|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۵ | کد خبر : 74684
 • پرینت

  آذرقلم: آنچه در روایات معتبر مطرح شد این است که ولیمه بیش از یک روز نبوده و اکثریت مهمانان حاضر در آن از فقرا و نیازمندان فامیل دور و نزدیک و جامعه باشند، زیرا که علت اصلی و عمده ولیمه دادن ها، حل مشکل و نیازهای غذایی افراد است که این را از کنار هم قرار دادن ۲ روایت عنوان شده می توان بدست آورد.

  گزارش از: آناهیتا رحیمی

  آذرقلم: این روزها، نوبتی هم که باشد نوبت بازگشت زائران بیت ا… الحرام است اما حاجی و حاجیه‌های این دوره و زمانه مانند قدیم نیستند. نه خبری از دود اسپند سر کوچه هست و نه خبری از عرق چین و چادر سفید، حال تنها مشخصه‌ای که بازگشت زائران خانه‌ی خدا را فریاد می‌زند پارچه‌ها و بنرهای غول پیکر و رنگ و ارنگی است که بر در و دیوار کوچه‌ پس کوچه‌ها نصب می‌شود. مثل قدیم نیست که با پای شتر و پای پیاده راهی خانه‌ی خدا می‌شدند این روزها حاجی‌ها  با تمام امکانات لازم، راهی خانه‌ی خدا می‌شوند اما همه چیز به اینجا ختم نمی‌شود داستان از جایی شروع می‌گردد که از سفر معنوی حج باز می‌گردند.
  چند سالی می‌شود سنت حسنه‌ی بدرقه و دیدار با زائران خانه‌ی خدا، دستخوش تغییراتی شده است، سنت ولیمه دادن که از دیرباز، رسمی معمول میان زیارت کنندگان خانه‌ی خدا بوده حال به یک ابزار «چشم و هم چشمی» تبدیل گشته است. این روزها سنت ولیمه دادن بیش از هر چیز دیگر با تجملات سنگینی همراه شده تجملاتی که نیت اصلی سفر حج در مقابل آن  رنگ می‌بازد و به جای دل کندن از دنیا و ظواهر فریبنده اش ، بیشتر به آن دل می‌بندند.
  برخی از حجاج که قدری منصف هستند با یک میهمانی ساده و مختصر، بازگشت خود را جشن می‌گیرند  اما هستند افرادی  که به برگزاری میهمانی ساده راضی نمی‌شوند و با به راه انداختن ضیافت‌های مجلل، حاجی شدن خود را اعلان عمومی می کنند! این گونه ریخت و پاش‌ و تجمل‌گرایی‌ها، نه سفارش شده‌ی دین مقدس اسلام است و نه لازمه‌ی بازگشت سفر معنوی حج، بلکه بیشتر جنبه‌ی خودنمایی و به رخ کشیدن دارد.
  ای قوم به حج رفته کجایید ؟ 
  قضاوت بر عهده‌ی شماست آیا این واقعاً منصفانه است! سال‌ها آرزوی زیارت خانه‌ی خدا را در دل داشتن و نزدیک به یک ماه مشغول راز و نیاز با خداوند قادر و متعال و از طرفی تزکیه‌ی روح و نفس خویش و دل بریدن از دنیایی که طبق فرموده‌ی حضرت علی (ع ) که می‌فرماید : دنیا آفریده نشده که برای شما سرای ماندن و جای آسودن باشد بلکه گذرگاه شما قرار داده شده است تا از آن برای سرای استقرارتان توشه‌ی اعمال نیک بردارید . پس در دنیا همواره آماده باشید و زنهار که خوشی‌های زودگذر آن، شما را نفریبد و فریبندگی‌هایش شما را قول نزند، حال باید دوباره به همین دنیا دل ببندند و با ولیمه‌های چند میلیونی، به همدیگر فخرفروشی کنند.
  در دنیای مدرن امروز، آفت به جان حاجیان و دامان مناسک حج نیز افتاد و آن طور که پیداست به همین راحتی دست بردار نیست در دنیایی که زندگی می‌کنیم همه چیز به طور کامل رنگ باخته و رسومات اجداد و نیاکان در رویاهای دور و دراز جای گرفته همین تغییرات در سنت مناسک حج موجب شده تا هزینه‌ی حجاج برای سفر به خانه‌ی دارد چندین برابر شود و نوعی  دل مشغولی و حتی دغدغه‌ی فکری به جهت خرید سوغاتی، مراسم بازگشت و هزینه‌های سرسام‌آور ولیمه‌های رنگارنگ ایجاد کند.
  در حال حاضر با شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، هستند کسانی که به نان شب خود محتاج مانده‌اند وچشم انتظار کسانی هستند که دستشان به دهنشان می رسد همان‌گونه که پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله می‌فرماید : در طعام ولیمه‌ی خود، فقراء و اغنیاء را قرار دهید یعنی مراقب باشید فقراء فراموش نشوند. بد نیست به جای  ولیمه‌های رنگارنگ در سالن‌های مجلل، دست نیازمندانی را گرفت که زیر فشار اقتصادی کمر خم کرده‌اند.

