|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۲ | کد خبر : 71442
 • پرینت

  آذرقلم: آفت بازیکن سالاری در فوتبال ایران ضربات جبران ناپذیری به این رشته زده است.پدیده ای مخرب بدین صورت که بازیکنان مطرح و ستاره در یک تیم به جای آنکه همانند سایر بازیکنان معمولی به تیم خود کمک کند، با تشکیل باند، طفره رفتن از تمرین و به سخره گرفتن ضوابط تیمی اساس کار را زیر سؤال می‌برند

  یادداشت وارده: نادر

  آذرقلم: طی روزهای اخیر و مقارن با آغاز جام جهانی روسیه که همه اذهان فوتبال دوستان و غیرفوتبالی ها به دلایل مختلف معطوف این تورنمنت جهانی شده است، در فوتبال داخلی هم کوران نقل و انتقالات بازیکنان رفته رفته گرم تر شده و تیمهای مختلف به دنبال تقویت خود هستند. تیم محبوب و پرهوادر تراکتورسازی هم که طی چند هفته اخیر تغییرات ساختاری بی سابقه ای را پشت سرگذاشته و کماکان نیز درحال پوست اندازی می باشد، از این قاعده مستثنی نیست. همچون ادوار اخیر، ورود و خروج برخی بازیکنان شاخص برای تیم های بزرگ از جمله تراکتور خبرساز بوده و در میان هواداران مباحثی را سبب شده است. آنچه در این مجال مورد توجه قرار می گیرد نه توجه صرف به خروج این یا آن بازیکن خاص، که توجه به مسأله در حوزه ای وسیع تر و کلان تر است. درهرحال هربازیکن، مربی و حتی مدیر یک روز می آید و روزی می رود، شاید دیر و زود داشته باشد اما سوخت و سوز ندارد. آنچه مهم است استفاده بهیه از افراد،امکانات و شرایط با مدنظر قرار دادن هزینه و فایده و منافع تیم است. آنچه یکی از دوستان با دقت نظر در یکی از کامنت ها به آن اشاره کرده است. اینکه اگر به خاطر فلان بازیکن خاص طرفدار تراکتور هستید با رفتن آن بازیکن می توانید طرفدار تیم بعدی ایشان شوید. این نکته برگرفته از دیالوگی در یک فیلم معروف تاریخی هست. این یعنی توجه به فرعیات بیشتر از اصل. در حوزه ورزش این مسأله عمدتا در قالب پدیده بازیکن سالاری تجلی پیدا می کند. بازیکن جزء فرعیات هست که اصل تیم و منافع تیم را به حاشیه می برد تاجایی که تیم را به خاک سیاه مینشاند. این پدیده دلایل مختلفی دارد که در ادامه برخی از مهمترین ها عنوان می شود.


