|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۸ | کد خبر : 72199
 • پرینت

  آذرقلم: افشای یک تخلف آشکار از سوی مدیران تراکتورسازی در دو سه سال گذشته. مدیرانی که این تیم محبوب را صاحب بدهی‌هایی چشمگیر کرده‌اند و حتی تخلف های‌شان هم نه توانست تیم را به جایگاه واقعی برساند و نه اینکه هواداران را از آنچه در تیم محبوب‌شان رخ می‌دهد، راضی نگه دارد. تنها میلیارد، میلیارد پول بود که هدر می رفت و عایدی چندانی هم نصیب تیم نمی کرد.

  یادداشت ورزشی: زاوش محمدی

  آذرقلم: موضوع بازیکنان سرباز تراکتورسازی به ویژه در طی یکی دو سال گذشته در آستانه تبدیل شدن به یک افشاگری مدیریتی و چه بسا رسوایی در لیگ برتر ایران است!

   پرونده شکایت تراکتورسازی از پرسپولیس و مهدی ترابی می‌تواند به یک پرونده طارمی جدید اما در ابعاد ملی بدل شود.

  به گزارش آذرقلم، تراکتورسازی شکایت رسمی خود علیه مهدی ترابی را به کمیته تعیین وضعیت داده است. این پرونده مبنای درستی است برای پرده‌برداری از یک تخلف بزرگ در تاریخ فوتبال ایران. آنها از مهدی ترابی برای قرارداد با تیم‌شان شکایت کرده‌اند. بازیکنی که  قرار بوده سرباز باشد. این حالا مبنایی مشخص خواهد بود برای افشای یک تخلف آشکار از سوی مدیران تراکتورسازی در دو سه سال گذشته. مدیرانی که این تیم محبوب را صاحب بدهی‌هایی چشمگیر کرده‌اند و حتی تخلف های‌شان هم نه توانست تیم را به جایگاه واقعی برساند و نه اینکه هواداران را از آنچه در تیم محبوب‌شان رخ می‌دهد، راضی نگه دارد. تنها میلیارد، میلیارد پول بود که هدر می رفت و عایدی چندانی هم نصیب تیم نمی کرد.

  مهدی ترابی اولین نمونه افشا شده از قرارداد با بازیکنان سرباز است که حالا خود تراکتورسازی آن را افشا کرده است. بر اساس قانون کشور، بازیکنی که سرباز می‌شود، می‌تواند به رغم قرارداد با باشگاه اصلی خود به تیمی نظامی برود. حقوق دوره مقدس سربازی برای همه سربازان باید یکسان باشد و خقوق ماهیانه هر نفر، رقم مشخصی تعیین شده است.

  ۴ سال قبل و ماجرای سرباز‌گیت بر سر این رخ داد که تعداد زیادی از بازیکنان سرباز با خود فکر کردند در ازای پرداخت مبلغی غیرقانونی کارت های خدمت بگیرند. از همان سال نظام وظیفه رسما اعلام کرد که دیگر هیچ سربازی حق ندارد با تیم های نظامی قرارداد بالاتر از سقف نرمال حقوق سربازان بگیرد و اساسا رفتن به خدمت سربازی در قالب یک تیم، خود فرجه‌ای است که به بازیکنان سرباز داده می شود.

  تقریبا در همه این سال ها تنها تیمی که می توانست در لیگ برتر بازیکن سرباز بگیرد، تراکتورسازی تبریز بود چون تیم هایی چون سپاسی شیراز و ملوان انزلی در دسته اول باقی مانده بودند و توان بازگشت به لیگ برتر را به دلایل مشکلات عدیده مالی نداشتند.

