمیسیون بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه در حال جمع‌آوری قطعات هواپیما هستیم، گفت: انتقال اجساد به پزشکی قانونی آغاز شد.

  ‌حسن رضایی‌فر ادامه داد: هیچ قطعه ای از هواپیما تقریباً سالم نمانده است و قطعات همگی منهدم شده است اما در راستای بررسی سانحه، باید همه این قطعات جمع‌آوری شود.
   

  رضایی‌فر اظهار داشت: اجساد مسافران این هواپیما همه جمع‌آوری شده ‌و آماده انتقال به پزشک قانونی است.

  بیشتر مسافران هواپیما ایرانی بودند

  سازمان هواپیمایی کشوری در اطلاعیه‌ای با اشاره به این‌که هواپیمای سقوط کرده اوکراینی ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه داشته، اعلام کرد: برسی های اولیه حاکی از جان باختن تمام سرنشینان هواپیماست.

  سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: یک فروند هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال با علامت ثبت UR-PSR که با شماره پرواز ۷۵۲ در ساعت ۶:۱۲ روز چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ از فرودگاه امام خمینی (ره) به مقصد کیف پرواز کرده بود، پس از قطع ارتباطات با بخش کنترل ترافیک در ساعت ۶:۱۸ در حوالی صبا شهر از توابع استان تهران سقوط کرد.

  هواپیما دارای ۱۶۷ مسافر و ۹نفر خدمه پروازی بوده و برسی های اولیه حاکی از جان باختن تمام سرنشینان هواپیماست. از این تعداد ۳۲ نفر غیرایرانی و ۱۴۷ نفر ایرانی‌ بوده‌اند.

  گروه های تجسس و نجات به محل سانحه اعزام شده اند و گروه بررسی سانحه مطابق استانداردهای جهانی تشکیل شده و فرایند جمع آوری اطلاعات و بررسی سانحه آغاز شده است.

  بیشتر مسافران هواپیما، اتباع جمهوری اسلامی ایران بوده اند و مسافرانی با سایر ملیت ها نیز در این پرواز حضور داشتند.

  یکی از جعبه‌های سیاه بوئینگ ۷۳۷ پیدا شد

  سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: یکی از جعبه‌های سیاه بوئینگ ۷۳۷ اوکراینی در محل سایت سانحه پیدا شد.

  یکی از جعبه‌های سیاه بوئینگ 737 پیدا شد

  رضا جعفرزاده اظهار داشت: تیم بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری که در سایت سقوط بوئینگ ۷۳۷ اوکراینی حضور دارند، یکی از جعبه‌های سیاه هواپیما را پیدا کردند که سالم است.

  وی اضافه کرد: تلاش برای یافتن دیگر جعبه سیاه هواپیما ادامه دارد.

  جعبه سیاه هواپیما شامل نوار مکالمات خلبان و نوار پارامترهای موتور (FDR&CVR) است.

  هواپیما دارای ۱۶۷ مسافر و ۹ نفر خدمه پروازی بود‌ که همه سرنشینان آن جان باختند؛ اغلب مسافران این پرواز ایرانی بودند.‌ 

  این مسافران شامل ۷۰ مرد، ۸۱ زن و ۱۵ کودک بودند، ۱۳۰ نفر از مسافران این هواپیمای ایرانی بودند.

  نحسی بوئینگ ۷۳۷

  بنابراین گزارش سابقه تولید هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ به سال ۱۹۶۸ مربوط می‌شود و از آن زمان تا همین چند ماه پیش، ۱۴۰ سانحه از این نوع هواپیماها با ۴۵۱۲ نفر کشته را در جهان شاهد هستیم.

  آمارها نشان می‌دهد بوئینگ ۷۳۷ تاکنون بیشترین حادثه را در جهان داشته و بیشترین کشته را نیز به خود اختصاص داده است و در واقع خطرناک‌ترین هواپیمای حال حاضر جهان محسوب می‌شود.

  یکی از اصلی‌ترین شاخص‌های تعیین میزان ریسک هواپیماها نسبت ساعت پرواز کل هواپیماهای از یک نوع موجود در جهان به تعداد سوانحی است که برای آنها اتفاق افتاده است.

  به گزارش بلومبرگ بوئینگ ۷۳۷ از بدو تولد در سال ۱۹۶۸ تاکنون حدود ۱۴۰ سانحه را تجربه کرده است.

  در واقع می‌توان ادعا کرد که به ازای هر ۵۰۰ هزار ساعت پرواز، هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ در جهان شاهد یک سانحه بوده‌اند.

  به گزارش ایرفلیت نخستین سانحه مربوط به هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ به روز ۱۹ جولای سال ۱۹۷۰ در فیلادلفیای آمریکا بازمی‌گردد که البته در این سانحه کسی کشته نشد. اما نخستین سانحه مرگبار آن در سال ۱۹۷۲ اتفاق افتاد که به کشته شدن ۴۳ نفر در شیکاگوی آمریکا منجر شد.

  هند،‌ مالزی، تایوان، آمریکا، برزیل، اکوادور، امارات، آنگولا، کامرون، انگلیس، مالتا، ایران، عربستان، شیلی، ترکیه، اتیوپی، چین، پاناما، کره جنوبی، ترکیه، پرو، کرواسی، اندونزی، آرژانتین، فیلیپین، تونس، الجزایر، سودان، مصر، افغانستان، یونان، نیجریه، قزاقستان، روسیه، جمهوری دموکراتیک کنگو، کانادا و پاکستان از جمله کشورهایی هستند که سوانح بوئینگ ۷۳۷ در آنها اتفاق افتاده است و امروز هم یک فروند از این ۷۳۷ها در ایران سقوط کرد.

  ‌تغییر اساسی در ساختار بدنه و موتور این هواپیما و معرفی مدل جدید آن با نام بوئینگ ۷۳۷ مکس که جدیدترین هواپیمای ارائه شده از سوی هواپیماسازی بوئینگ آمریکا محسوب می‌شود نیز با توجه به دو سانحه روی داده در این نوع هواپیما طی ۵ ماه گذشته، نتوانسته است ۷۳۷ را از لقب خطرناک‌ترین هواپیمای جهان جدا کند.

  تا پیش از این دو سانحه ۴۱۶۶ نفر در سوانح مربوط به بوئینگ‌های ۷۳۷ در جهان کشته شده بودند که با اضافه کردن ۱۸۹ قربانی هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس خطوط هوایی لاین‌ایر اندونزی و ۱۵۷ سرنشین بوئینگ ۷۳۷ سقوط کرده در اتیوپی شمار کشته شده این هوایپمای منحوس به ۴۵۱۲ نفر رسیده است

  سقوط هواپیما اوکراینی در شاهدشهر؛ تمامی مسافران جان باختند/ ۱۴۷ مسافر ایرانی بودند
  جزئیات تماس خلبان بوئینگ 737‌ اوکراینی با برج مهرآباد تا پیش از سقوط‌

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران با ۱۷۶ کشته/ ۱۴۷ مسافر ایرانی بودند + تصاویر"