  بازیکن سالاری
  آفت بازیکن سالاری در فوتبال ایران ضربات جبران ناپذیری به این رشته زده است.پدیده ای مخرب بدین صورت که بازیکنان مطرح و ستاره در یک تیم به جای آنکه همانند سایر بازیکنان معمولی به تیم خود کمک کند، با تشکیل باند، طفره رفتن از تمرین و به سخره گرفتن ضوابط تیمی اساس کار را زیر سؤال می‌برند. این گروه فضای مسموم ایجاد و توان تیمی را می‌گیرند.از مضرات عدیده فرهنگ اشتباه بازیکن سالاری می‌توان به دودستگی و یا چند دستگی در تیم‌ها،بین هواداران، وجود باند و ایجاد فضای تنش‌آور و حتی تعویض مربیان و مدیران اشاره کرد. یک بازیکن ملزم به اجرا و رعایت اصول خاصی در تیم و مطابق با قراردادخود است و بازیکن سالاری درست نقطه مقابل است. وجود دلالان فوتبالی، ضعف مدیریتی و سرمربی تیم، دادن پولهای بی حساب و کتاب به بازیکنان، بزرگ کردن بازیکنان خاص توسط برخی هواداران ناآگاه از عوامل اصلی بازیکن سالاری در فوتبال است و زمانی این پدیده شوم بوجود آید علامت ممیزه آن کم شدن بازیکن‌سازی است. (۱)
  نگاه روانشناختی
  رشد نکردن مناسب اخلاق در فرایند تیم داری، نبود ثبات در مدیریت باشگاه‌ها ، پرداخت پول‌های بی‌حساب و کتاب و مانور بی‌دلیل برخی از رسانه‌ها و هواداران روی بازیکنان خاص از مهم‌ترین عوامل گسترش بازیکن سالاری در سیستم ورزش ایران در چند سال اخیر بوده است. وقتی مربی از درایت و تدبیر لازم برخوردار نباشد و از خود ضعف نشان بدهد، بازیکن‌ها میدان پیدا می‌کنند؛ البته این پدیده نه فقط در ایران که در بسیاری از کشورها وجود دارد، اما در کشورهای بزرگ با محبوب‌ترین و بزرگ‌ترین بازیکنان‌شان هم در صورت ایجاد مشکل و انجام کاری خلاف منافع تیمی، برخورد می‌کنند. در کشور ما به دلیل ضعف قوانین حمایتی از یک باشگاه، حتی وقتی یک مربی اقدام به اخراج یک بازیکن می‌کنند، دیگر تیم‌ها برای جذب او تلاش می‌کنند که به بازیکن سالاری دامن می‌زند. بعضی از بازیکنان که حتی از قابلیت‌های مناسب هم در رشته ورزشی خود برخوردار نیستند، قراردادهای میلیاردی امضا می‌کنند، همچنین وقتی در بین تمام رشته‌های ورزشی ، پایین‌ترین سطح سواد مربوط به فوتبالیست‌هاست، بازیکنان درک درستی از اخلاق ندارند و متاسفانه در فوتبال که محبوب‌ترین و پرطرفدارترین رشته ورزشی دنیاست، بازیکن سالاری بیشتر از سایر رشته‌های رشد داشته است. متاسفانه برخی از رسانه‌ها نیز با استفاده از رانت، بازیکنان را بزرگ می‌کنند و از آنها قهرمان می‌سازند. مشکل مدیریت هم در این فرایند نقش مهمی دارند. ضعف مدیریتی در فوتبال باعث شده وقتی مدیری فضای کار فوتبال را نشناسد و چارت سازمانی‌اش طوری باشد که در آن جایگاه بازیکن بالاتر از مربی تعریف می‌شود، به راحتی شاهد رخدادهای ناگواری در تیم خواهیم بود. وقتی بازیکن نقشی فراتر از حد خود در تیم به دست بیاورد، شرایط به شکل بدی تغییر می‌کند و حال آن شکست و ناکامی مطلق است، اما اگر یک مربی یا مدیر قدرتمند در راس یک باشگاه و تیم باشد، شاهد این معضل نخواهیم بود. بازیکن سالاری باعث شکست و رکود در ورزش قهرمانی به خصوص فوتبال می‌شود و مردم هم با آن قهر می‌کنند. وقتی قوانینی مثل کشورهای صاحب فوتبال وجود ندارد تا همه از مردم گرفته، رسانه‌ها و مدیران فوتبالی حرکت زشت بازیکنی را محکوم کنند و کمیته‌ انضباطی هم حکمی صادر کند، یک عده فرصت طلب با استفاده از رانت و قدرت، لابی می‌کنند تا آن بازیکن بخشیده شود. تا زمانی که ورزش از لحاظ سطح فرهنگی رشد نکند، از نظر فنی و مدیریتی هم دچار مشکل خواهد بود. در ورزش ما، به خصوص فوتبال ایران قهر و آشتی‌های زیادی هم در پی پدیده بازیکن سالاری به وجود می‌آید و بلافاصله بازیکن جنجال و دعوا به راه می‌اندازد و با پشتوانه ای که دارد اجازه هر عملی را به خود می‌دهد تا همه چیز تیم را زیر سوال ببرد و فردای آن روز با وساطت مسئولان ناآگاه باشگاه به تمرین بازگردد، زیرا همه چیز را تحت الشعاع خود قرار داده است وجا برای هیچ گونه اقدام و یا برخوردی باقی نگذاشته است.(۲)
