|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :سه شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰ | کد خبر : 71858
 • پرینت

  آذرقلم: سرپرست آب منطقه ای آذربایجان شرقی، با اشاره به افت آبهای زیرزمینی در ۲۱ دشت استان، عنوان کرد: همخوانی بین آب وارده به ذخائر زیر زمینی و آب برداشتی از بین رفته است و علی رغم افزایش ۵۷ درصدی بارش باران روان آب رودخانه ها نسبت به سال گذشته ۲۸ درصد کم شده است.

  آذرقلم: سرپرست شرکت آب منطقه ای استان گفت: وضعیت آب استان نسبت به دیگر استانهای کشور بحرانی نیست ولی باید صرفه جویی کنیم.
  به گزارش خبرنگار آذرقلم، یوسف غفارزاده در نشست خبری شرکت آب منطقه ای استان با اصحاب رسانه با اعلام این خبر افزود:  وضعیت بارش نزولات آسمانی در کشور نسبت به میانگین آن در دنیا یک سوم است ولی دو برابر میانگین دنیا در بخش های آب شرب خانگی، صنعت و کشاورزی مصرف آب داریم.
  وی با اشاره به افت آبهای زیرزمینی در ۲۱ دشت استان، عنوان کرد: همخوانی بین آب وارده به ذخائر زیر زمینی و آب برداشتی از بین رفته است و علی رغم افزایش ۵۷ درصدی بارش باران روان آب رودخانه ها نسبت به سال گذشته ۲۸ درصد کم شده است.
  وی ادامه داد: پایه و اساس  روان آب و به تبع آن تشکیل آب های زیرزمینی بارش به موقع برف است  که به دلیل افزایش ۱/۵ درجه ای دمای هوا و و بارش باران به جای برف، این امر محقق نمی شود.
  غفارزاده با اشاره به عدم وجود بارش های مداوم و پایدار، وضعیت سد های علویان، نهند و ستارخان را کم آب دانسته و اظهار داشت: آب گیری این سه سد نسبت به سال گذشته کم بوده و با افت ۲۰ درصدی آب مواجه بوده اند که بایستی در این مناطق تدابیر آبی خاصی را داشته باشیم.
  وی تأکید کرد: با افزایش سواد کشاورزی و سواد مصرف آب می توان مصرف بهینه ای از آبهای زیرزمینی داشته و در  روند فعلی برداشت آب تجدید نظر کرد.
  انتقال آب ارس برای تأمین آب شرب تبریز
  غفارزاده از طرح انتقال آب ارس به تبریز برای تأمین آب شرب آن خبر داده و افزود: این طرح با برآورد اولیه ۷۰۰ میلیون یورو و با فاینانس خارجی در ۴ سال آینده انجام خواهد گرفت که محدودیتی برای تأمین اعتبار آن وجود ندارد.
  وی ادامه داد : سال گذشته مجوز شورای اقتصاد برای جذب اعتبار طرح انتقال آب رودخانه ارس به تبریز صادر شده و این طرح در مرحله مناقصه است.
  وی در مورد آلودگی آب رود ارس توسط  پساب سیمان سازی کشور ارمنستان عنوان کرد: هر ساله نمونه گیری از سلامت آب این رودخانه توسط کارشناسان هر دو کشور انجام می گیرد و طی جلساتی نتایج آن توسط کارشناسان دو طرف مورد بررسی قرار می گیرد که سعی بر این است که با کنترل منظم ورود مواد آلاینده به این رودخانه، آلودگی آن بیش از حد استاندارد نباشد.

  رصد سدسازی کشورهای همسایه 
  سرپرست شرکت منطقه ای آب استان آذربایجان شرقی با اشاره به رصد سدسازی کشورهای همسایه در مسیر رودخانه ارس اظهار داشت: سدسازی در کشورهای بالا دست رود ارس را رصد می کنیم و اگر این سدسازی ها لطمه ای به منابع آبی کشور بزند، از طریق مراجع ذیصلاح ملی و بین المللی اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.
  وی افزود: اگر سد ایلی سو در کشور ترکیه در مسیر رودخانه ارس باشد، تأثیر مستقیمی بر روان آب این رودخانه خواهد گذاشت.
  سد کلغان و حاجیلار آماده بهره برداری
  غفارزاده با اشاره به بهره برداری سد کلغان در بستان آباد و سد حاجیلار در ورزقان در ۲ ماه آینده بیان داشت: با آب گیری کامل سد کلغان در شهریورماه امسال، آب شرب بستان آباد و هشترود و همچنین صنایع شرق تبریز و بستان آباد تأمین خواهد شد.
  وی ادامه داد: سد حاجیلار چایی در ورزقان یکی از بزرگترین سدهای استان بوده است که اعتبار آن از طریق صندوق توسعه مرزی تأمین شده است و ۳۵ میلیون متر مکعب آب این سد برای توسعه صنعت و  آب شرب منطقه و ۱۰ میلیون متر مکعب برای توسعه کشاورزی منطقه خواهد بود.
  غفارزاده با اشاره به آبگیری سد شهید مدنی آذربایجان افزود:  آبگیری و رهاسازی آب این سد در راستای احیای دریاچه اورمیه بوده است.
  غفارزاده در بخش پایانی سخنان خود گزارشی از وظایف محوله ستاد احیای دریاچه اورمیه داد و عنوان کرد: تعادل بخشی آب های زیرزمینی و لایروبی و بازگشایی مسیر رودخانه های منتهی به دریاچه که ۸۰ کیلومتر از آجی چای انجام گرفته است، از فعالیت های شرکت آب منطقه ای در بحث احیا دریاچه اورمیه است.
  وی افزود: اولویت سازمان برای سال آتی، بهبود وضعیت دریچه کانال ها برای جلوگیری از اضافه برداشت آب و انتقال پساب تبریز به دریاچه اورمیه از طرح هایی است که با توجه به اعتبار تخصیص یافته، در حال انجام است.

 • برچسب ها : ,
 • نظرات کاربران در "سدسازی در کشورهای همسایه را رصد می کنیم/ کاهش ۲۸ درصدی آب رودخانه ها به رغم افزایش ۵۷ درصدی بارش ها"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.