  Image result for ‫ولیمه های حج‬‎
  سنتی سفارش شده و پسندیده
  حجت الاسلام والمسلمین رسول برگی ، کارشناس امور مذهبی، ضمن اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم  تصریح کرد:  عنْبِی الْحَسَنِ الْأَوَّلِ (امام الکاظم علیه السلام) أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ (صلی الله علیه و آله وسلم) قَالَ: لَا وَلِیمَهَ إِلَّا فِی خَمْسٍ فِی عُرْسٍ أَوْ خُرْسٍ أَوْ عِذَارٍ أَوْ وِکَارٍ أَوْ رِکَازٍ فَالْعُرْسُ التَّزْوِیجُ وَ الْخُرْسُ النِّفَاسُ بِالْوَلَدِ وَ الْعِذَارُ الْخِتَانُ وَ الْوِکَارُ الرَّجُلُ یَشْتَرِی الدَّارَ وَ الرِّکَازُ الرَّجُلُ یَقْدَمُ مِنْ مَکَّهَ.” امام کاظم(علیه السلام) از پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله) روایت کرده اند که فرمود: ولیمه دادن مستحب نیست مگر در پنج مورد: در ازدواج، تولد فرزند، ختنه کردن، خریدن منزل و برگشتن از مکه.
  وی ادامه داد : یکی از سنت های سفارش شده و پسندیده اسلامی، اطعام نمودن به مومنین است. در این زمینه روایتی از حضرت جعفر صادق علیه السلام داریم که می‌فرمایند : “إِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى یُحِبُّ إِهْرَاقَ الدِّمَاءِ وَ إِطْعَامَ الطَّعَامِ”؛خداوند ریختن خون (قربانی کردن) و طعام دادن را دوست دارد. این سنت اسلامی می تواند در شکل های مختلف؛ مانند ولیمه به هنگام ازدواج، تولد فرزند و… انجام پذیرد.

  Image result for ‫ولیمه های حج‬‎

  به دور از تشریفات و زیاده روی 
  برگی با اشاره بر اینکه ولیمه عبارت است از: مهمانی که حداقل ده نفر در آن شرکت داشته باشند.مهیمانان این ولیمه می توانند اقوام، همسایگان و… باشند. بنابراین، دادن ولیمه واجب نیست، بلکه سنت و مستحب است خاطر نشان ساخت :  نتیجه اصلی ولیمه و میهمانی را زدودن کینه‌ها، نزدیک ساختن دل‌ها به یکدیگر را موجب می‌شود مخصوصا اگر دور از تشریفات و زیاده‌‏روی و اسراف باشد، خداوند به همگان برکت می‏دهد و خوشحالی مؤمنین موجب رضای او می‏گردد.  اولین بار در کشور ما بصورت رسمی در سال ۱۳۷۹ حجاج بیرجندی با هماهنگی و همکاری بین مدیران و روحانیون کاروان های حج و با همبستگی و دلبستگی بین حجاج بیرجندی هزینه تشریفات ولیمه حج خود را صرف مدرسه سازی در مناطق محرم بیرجند نمودند.
  حل مشکل و نیازهای غذایی افراد
  وی اذعان داشت :  آنچه در روایات معتبر مطرح شد این است که ولیمه بیش از یک روز نبوده و اکثریت مهمانان حاضر در آن از فقرا و نیازمندان فامیل دور و نزدیک و جامعه باشند، زیرا که علت اصلی و عمده ولیمه دادن ها، حل مشکل و نیازهای غذایی افراد است که این را از کنار هم قرار دادن ۲ روایت عنوان شده می توان بدست آورد. در تعریف ولیمه بزرگان دینی ما فرموده اند : ولیمه یعنی دادن غذا به فقرا و مساکین و این عمل با رعایت شرایطی که برای آن ذکر شد، می تواند در راستای سنت پسندیده الهی باشد . اما اگر سفره ای با حضور اکثریت غیرنیازمندان پهن شد، اصولا عنوان ولیمه برآن صدق نمی کند بلکه یک مهمانی تجملاتی است بدون پیامدهای دینی، عبادی و الهی.
  برگی تصریح کرد :  البته برخی در توجیه سفره های تجملاتی خود و نیز مهمانان ثروتمند دعوت شده می‌گویند که پس از بازگشت از سفر که نمی توان آشنایان وفامیل را از حضور در ولیمه محروم کرد این کار ممکن است بازتاب منفی داشته و موجب دلخوری و ناراحتی بین فامیل باشد و یا حتی آن را برخلاف توصیه های دینی به صله ارحام مطرح می‌کنند  به همین علت پیامبر صلی الله علیه وآله می‌فرمایند: در طعام ولیمه خود فقرا و اغنیا را قرار دهید.
  وی در پایان افزود : لذا اگر از دعوت فامیل و آشنیان که نیازمند هم نیستند، ناچاریم اما می توان به گونه ای مهمانان را دعوت کرد که اکثریت چشم گیری از مهمانان از فقرا باشند. پس اگر شخص حاجی  می خواهد طبق سفارش معصوم عمل کند زمانی می تواند این ولیمه را مورد قبول الهی بداند که اکثریت حاضرین در مجلس ولیمه از نیازمندان و فقرا مخصوصا از فقرای نزدیک باشند.