  برخی سوابق بازیکن سالاری در ایران
  سال ۱۳۶۶ – قربانی: پرویز دهداری- مقصران اصلی: ۱۴ نفر از اعضای تیم ملی فوتبال
  تعدادی از اعضای باسابقه تیم ملی که عضو تیم در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۱۹۸۶بودند، علیه پرویز دهداری مربی وقت تیم ملی کوتا کردند و با امضای نامه ای از حضور در تیم ملی استعفا دادند و روزنامه ابرار که خبر این استفا را روز بعد منتشر کرد به تیراژ ۱۰۰ هزار نسخه ای رسید.
  سال کودتا ۱۳۷۳ – قربانی: ولادیسلاو بگوویچ- مقصران اصلی: حمید درخشان، ناصر محمدخانی، محمد پنجعلی
  از فردای کنار گذاشتن سه ستاره مسن تیم، نفوذ آنها روی بازیکنان دیگر و برخوردهای تنش آمیز بازیکنان با مربی خارجی شان شروع شد. مربی اسلوونیایی که برای اولین بار در ۲۰ خرداد ۷۲ روی نیمکت پرسپولیس نشسته بود، بعد از ۱۹ روز، بدون هیچ اطلاعی ناگهان چمدانش را بست و غیب شد.
  سال ۱۳۷۷- قربانی: ایویچ – مقصران اصلی: فدراسیون وقت فوتبال
  چند روز قبل از سفر تیم ملی نسل ۹۸ به ایتالیا، فدراسیون فوتبال جلال طالبی را به عنوان مدیر فنی به تیم اضافه می کند. ظاهرا فدراسیون فوتبال و دولت وقت تصمیم شان را گرفته بودند که در جام جهانی حتما یک مربی ایرانی روی نیمکت تیم ملی بنشیند.تصمیم اضافه شدن جلال طالبی به تیم هم به خاطر این گرفته شده بود که با اولین اشتباه، عذر ایویچ را بخواهند و آقای مدیر فنی را جانشین او کنند؛ فرصتی که با شکست ۱-۷ تیم ملی از رم به دست آمد.
  سال ۱۳۷۸- قربانی: ناصر حجازی- مقصران اصلی: جواد زرینچه، پرویز برومند
  ۲۰ اردیبهشت ۱۳۷۸ بود که استقلال در بازی برابر سایپای حمید علیدوستی، بازی ۳-۱ برده را با شکست ۳-۴ عوض کرد تا ناصر حجازی شبانه از سرمربیگری آبی ها کنار گذاشته شود و جواد زرینچه و ابراهیم طالبی به طور موقت روی نیمکت استقلال بنشینند.(۳)
  نتیجه گیری
  قرار گرفتن‌ برخی بازیکنان در جایگاهی خاص بعضا پدیده‌ای به نام بازیکن‌سالاری‌ را به وجود می‌آورد؛ پدیده‌ای که باعث می‌شود بازیکن به خود این اجازه را ‌دهد در تصمیمات سرمربی تیم و حتی سیاست‌های کلان باشگاه دخالت کند و جالب اینکه حتی کار تا به آنجا پیش می‌رود که در تقابل بین مربیان و این‌ دست از بازیکنان، مدیران تیم ها از بازیکن خود حمایت می‌کنند. این از مشخصه های فوتبال آماتور محسوب می شود. نگاهی به کشورهای صاحب فوتبال نشان می دهد که با بزرگترین و بهترین بازیکنان نیز کوچکترین مماشاتی نمی شود. لیونل مسی زمانی با مربی خودش به مشکل برخورد، مربی جریمه‌اش کرد و او را از ترکیب تیم کنار گذاشت، اما مدیر باشگاه هیچ حرکت یا رفتاری در قبال حمایت از مسی انجام نداد و مسی هم هیچ حرفی در این مورد نزد. این تفاوت فوتبال حرفه‌ای با فوتبال غیرحرفه ای است .یکی از کارهای مثبتی کی‌روش در فوتبال ایران را باید محو پدیده بازیکن سالاری در تیم ملی دانست. کی‌روش‌ در ابتدای حضورش در تیم ملی با چند بازیکن برخورد کرد. این حرکت او باید سرلوحه کار مربیان داخلی در زمینه بازیکن سالاری قرار گیرد. یکی از راه‌هایی که مربیان می توانند در مقابله با غرور بازیکن و بزرگ شدن کاذب آنها در باشگاه انجام دهند، قاطعیت و مدیریت کافی است. البته استفاده از مدیران ورزشی و همچنین افرادی که توانایی برخورد با بازیکنان بزرگ را دارند، می تواند مربی را در این امر کمک کند تا با پدیده بازیکن سالاری مبارزه کنند.(۴)
  منابع
  ۱- سید مهران حسینی- باشگاه خبرنگاران جوان.
  ۲- علیرضا بهرامی-خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)
  ۳- هفته نامه همشهری جوان
  ۴- خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی آنا

