|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۶ | کد خبر : 73497
 • پرینت

  آذرقلم: جامعه خبری استان به رغم همه محدودیت ها، حق گویی را سرلوحه و سرمشق کار خویش قرار می دهد همانگونه که رسول خدا (ص) فرمودند: حق را بگو، و در راه خدا از ملامت هیچ ملامت گوی نهراس» تلاش خود را بر حق گویی و عدالت جویی متمرکز می کنند. نفرت از دروغ و تهمت به رغم کثرت بی مهری برخی افراد بی مسئولیت، میثاق ما با ملت و سرلوحه کار فعالیت رسانه ای ماست.

  یادداشت از : محمدامین خوش نیت

  سوگند به قلم و هر آنچه که از او می تراود…

  ۱۷ مردادی دیگر از راه رسید و سرشک قلم ها، لوح سفید روزنامه ها و خون جان باختگان طریق روشنگری یک بار دیگر در سالگرد شهادت محمود صارمی، به انتظار بهاری می نشینند تا شکوفه های عشق و «پاس داشتن حُرمت قلم» را بر شاخسار فرهنگ و ادب و مطبوعات این سرزمین به نظاره بنشینند.

  «خبرنگار» نماد جهاد عالمانه و عاشقانه مردان و زنانی است که در کشاکش معرکه حقیقت گویی، ققنوس وار سیمرغ روح عدالت خواهانه و ظلمت ستیزانه خویش را تا قاف حقیقت و تحقق آرمانها به پرواز در می آورند تا با عبور از هفت شهر عشق، تبلور عینی عدالت خواهی و مردم داری بوده و نور حقیقت را از پس ابرهای تیره و تار ظلم و بی عدالتی بر همگان بتابانند.

  و خبرنگاران این «طلایه داران جبهه آگاهی» همان که این روزها از آنها به عنوان «افسران ارشد جنگ نرم» یاد می شود به رغم همه محدودیت ها، ممنوعیت ها و محذوریت ها، از لابلای همه ملامت ها، مرارت ها و ملالت ها با  وجود کمبودها و خلاء ها و بی مهری ها، شرافت قلم را پاس داشته و در صراط عمل به رسالت خطیر و پیامبرگونه خویش، بی هیچ حب و بغضی، ارزش های انسانی و آرمانهای اسلامی را ترویج می کنند تا جامعه ای عاری از خشونت و ظلم و سیاهی را به همگان نوید دهند.

  اینک اما در هزاره سوم و در حالی که رسانه های فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، عرصه را بر رسانه های مستند و مکتوب تنگ کرده و هر شهروندی در نقش خبرنگاری ظاهر می شود اهمیت کار حرفه ای، علمی و منصفانه خبرنگاران بیش از گذشته، ضرورت و اهمیت پیدا می کند. آنها به عنوان دیده بانان جامعه و چشم و گوش مردم، به عنوان نماینده افکار عمومی زمینه و بستری مناسب می خواهند تا بتوانند در راستای عمل به رسالت خطیر خویش، سه شاخصه و ویژگی مهم کار خبری، یعنی «حق محوری، حق طلبی و حق گویی» را تحقق بخشند. در این روز ماندگار، توجه به چند نکته از سوی مسئولان و همکاران عزیز رسانه ای را ضروری می دانم:

  • جامعه خبری استان به رغم همه محدودیت ها، حق گویی را سرلوحه و سرمشق کار خویش قرار می دهد همانگونه که رسول خدا (ص) فرمودند: حق را بگو، و در راه خدا از ملامت هیچ ملامت گوی نهراس» تلاش خود را بر حق گویی و عدالت جویی متمرکز می کنند. نفرت از دروغ و تهمت به رغم کثرت بی مهری برخی افراد بی مسئولیت، میثاق ما با ملت و سرلوحه کار فعالیت رسانه ای ماست.

  از آنجا که حسن نیت، اساس و پایه کار رسانه ای در جامعه اسلامی است بنابراین خبرنگاران استان نیز همواره خود را متعهد به رعایت همه اصول و اخلاق حرفه ای، ارزشهای انسانی و اسلامی و تلاش برای تقویت پیوندها و دوستی ها می دانند.