  این منوپل هم حتی سبب نشد تیم تبریزی و مدیرانش قوانین مصوب ستاد کل را اجرا کنند. اینکه گفته شده در دوره مدیریت قبل از آجورلو ارقامی پرداخت شده بوده در قالب پاداش به بازیکنان سرباز که حالا در ردیف بدهی های بی‌سند باشگاه محسوب می شوند یا در دوره آجورلو، این ارقام در قالب قرارداد رسمی بین بازیکن و باشگاه قرار گرفته، همه شکلی از تخلف هستند. سال قبل و در نیم‌فصل وقتی دو بازیکن تیم ذوب‌آهن قراردادهای‌شان را یکباره لغو کردند و راهی تبریز شدند، جنجال بزرگی به پا شد. ماجرا هم دقیقا همین بود که بازیکنان یادشده فکر می کردند بهترین تصمیم را گرفته‌اند.

  آنها با لغو قراردادشان با تیم باشگاهی‌شان، بدون نیاز به رضایتنامه، تنها به پشتوانه برگه سبز اعزام به خدمت، سر از تراکتورسازی درآوردند. یکباره به قراردادهای میلیاردی‌شان پشت پا زدند و این بی‌شک دلیلی غیر از تنها رفتن به خدمت داشته است. دلیلی که حتما ماجرای قرارداد ترابی می تواند لایه های زیرینش را هم افشا کند. اصلا ۶ سربازی که اینگونه در نیم‌فصل فصل قبل تراکتورسازی از تیم های دیگر گرفت، در ریتم تیم حاشیه های بسیاری ایجاد کرد و آنها را از آن مسیر رو به رشدشان خارج کرد.

  اتفاقی که حتی اعتراض هواداران پرشور تیم تبریزی را هم به همراه داشت.

  جالب اینکه در انتهای فصل و قبل از تغییرات مدیریتی در تبریز و رفتن آجورلو و فروش تیم، آنها قراردادی را با مهدی ترابی بر همین اساس امضا کرده بودند تا به پشتوانه این قرارداد، بازیکن یادشده برود قراردادش را با سایپا نیمه‌کاره بگذارد و در تبریز و تراکتورسازی سرباز شود.

  این قرارداد حالا می تواند فتح بابی باشد برای یک افشاگری بزرگ. اینکه چطور با بازیکنان سرباز قراردادهای مالی چشمگیر بسته می شده و آنها را برای جدایی از تیم هایی که قرارداد داشتند وسوسه می کرده‌اند. این اعتراضی بود که سعید آذری و مدیران پدیده فصل قبل به تراکتورسازی داشتند اما برایش سندی وجود نداشت.

  این بار اما شرایط فرق دارد. مدیران تراکتورسازی خودشان علیه خود افشاگری کرده‌اند درباره یک تخلف بزرگ و اغفال بازیکنان تیم های دیگر.

  در مورد مهدی ترابی هر رقمی که در قرارداد ادعایی تبریزی ها وجود داشته باشد، می شود مبنایی برای رسیدن به تخلفات قبلی. ترابی با سایپا قرارداد داشته و تراکتورسازی تنها در صورتی که این بازیکن سرباز بوده باشد، می توانسته او را جذب کند. جذب این بازیکن هم باید بعد از داشتن برگه سبز و اعلام رسمی ستاد کل نیروهای مسلح اتفاق می افتاده نه اینکه ترابی ابتدا قراردادی با تراکتورسازی ببندد و بعد تازه اقدام به ارسال مدارک خدمتی کند. نکته جالب‌تر این است که این بازیکن حالا برگه سبز اعزام به خدمتش هم باطل شده و همچنان محصل محسوب شده است. اینکه یکبار انصراف از تحصیل داده و بعد دوباره اشتغال به تحصیل گرفته خود از مواردی است که باید پیگیری شود اما این بخش از قصل با سایپاست که با بازیکنش قرارداد داشته.

  حالا ترابی می تواند فتح بابی باشد برای یک رازگشایی از زوایایی جدید در تخلفات در فوتبال‌مان و ضرورت رسیدگی دقیق به مسئله خدمت سربازی برای فوتبالیست ها.

  به دغدغه بزرگی که سد راه بازیکن سازی در کشورمان هم شده است و هنوز راهکاری پذیرفتنی برایش در نظر نگرفته اند.