 • برچسب ها : , ,
 • نظرات کاربران در "بازیکن سالاری، آفت جان فوتبال ایران"
  ۱۲ نظر برای “بازیکن سالاری، آفت جان فوتبال ایران”
  1. احمدیان گفت:

   سلام
   جناب نادر عزیز،
   عارضم خدمتتان که با بخش هایی از صحبتهای شما موافقم.
   بازیکن سالاری یا هوادارفریبی ترفندی از سوی مدیران عامل باشگاه ها برای پوشش ضعف مدیریتی شان بود. افرادی که تخصصی در این زمینه نداشتند و با رابطه و رانت و … مدیر عامیل تیم شده بودند.
   انچه که سبب شده این روزها، این لفظ بازیکن سالاری را بیش از پیش در تبریز و آذربایجان بشنویم، اعتراض ها به فراری دادن مهدی کیانی است.
   ببینید تیم ما الان نزدیک به دو فصل است که از عدم وجود بازیکن مؤثر ضربه می بیند. نیم فصل گذشته سهمیه های تیم را خرج سربازانی کردند که یکیش جلوی پرسپولیس وا داد و دیگری مصدوم است. از آن سه ذوب آهنی هم یکیشون مصدوم بود.!
   اینها را عرض کردم که بدانید در کنار نیاز تیم به بازیکن جدید، ما کمبود بازیکن داریم!
   اگر امروز قبل از فراری دادن بازیکنان، جایگزینی مطمئن برای آنها جذب می شد، دیگر شاهد این همه بلوا و انگ و اتیکت بازیکن سالار و پول پرست و… نبودیم.
   از این چند بازیکنی که جذب کردیم، کدامشان در حد مهدی کیانی است ؟
   تیم را تقویت کنید، نیاز تیم را در خطوط مختلف برطرف سازید، بعد ازآن به بازیکنان مؤثر تیم بفرما بزنید!