  • همچنان که در اعلامیه سازمان یونسکو، آزادی مبادله اخبار و اطلاعات یک حق اساسی تلقی شده، از این رو توجه همه نهادها، سازمانها، ارگانها و ادارات و مسئولان عالی رتبه را به این اصل بدیهی جلب می کنیم که برخورد منطقی با جامعه خبری کمترین خواسته خبرنگاران از آنهاست تا اطلاعات و اخبار مورد نیاز آنان را نه از روی اکراه و اجبار، که از سر اشتیاق و اختیار در اختیار آنان قرار دهند تا زمینه روشنگری، شفافیت رسانه ای و تنویر افکار عمومی فراهم شده و در نیتجه از ایجاد هرگونه شک و شبهه، کج روی و انحراف و فساد در سازمانها و نهادها و ادارات جلوگیری شود.

  متاسفانه به رغم همه هشدارها و انزارها و اخطارها، برخی از مسئولان دستگاههای دولتی و غیردولتی با حقیقتی به نام کار رسانه ای بیگانه بوده و خبرنگار گریزی را پیشه خود ساخته اند و چه بسا برای سرپوش نهادن به ضعف ها و کاستی و بی درایتی های خویش، دیواری کوتاه تر از دیوار خبرنگاران پیدا نمی کنند. آنها به جای اصلاح رویه های غلط سازمانی، انگشت اتهام را به سوی خبرنگاران می گیرند تا با انداختن توپ به زمین خبرنگاران مانعی بر سر راه و کار خبرنگاران ایجاد کنند.

  • هنوز برخی از مسئولان ما، به این باور علمی و جهانی نرسیده اند که: «کار رسانه، نقد است نه مدح و مبالغه»! از این رو، هرگونه نقد و انتقادی را از سوی رسانه ها بر نمی تابند و با اخم و گله و شِکوه و شکایت با آنها برخورد می کنند. در حالیکه نیت پاک رسانه ها برای اصلاح رویه ها و ساختارها و ترسیم روشن تر وضعیت خدمت در زیر مجموعه همان دستگاهها است: غافل از اینکه:

  ما زیاران چشم یاری داشتیم              خود غلط بود آنچه می پنداشتیم

  • مطالبات و انتظارات به حق اصحاب رسانه، آن قدر در طی سالیان گذشته بیان شده که تکرار مکررات بوده و نخ نما شده است. از بیمه ای که کارآیی و وجود خارجی ندارد تا حقوق ناچیزشان، از عدم اختصاص تسهیلات قانونی به آنان تا مشکلات معیشتی همه و همه، برازنده جامعه خبری آذربایجانی نیست که روزگاری به قلم و قدم روزنامه نگاران مجاهد و شجاعش می بالید. بیم آن می رود روح متعالی حقیقت گویی و ظلم ستیزی آنان در کشاکش قهرآمیز معیشت رنگ باخته، سایه خمودگی و سکوت و سکون به خود گیرد.

  بنابراین لازم می دانیم یکبار دیگر از مسئولان دست اندر کار بخواهیم تا نیم نگاهی نیز به مشکلات این قشر فرهنگی و پاکباخته و بی ادعا بیندازند.

  • یکبار دیگر یاد وخاطره همکاران از دست رفته و پیشکسوتان عرصه اطلاع رسانی استان آذربایجان شرقی به ویژه اساتید زنده یاد: حمید آرش آزاد، کریم شفائی، عزیز حمزه زاده، مرتضی اعلمی و علیزاده نوبری را عزیز داشته و ضمن درود به روان پاک این اسطوره های علم و ادب و تجربه، عزت و سربلندی و موفقیت همه تلاشگران صدیق عرصه خبر و اطلاع رسانی و اصحاب مطبوعات و خبرنگاران، عکاسان، مدیران، سردبیران رسانه های استان را از درگاه ایزد منان مسئلت می نمائیم.

 • برچسب ها : ,
 • نظرات کاربران در "حق گویی، انتقادپذیری و آزادی عمل برای رسانه ها"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.