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "رسوایی تازه در فوتبال کشور با رمزگشایی از پرونده بازیکنان سرباز تراکتورسازی"
  ۱۰ نظر برای “رسوایی تازه در فوتبال کشور با رمزگشایی از پرونده بازیکنان سرباز تراکتورسازی”
  1. علی گفت:

   شما همیشه بجای حمایت از تیم خودت بیشتر حاشیه ساز بودین…از رسانه های پایتخت یادبگیرید ک چطور پشت تیمهای خود درمیان ولی شما متاسفانه همیشه کوبیدی…تاسف واقعا

  2. امید گفت:

   این سایت از پرسپولیس خط میگیرد تا با شانتاژ ترابی را به پرسپولیس بفرستد

  3. کمال گفت:

   هر موقع فساد و رشوه و جعل و حیف و میل و پول بیت المال در دو تیم تهرانی برسی شد این هم برسی میشه

  4. نادر گفت:

   مسئله بازیکن سرباز که بنده به شخصه از اول از مخالفانش بودم و هستم و خواهم بود ماحصل ساختار فاسد و ناکارآمد هست. به خاطر همین وارد این قضیه نمیشم. نمونه بارزش هم جعل خدمتهایی بود که مثل اب خوردن ماست مالی شدن. اما صورت مسئله قضیه مهدی ترابی باید اول واضح و روشن مشخص شه. سابقه مدیریت قبلی تراکتور با همه انتقاداتی که بهش داریم در زمینه جذب سرباز روشن بود. اول کد سربازی از طرف تربیت بدنی نیروهای مسلح زده میشه. بنابراین عملا بستن قرارداد با بازیکن یه تیم دیگه قبل از گرفتن کد سربازی نمیتونه اتفاق بیفته چون تخلف آشکار هست. در مورد بازیکنان ذوب هم علی رغم هیاهویی که شد ذره ای مشکل قانونی وجود نداشت. بنابراین رویه تراکتور در این مورد شفاف بوده. در واقع تراکتور تشویق میکرد که سرباز شید و بازیکن هم ازخداخواسته… ترابی هم از این قضیه مستثنی نبوده. همون چیزی که در متن عنوان شده اول سرباز شدن بعد اومدن به تراکتور. ترابی براساس کسرخدمت ادعایی خودش سریعتر میخواست خدمتش رو تموم کنه تا لژیونر بشه. برهمین اساس از تحصیل انصراف داد سرباز شد و با تراکتور قرارداد بست. مصاحبه های اوایل فروردین اینو تایید میکنه. ماده ۳۴ قوانین معافیت تحصیلی میگه «دانش‌آموزان و دانشجویان و طلاب علوم دینی مشمول، در صورت ترک تحصیل، اخراج، انصراف یا فراغت از تحصیل، باید برای خدمت دوره ضرورت خود را معرفی نمایند.» بر این اساس محصل اگه انصراف داد باید بره سربازی نمیتونه انصراف بده بعد دوباره با استناد به دوره قبلی تحصیلی خدمت رو بندازه عقب. درصورتی که این مفروضات ما درست باشه براساس قوانین حق با تراکتور هست اما اگر ترابی درخواستی برای خدمت نداده دفترچه نفرستاده و کلا بدون اینکه سرباز بشه اومده با تراکتور تفاهم بسته هم بازیکن و هم تراکتور متخلف هستن و بهتره تراکتور پیگیر نشه. اما احتمال این همونطور که عرض کردم با توجه به رویه تراکتور به نظر غیرمحتمل هست. درضمن مقرارات معافیت تحصیلی سقف خاصی داره. بیشتر این بازیکنان برای گریز از خدمت به توصیه باشگاهها میرن دانشگاه ثبت نام میکنن و اشتغال به تحصیل میگیرن. اما ابدی نیست.