   • عشقیم تراختور گفت:

    با لفظ فراری دادن مخالفم هر چند میتونستند کیانی و نگه دارند ولی بخوبی میدانیم و میدانی که کیانی میخواست بره پیش قلعه و رفتارش و همه شواهد هم اینو بخوبی نشان میده
    کیانی یه هافبک دفاعی جنگنده هست ولی به هیچ وجه یک هافبک دفاعی کامل نیست
    تلاش و جنگندگی کیانی نقطه قوتش هست ولی شوت به دروازه که یکی از خصوصیات اصلی یک هافبک دفاعی باید باشه در کیانی نیست و شوتهای کم دقتی داره
    یه هافبک دفاعی الان باید بیاریم که هم جنگنده باشه و هم شوت زن

    • احمدیان گفت:

     بله باید بیاوریم.
     و تا مطمئن نشده ایم که چنین بازیکنی با حداقل کیفیت فنی را جذب خواهیم کرد، نبایستی دنبال ضبط صدا و حاشیه سازی و … باشیم

  2. سالار گفت:

   چه طوماری نوشتی هنوز نخوندم ولی کی حوصله داره اینهمه رو بخونه
   مختصر و مفید بنویسید لطفا

  3. آیدین گفت:

   بله نباید بیش از حد به بازیکنان رو داد هر کی میخواد باشه
   این اواخر من در مورد کیانی یاد این ضرب المثل افتادم متاسفانه! یا رب روا مدار گدا معتبر شود
   و همچنین مخالف حضور خطیبی در تراختور به عنوان دستیار یا هر چیزی دیگری هستم
   امیدوارم از دیگر مربیان بومی استفاده شود

  4. جواد گفت:

   علاوه بر بازیکن سالاری افرادی هم هستند درسمتهای مختلف که جهت به رخ کشیدن ومطرح کردن خودشان غوغاسالاری میکنند وتنها منافع شخصی خودشان را درنظر میگیرند نمونه بارز این افراد خطیبی است که به هر طریق ممکن میخواهد درتیم نقش داشته باشد وسرچشمه حاشیه واختلاف افکنی است متاسفانه برخی اصحاب رسانه را نیز تطمیع کرده وبا خود دارد

  5. فرهاد مرندی گفت:

   فقط یاشاسین آذربایجان و یاشاسین تراختور کبیر

  6. تراختور کبیر گفت:

   مدیریت خیلی مهمه و بعد هواداران که بجای واکنش های احساسی سعی کنند منافع تیم و در نظر بگیرن
   مثلا نیم فصل سال قبل به عینه ما ضربه بازیکن سالاری و خوردیم برخی بازیکنانی که مربی نخواست ولی با واکنش هواداران ماندگار شدند و در نتیجه با کم کاری و باند بازی و… باعث شدن تیم نتیجه نگیره و….

  7. تراختور کبیر گفت:

   کیانی هم دنبال بهانه بود بره با مهاجری توافق میکنه بعد میره با قلعه نویی مذاکره میکنه!
   اگر میخواست بمونه کیانی و با بولدزر هم نمیشد بیرونش انداخت هر چند کار خطیبی که هیچ سمت رسمی هم در باشگاه نداره و نمیخواهیم هم داشته باشه در ضبط صدا و…. اشتباه بود
   به هر حال کیانی برای ما تمام شده هست و مهم هم نیست. مهم اینکه یه جایگزین مناسب براش بیارن و از چهار سهمیه خارجی مان بخوبی استفاده کنیم و بازیکنان با کیفیتی بیاریم تا از مدعیان اصلی قهرمانی باشیم

  8. تی تی گفت:

   با کیانی کدوم جام و گرفتیم که با رفتنش جام از دست بدیم؟
   اگر یک هافبک دفاعی با کیفیت ترجیحا خارجی به تیم اضافه بشه تازه خواهید دید هافبک دفاعی یعنی چی
   فقط منافع تیم مهمه هر کی در خدمت تیم باشه برای ما محترم هست
   قرارداد ها هم شکر خدا داره حرفه ای و بلند مدت بسته میشه

  9. جمعی ازهواداران تراختور گفت:

   سلام ضمن خسته نباشید اگرآقای رسول خطیبی کلاسمتی درباشگاه داشته باشه اختلاف خواهدبو دممنون

  10. نادر گفت:

   با سلام و تشکر از نظرات دوستان.


  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.