|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۱ | کد خبر : 74592
 • پرینت

  یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان

  کیروش فهمید، عادل و فدراسیون نفهمیدند

  آذرقلم: دفعه قبل فیفا در گزارش خود از نژادپرستی در استادیوم آزادی سخن گفت و این بار کارلوس کیروش از این ننگ انسانی صحبت می کند. فیفا و کیروش این مسئله را به خوبی درک کرده و برای جامعه ایرانی احساس خطر کرده اند، ولی انگار فدراسیون و مدعی العموم فوتبال کشور هنوز در خم کوچه انکار گیر کرده اند.

  یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان

  آذرقلم: مقوله ضد انسانی نژادپرستی و توهین و تحقیر نوع انسان و زبان و هویت آنها، در جوامع توسعه یافته نه تنها امری چندش آور، بلکه جرم نیز محسوب شده و با عاملان آن به شدت برخورد می شود.
  در خاورمیانه وجه اشتراک تمامی کشورها، دین مبین اسلام و آموزه های دینی و انسانی آن است که همه مسلمانان را برادر خوانده و آنچه را که نزد خداوند موجب برتری است، تقوای الهی نامیده است. ان اکرمکم عندالله اتقاکم. همانا که عزیزترین شما نزد خداوند، پرهیزگاران هستند.
  میزان تعهد افراد به این دو مقوله انسانی را در برنامه نود این هفته می شد به وضوح دید. جایی که فردی قانونمند از جامعه ای اروپایی از خطر بزرگی چون نژادپرستی  در جامعه ایرانی و گوشزد آن به مدیران ارشد فوتبال کشور سخن می گوید و در طرف دیگر مجری برنامه از کشور مسلمان ایران، خود را به کوچه علی چپ زده  و مدام سوال می کند، منظورتان چیست؟ واضح تر بگویید و…
  نژادپرستی و توهین های قومی در استادیوم های ایران بارها از سوی رسانه ها و  کارشناسان و مدیران فوتبالی مطرح شده اند، ولی گوش شنوایی برای حل و فصل این موضوع وجود ندارد که هیچ، بعضا اصرار بر عدم وجود چنین پدیده زشتی از سوی برخی مسئولان و یا عدم برخورد قاطع با افرادی که به این مسائل دامن می زنند، درد بزرگتری از نژادپرستی است. اگر اراده ای برای برخورد با این جرم فاحش وجود داشته باشد، ابتدا بایستی به صورت قانونی این پدیده غیر انسانی جرم انگاری شود و سپس با تکیه بر اطلاعات موجود همچون مصاحبه برخی از سرمربیان و بازیکنان تیم ها مخصوصا پرسپولیس تهران، با خاطیان و برهم زنندگان وحدت ملی برخورد قاطعی صورت بگیرد.
  سالهای گذشته و فصول قبلی لیگ برتر را که فاکتور بگیریم، ۶ هفته از لیگ برتر می گذرد و تیمی نبوده است که در استادیوم آزادی مورد توهین و تحقیر نژادی توسط سرخابی های تهران قرار نگرفته باشد. از تراکتور آذربایجان تا فولاد خوزستان و استقلال خوزستان و دیگر تیم ها که آماج این توهین ها قرار گرفته اند.
  در این میان نادیده گرفتن این توهین ها از سوی فدراسیون فوتبال موجب بروز حوادثی مشابه در استادیوم های دیگر شده است. به عبارتی دیگر عملی که در بازی فولاد و پرسپولیس موجب رنجش هواداران خوزستانی  و عرب کشور شده است، عکس العملی مشابه و شاید شدیدتر از آن را در اهواز به همراه داشت.
  امروز وضعیت نژادپرستی در استادیوم های کشور به جایی رسیده است که یک اجنبی و بیگانه برای این کشور احساس خطر می کند و برخی که مدعی العموم فوتبال کشور هستند، خودشان را به کوچه علی چپ زده و مدام از عدم فهم صحبتهای کیروش پرتغالی می گویند. باید تأسف خورد برای افرادی که به دنبال سرپوش گذاشتن بر این اعمال زشت و ننگین در استادیوم آزادی هستند.
  ما مسلمانیم و اعمال ما بایستی معرف خوبی برای دینمان باشد، دین مهربانی و مودت که در آن فقیر و غنی، سیاه و سفید، و… تفاوتی ندارند مگر در ایمان به خدا و تقوای الهی که میزانی برای سنجش نزدیکی بندگان به خداست.
  ما مسلمانیم و یک مسیحی جامعه ما را در خطر می بیند و از اعمال زشت برخی از افراد در این کشور تبری جسته و نهیب وا انسانیت سر می دهد.
  آقایان فدراسیون نشین، رسانه های مدعی العموم و فوتبالی های کشور، کارلوس کیروش پرتغالی شما را مخاطب قرار داد که به فکر فرهنگ سازی در استادیوم ها باشید و بساط نژادپرستی را برچینید.
  این دومین بار است که نژادپرستی و تحقیر و توهین های قومیتی از سوی  خارجی ها بیان می شود ولی انگار گوش شنوایی برای آن وجود ندارد. دفعه قبل فیفا در گزارش خود از نژادپرستی در استادیوم آزادی سخن گفت و این بار کارلوس کیروش از این ننگ انسانی صحبت می کند. فیفا و کیروش این مسئله را به خوبی درک کرده و برای جامعه ایرانی احساس خطر کرده اند، ولی انگار فدراسیون و مدعی العموم فوتبال کشور هنوز در خم کوچه انکار گیر کرده اند.