  Image result for ‫ولیمه های حج‬‎
  گسترش خوی اشرافی گری و خودنمایی 
  امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس مطرح کشور ، سفر به خانه‌ی خدا را یک سفر معنوی دانست که در آن از مادیات، چشم و هم چشمی‌ و به رخ کشیدن‌ها باید پرهیز گردد و افزود : اما متأسفانه زائران خانه‌ی خدا هنگام بازگشت از خانه‌ی خدا، غافل شده و به جای اینکه به فکر جامعه و مشکلات مردم زیردست، افراد متکدی، زنان بی سرپرست و … باشند به ولیمه‌های چندمیلیونی که البته بسیاری از آنها نیز دور ریخته می‌شوند اقدام می‌کنند که این ولیمه‌ها بیشتر جنبه‌ی تجمل گرایی، اشرافی گری و خودنمایی به خود گرفته است.
  نشانگر طبقات اجتماعی فاحش در سطح جامعه 
  وی ادامه داد : با به راه انداختن این گونه مراسم‌ها، جامعه از نظر فرهنگی، سیاسی، اقتصادی متضرر می‌شود بدین گونه که اول از همه از جهت اقتصادی مضر می‌باشد زیرا در جامعه‌ای که فقیر است به برخی مواد غذایی نیاز داریم که با این اقدام، سرمایه‌ی جامعه به هدر می‌رود. از لحاظ فرهنگی از این جهت مضر می‌باشد که موجب رواج یک امر نامطلوب در جامعه می‌گردد. از لحاظ سیاسی نیز مضر است زیرا نشانگر اختلاف طبقاتی فاحش شده و نوعی بدبینی سیاسی را شکل می‌دهد. هم چنین جامعه را از لحاظ روحی و روانی، بیمار می‌کند هنگامی که افراد به مقایسه خود با کسانی که اقدام به دادن چنین ولیمه‌هایی می‌کنند از نظر روحی و روانی بسیار آسیب پذیر می‌شوند.
  این جامعه شناس، در پایان  با تأکید بر اینکه موجب گسترش پدیده‌ای شوم در جامعه می‌شود تصریح کرد : حجاج خانه‌ی خدا بهتر است هزینه‌ی  ولیمه‌های آن چنانی را به افراد نیازمند، بیکار، خانواده‌های فقیری که در هزینه‌ی جهاز دختران خود عاجز مانده‌اند ببخشند که در این صورت ثواب بیشتری را به دست می‌آورند.

 • برچسب ها : ,
 • نظرات کاربران در "سایه سنگین تشریفات بر سر ولیمه های بازگشت از مکه!"
  نظرات در مورد » “سایه سنگین تشریفات بر سر ولیمه های بازگشت از مکه!”
  1. باید کم کم این رسوم حذف بشن


  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.