  5. سولدوز گفت:

   نکنه اینم میخوایی به زنوزی ربط بدی؟این واقعا قراداد اشکاریه باید ترابی به تراختور بیاد قرارداد سربازی بوده و خوده زنوزیم با سپاه قرارداد بسته تیم و با بازیکنان سرباز خریده این پیروزی بازم داره جعل میکنه و همه جوره هم مورد حمایته.طرف دفترچشو فرستاده باید سرباز بشه ولی دارن پنهونش میکنن.

  6. سولدوز گفت:

   فقط بیا از حاشیه ها بنویس حتی یه بارم اشاره نکردی تراختور به لطف زنوزی اولین تیم دارای هواپیمای اختصاصیه و اولین اردو رو زده اونم تو بهترین کمپ و بازیهای دوستانه خوبی هم خواهد داشت.یه بارم از توشاک ننوشتی به جاش گفتی پیره ولی انگار یادت رفته سه سال از برانکو و دو سال از شفر و دوسالم از کیروش بزرگتره.مربی ای به این بزرگی اورده تو به جاش میگی پیره به درد نمیخوره.چرا نمیری یکی از عضو هیئت مدیره بشی؟میدونی دستت از خیلی از چیزها کوتاه شده نمیدونی چیکار کنی.اولین نفری که ازت حمایت کردم در بحث ابراهیمی من بودم برو بخون ولی رفته رفته فهمیدم عجب اشتباهی کردم .داری خودتو از چشم همه میندازی.یادم نرفته برنامه نود که دشمنه تراختورم هست پارسال میگفت بهترین بازیهارو داره تراختور انجام میده فقط تمام کننده نداره( مشکل تمام کننده هم تو بودی نزاشتی شیمبا بیاد) اون موقع هم بر علیه ساغلام مینوشتی دستت رو شده…

   • احمدیان گفت:

    اوغول بونو من یازمامیشام هااااا :)))
    یازانین آدی وار !

    • سولدوز گفت:

     به سن یازمیبسان نیه به سایتیان گویوبسان نمننی ایستیرن ثابت الین؟ باخ بیلیرم اوخویاجان من سولدوز اوشاغیام(نقده)اذربایجانه غربی اولور تقریبا بیر مرزی شهر بوردا بیزیم حسادیمیز یوخدو حساد فقط بیرشیمیز وار بدبخچلیخ تنها دلخوشدوغموز تراختوردو اونادا باش ورریخ جان ورریخ سنی که فقط حاشیه دوزلدیرن حلال المیریخ الاه سنن کیشمسین.باخ گور بیدنه استقلال و پیروزی سایته حاشییلی بیر سوز یازالار یوخ.به سن نجور تورکسن.به هانه غیرت به هانه تعصب؟.بیلیرم ثبت المیجن ولی همیشه بونو دیجیخ الاه سنن و ایوایلیق سایتننان کیشمسین‌.سیز اگر بیر حاشیده اولسا گله اونو یغیشدیراز ولی گورروخ نللر یازیران

  7. حسن گفت:

   جز دشمنی و سمپاشی علیه آذربایجان چیز دیگری بلد نیستی؟شاید هم حیاتت در همین کارها خلاصه میشه که منفی بافی کنی و آب به اسیاب سرخابی ها بریزی. اینقدر که تو نگران پایتخت نشین ها هستی خودشون نیستند

  8. یاسر گفت:

   با سلام جهت تنویر افکار عمومی درباره ابهامات قضیه ترابی مطلب جدیدی رو که ورزش ۳ انتشار داده برای دوستان بازنشر میکنم.
   به گزارش” ورزش سه” بعد از اینکه باشگاه پرسپولیس با مهدی ترابی ستاره تیم ملی و باشگاه سایپا قرارداد امضا کرد باشگاه تراکتوسازی اعلام کرد که این بازیکن سرباز است و با باشگاه تراکتورسازی قرارداد بسته است. اما امروز رئیس کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ فوتبال ایران اعلام کرد که ترابی برای پیوستن به پرسپولیس مشکلی ندارد. باشگاه تراکتورسازی در حالی اعلام کرده است که ترابی با این باشگاه قراردادی منعقد کرده و و باید در فصل جدید بازیکن تراکتور باشد که محمودزاده رئیس نقل و انتقالات می گوید: « درباره این ادعا باید عرض کنم طبق مدارکی که در اختیار ما است این بازیکن هنوز سرباز نشده و تاریخ اعزام مهدی ترابی ۱۹ مرداد است و اگر تا آن زمان مدرک ثبت نام دانشگاه بیاورد امسال هم می تواند سربازی نرود ضمن اینکه تحت قرارداد باشگاه سایپا است و نمی توانسته با تراکتور قرارداد بسته باشد. در حال حاضر مهدی ترابی طبق اسناد موجود در سازمان لیگ یک فصل دیگر با سایپا قرارداد دارد و فسخ قراردادی از این بازیکن هم در سازمان لیگ ثبت نشده است. »وی در پایان درباره اینکه اگر تراکتور از ترابی شکایت کند هم گفت:« وضعیت این بازیکن باید در کمیته تعیین وضعیت بررسی شود تا مشخص شود که آیا او با باشگاه دیگری قرارداد دارد یا نه.»

   چند تا نکته از نقل قول مستقیم اقای محمودزاده قابل استنباطه
   ۱- براین اساس تراکتور مرتکب هیچ تخلفی نشده چون این بازیکن حتی تاریخ اعزامش هم مشخص شده و مشمول سربازی شده.
   ۲- ایشون میفرماید گواهی ثبت نام در دانشگاه باید بیاره. یعنی تا الان همچین چیزی نیاورده منطقا هم نمیتونسته بیاره چون رفته خودش رو مشمول کرده و …. بنابراین اقدام پرسپولیس در عقد قرارداد با یه بازیکن مشمول سربازی تخلف محسوب میشه.
   ۳- گواهی ثبت نام به چه معنی هست؟ منظور صرفا گواهی اشتغال به تحصیل نیست. (اشتغال به تحصیل برای دانشجویان انصرافی با نظر ستاد کل فقط برای یک بار قابل تمدید هست. در واقع فقط شش ماه میتونید تمدید کنید چون اشتغال به تحصیل دانشگاه بصورت ترمی صادر میشه. نکته: با توجه به محرومیت پرسپولیس در نیم فصل اول، عملا در نیم فصل دوم دقیقا همزمان باید بره خدمت. الانم که در تابستان هستیم هیچ جایی گواهی اشتغال به تحصیل برای مهر نمیده. اگرهم بده برای تابستان هست که اونوقت باتوجه به امکان استفاده فقط یک بار از اول مهر باید تشریف ببره خدمت ) این ثبت نام یه معنای دیگه هم داره. با توجه با اینکه معافیت تحصیلی برای هر مقطع فقط یک بار هست باید فرد مورد نظر از مقطع بالاتری مثلا فوق لیسانس یا دکتری پذیرفته شه. این مورد هم منطقه درباره ترابی صدق نمیکنه چون ازمونهای مربوطه مال قبل از عید هست و هنوز ترابی مقطع جاری رو تموم نکرده.
   ۴- نکته اخر هم عدم اشراف رئیس کمیته نقل و انتقالات به قوانین و مقررات مربوط به خودش هست. حتی ایشون این قدر هم اطلاع نداره گواهی اشتغال به تحصیل در دانشگاه بصورت نیمسال هست نه سالانه. حتی اینم نمیدونه که در این بازه زمانی در هیچ دانشگاهی ثبت نام مقطع جدید وجود نداره.
   لب کلام اینه که پوست خربزه گذاشتن زیر پای ترابی انداختنش بد مخمصمه ای به خاطر اینکه هرجور شده بصورت غیرقانونی بکشونن پرسپولیس. تعویق خدمت به معنای در رفتن نیست به معنای تغییر محل خدمت هم نیست. دیر یا زود تو دستی ترابک.


  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.