  تقلیل نژادپرستی و نفرت پراکنی قومی  به فحاشی چند نفر در روسیه از سوی یکی از سایت های ورزشی مرکز، بزرگترین خیانتی است که یک سایت ورزشی می تواند در حق این فوتبال و انسانیت انجام دهد. همگان به وضوح فهمیدند که منظور کارلوس کیروش در آن برنامه چه بود و  فرافکنی مجری برنامه و تقلیل این ننگ بشری به فحاشی چند نفر توسط سایت معلوم الحال، تنها پاک کردن صورت مسئله است.
  سایتی  که در قلم فرسایی برای سرپوش گذاشتن بر گندکاری های سرخابی ها و هوادارانشان، ید طولانی دارد، این بار نیز به مدد این هواداران آمده و طی یادداشتی منظور کیروش از آن حرفهای خاص در بحث خداحافظی سردار آزمون را، فحاشی چند نفر هوادارنما در روسیه و در هنگامه برگزاری مسابقات جام جهانی القا می کند. این کار بزرگترین خیانت در حق فوتبال پاک و  مقام و منزلت نوع انسان است.
  امید که این تلنگرها از سوی اجنبی ها، ما مسلمانان را هم اندکی به تفکر وا دارد.

 • برچسب ها : , ,
 • نظرات کاربران در "کیروش فهمید، عادل و فدراسیون نفهمیدند"
  ۱۴ نظر برای “کیروش فهمید، عادل و فدراسیون نفهمیدند”
  1. سولدوز گفت:

   دمت گرم اقای احمدیان گل گفتین یعنی این نوشتتون رو باید با طلا نوشت زد بر سر در برنامه خراب شده نود…

   • س-ا گفت:

    تمامی نوشته های ایشان بامطالعه وژرف نگری نوشته میشود واگرعده ای درقبال بعضی مطالب فحش مینویسند یا مطلب رادرک نمیکنندویامنافع شخصی بعضی افرادرادرنظرمیگیرند،نه منافع تراختوروآذربایجان را.

  2. متین تی تی گفت:

   ریشه همه اینها در دو تیم بیت المال خور تهران هست مخصوصا تیم ……که هوادارنش و قشر بیسواد و بی فرهنگ و جاهل تشکیل میدن و برای رفع عقده رو میارن به توهین و فحاشی و نفرت پراکنی

  3. تراختور افسانه ای گفت:

   فدراسیون عامدانه کاری نداره به اینها شما ببینید در دو هفته متوالی تیم پیروزی تهران تماشاگرانش بدترین توهینها و در گیریهارو راه انداختن در استادیوم آزادی ولی اصلا کوچکترین جریمه ای نشدن….
   فوتبال دولتی ایرن، فوتبال کشور و تبدیل کرده به یک فوتبال فاسد که هر چیزی توش یافت میشه به غیر از فوتبال !

  4. علیرضا گفت:

   از نظر فردوسی پرو احتمالا صدا گذاری بوده! وظیفه فردوسی پور سیاه نمایی علیه سایر تیمها و هوادارنشان و سانسور و ماست مالی گندهای تیمهای منفور تهرانی

  5. حسین گفت:

   این آقایون خوابیدن و با این حرفا بدار نمی شن فقط بلدن جریمه کنن و بگن این کارو کردن ولی نمیگن
   که اصلش چی بوده و چرا این مسایل پیش اومده

  6. میلاد تی تی گفت:

   مشکل اصلی فوتبال ما اینکه فوتبال دولتی هست اگر خصوصی بشه خیلی از مسائل حل میشه و اتحادیه فوتبال تشکیل میشه و قانون حاکم میشه و در مورد تخلفات هیچ تیمی اغماض نمیشه
   الان وزارت ورزش این دو تیم استقلال و پیروزی و دراختیار داره و با نفوذ مانع اعمال قانون میشه
   فوتبال حرفه ای و حاکم شدن قانون با کنار کشیدن دولت و با خصوصی سازی ممکنه تا قانون در مورد همه تیمها قضاوت کنه

  7. حمید گفت:

   عالی.
   خدا قوت به شما. همیشه عالی می نویسی و اکنون عالی تر.
   به نظرم کیروش خارجی از ما هم ایرانی تره.
   به همین خاطر است که عزیزی در روزنامه ای گفته بود که اقتصاد ما یک کیروش کم داره.
   مجموعه ای که انضباط قرار است برقرار کند خود بی انضباط ترین، و مجموعه ای که دنبال اخلاق در فوتبال است خود بی اخلاق ترین جلوه می کند. اگر بازیکنی موی سر غیرعرف و تقلیدی از بیگانه دارد آیا فرقی با بچه مدرسه ای که ناظم مدرسه که مو و بلندی بجه ها را کنترل می کند و به آن گیر می دهد تا آو را برای آینده بسازد دارد؟
   و این در حالی است که ظاهر نامناسب بازیکنان به طور مستقیم در دید نوجوانان و جوانان و همه قرار دارد و می تواند تمام تربیت چند ماهه و چند ساله پدری را یکجا پنبه نماید اما بلندی مو و ظاهر آن دانش آموز نهایتا در محدوده مدرسه باقی می ماند و در ادامه اصلاح می شود.
   در حالی مدعی هستیم باشگاه ها اول فرهنگی و سپس ورزشی اند و باید هم اینگونه باشند باشد.
   منظور آن است که باشگاهها باید در کنار ورزش باید به مسایل فرهنگی ملزم باشند. و بازیکنی که قرارداد حرفه ای با مبالغ آنچنانی می بنند باید الزام به داشتن شئونات اسلامی و مطابق با فرهنگ ما باشد. و باشگاه آنها را در صورت عدم رعایت برخورد نماید. تهیه یک منشور اخلاقی مناسب و الزام رعایت آن توسط بازیکنان می تواند مساله را رفع نماید.

  8. تراختور کبیر گفت:

   عادل! که میگه نفهم نیست و همه چیز و میفهمه پس چرا چنین موضوع ساده رو نمیفهمه؟!
   یا شاید چون به صلاح خودش و تیم محبوبش نیست خودشو به نفهمی زده؟

  9. ناشناس گفت:

   مسئولان تراکتوربایددراین مورد به فیفا شکایت کنند

  10. هاشم از تهران گفت:

   جناب احمدیان موضوع مهمى را انتخاب و کار کردند و بقیه دوستان هم مطالبى نوشتند که اکثرا بجاست، من دو نکته به نظرم میرسه که باید عرض کنم ، اول اینکه در خاورمیانه دین اسلام نکته اشتراک هست و نویسنده هم نوشته از لحاظ آمارى درست ولى از لحاظ واقعیت موجود و نحوه ارتباطات و مناقشات موجود اشتباهه، در خاورمیانه تعداد زیادى مسیحى از نژادهاى مختلف در ایران و عراق و لبنان و سوریه و فلسطین و … زندگى میکردند و میکنند که همواره با دیگران دوست و هموطن و یار بودند اما تندرویهاى گروههاى اسلامى مختلف آنها و دیگر منشهاى دینى و اعتقادى را آواره و سرگردان کرد، نگذاریم این اتفاق در کشور ما نیز بیفتد که اوضاع عراق و سوریه آیینه تمام قدى روبروى ماست، نکته دوم اینکه ما ترک زبانان که داعیه به حقى در مورد روش تربیت اخلاقى فرزندانمان و نیز رفتار به نسبت صحیحمان در جامعه ایرانى داریم ، مراقب باشیم که در دام تحریک بعضا سازمان یافته اى در قالب توهین هاى قومى دیگران نیفتاده و با عکس العملهاى نسنجیده و افراطى فرصت سودجویى را به افراد وحدت شکن ندهیم که پدران و برادران ما در این خاک هنوز خونشان نخشکیده

   • مهرداد مغان گفت:

    شما که دم از وطن میزنی.بازی پرسپولیس با فولاد رو دیدی با بازی استقلال با تراکتورو،از کدوم حالت باورمون بشه که بین ما تورکها با فارسها اتحاد وجود داره؟آیا آمریکا و اسراییل میاد توی آزادی میگه مرگ بر تورک؟فرمان صدا وسیما هم در دست این تیمها و حکومت هست.که به مردم این باور رو برسونند که هر کدوم چهل میلیون هوادار دارن،نه تنهأ………….. ارزشی به شهیدان ما قائل نیستند،بلکه از ما استفاده ابزاری میکنن برای رسیدن خودشان به خواسته هاشون.

    • هاشم از تهران گفت:

     من دم از وطن پرستی نمیزنم دوست عزیز، وطن پرست هستم، جانم را هم اگر لازم شد برای وطنم که آذربایجان بزرگمان هم جزیی از آن هست میدهم اما برای مردم وطنمان نه برای منافع سیاسی و … شما چون از توهین های ناروای بی ادبان و بیشعورهایی در جامعه ناراحت هستید که خدای ناکرده نمی آیید مثل اونا بیشعور و بی ادب بشین! بلکه هر کاری راهی داره، من بجای اینکه کاری کنم که در مقام مظلوم جلوتر از ظالم محاکمه وقضاوت بشم، از راههایی همانند اعتراض به کاریکاتوریست بی ادب روزنامه ایران و تهیه کنندگان برنامه سیما (فتیله) استفاده میکنم و به هدف نیز میرسم(تعطیلی برنامه و توبیخ روزنامه فوق و نیز همدردی افراد دانا و آگاه در جامعه ایران با ما نتیجه آن اعتراضات بجای فحاشی در ورزشگاه و محکومیت میان مردمی بود که فقط ظاهر را میبینند و نه محتوا را) ضمنا این خط ترک و فارس را شما میکشید و نه انسانهایی که برایشان انسانیت مهمتر از نژاد و اقوام هست، ما در این مملکت در کنار ترک بودن و افتخار به آن ایرانی هستیم که بنیانگزار صفویه و قاجار و… بودیم و مملکت را به رویای کودکانه یک عده بیسواد نخواهیم فروخت، چنانچه تعدادی از استانهای همجوارمان که بهتر میدانید چه کسانی را میگم چنین کاری را دهه هاست انجام داده اند و همین پدران شما نیز با آنها برای حفظ وطن جنگیده اند، قطعا ما باید با کانون هواداران فولاد و دیگر تیمهایی که از طرف عده ای اوباش توهین شده باید متحد شده و اعتراض گسترده ای طبق قانون به سازمان لیگ داشته باشیم ، که این البته لازمه اش فشار ما به باشگاه و کانون هواداران هست تا اقدامی قاطع داشته باشند جای اینکه تماشاگر باشند!

  11. مهدی بلالی گفت:

   احسنت به جناب احمدیان بخاطر انتناب این موضوع که به خوبی به آن در متن پرداخته شده است.


  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.