|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۱ | کد خبر : 71018
 • پرینت

  آذرقلم: در چند روز اخیر با اینکه به پیکره دریاچه، آب زیادی وارد نشده است ولی حدود چهار سانتی‌متر تراز پیکره دریاچه بالا آمده است که نسبت به مهر سال گذشته افزایش ۵۴ سانتی‌متری وجود دارد که نوید خوبی را می‌دهد که اگر سال آینده درجه حرارت بالا نرود می‌توان خوشبین شد.

  آذرقلم: مدیرکل مدیریت بحران با بیان اینکه دو طرح انتقال آب از منطقه “زاب” و “سیلوه” برای دریاچه ارومیه پیش‌بینی شده است، گفت: بارش‌های اخیر و عدم وجود تبخیر باعث شده تا تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته ۵۴ سانتی‌متر افزایش یابد.

  به گزارش آذرقلم، امسال با اینکه در بعضی از استان‌ها خشکسالی بوده و بارش مناسبی صورت نگرفت اما در استان آذربایجان‌‌شرقی باران خوبی بارید تا جایی که نسبت به سال گذشته افزایش ۴۴ درصدی را شاهد بودیم و باید به خاطر این بارش‌‌ها شاکر باشیم و نماز شکر به جا آوریم و البته برای استان‌‌های دیگر نیز دعا کنیم.

  برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص میزان بارش‌ها و تاثیرات آنها روی دریاچه ارومیه گفت‌وگویی با خلیل ساعی، مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی ترتیب دادیم که در ادامه ارائه می‌شود.

  *امسال سیل بیشتر به کدام شهرستان‌ها آسیب وارد کرده است؟

  با توجه به اینکه امسال بارش‌های خوبی را در استان شاهد بودیم ولی در برخی از مناطق به علت زیرساخت‌های نامناسب خسارت‌هایی نیز وارد شد که از جمله شهرهای آسیب‌دیده  اهر، میانه، کوزه‌کنان شبستر، هریس، کلیبر، چاراویماق و جلفا هستند که به بخش‌های کشاورزی و مزارع خساراتی وارد شده است که با جمع‌بندی خسارات از طریق فرمانداری شهرستان‌ها، یک‌هزار و ۶۹۴ میلیارد تومان در اثر سیلاب و سرمازدگی از اول سال تاکنون تخمین زده شده است.

  *خسارات از چه طریقی به کشاورزان پرداخت می‌شود؟

  تمام مواردی که فرمانداری اعلام می‌کند، جمع‌بندی شده و از طریق فرم‌های مصوبی که سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرده، بررسی می‌شود و از طرف دیگر تعدادی از کشاورزان نسبت به بیمه کردن محصولات کشاورزی خود اقدام کرده‌اند که صندوق بیمه محصولات کشاورزی قسمتی خسارت وارد شده را پرداخت می‌کند.

  *با توجه به اینکه افزایش بارش‌های اخیر هیچ تاثیری روی تراز دریاچه ارومیه نداشته است آیا می‌توان دلیل آن را عدم لایروبی‌ها دانست؟

  سال گذشته نزدیک به ۹۰ کیلومتر لایروبی “آجی‌چای” انجام گرفته است ولی می‌توان گفت که تمام آب‌ها در این مسیر وارد پیکره دریا نشده است و از طرف دیگر در فصل زراعت قرار داریم و احتمال اینکه کشاورزان نسبت به برداشت آب اقدام کنند نیز وجود دارد ولی اگر بگوییم تراز دریاچه بالا نرفته است اشتباه است چراکه در مقایسه با سال گذشته می‌توان شاهد افزایش تراز شد.

  *آیا میزان بارندگی نیز به همین اندازه بود که وارد پیکره دریاچه شده است؟

  تمام آب‌هایی که در مسیر قرار دارد به پیکره دریا منتقل نشده است و کشاورزانی که حق‌آبه دارند، سهم آبی خود را بر داشتند و این موضوع منجر شد تا میزان آبی که در مسیر قرار داشت به بخش کشاورزی اختصاص یابد و تمام آب به پیکره دریا منتقل نشود.

  ولی از طرف دیگر سال گذشته تبخیر زیادی وجود داشت و باعث کاهش تراز آب می‌شد ولی در چند روز اخیر با اینکه به پیکره دریاچه، آب زیادی وارد نشده است ولی حدود چهار سانتی‌متر تراز پیکره دریاچه بالا آمده است که نسبت به مهر سال گذشته افزایش ۵۴ سانتی‌متری وجود دارد که نوید خوبی را می‌دهد که اگر سال آینده درجه حرارت بالا نرود می‌توان خوشبین شد.

  *برنامه دائمی برای دریاچه ارومیه چیست؟

  برنامه‌ریزی سال‌های بعدی این است که بتوانیم از منطقه “زاب”  حدود ۶۲۴ میلیون مترمکعب در سال آب را به پیکره دریا رسانده و همچنین “مدول دوم تصفیه‌خانه تبریز” و “انتقال آب سیلوه” از دیگر طرح‌های دائمی انتقال آب به دریاچه است.

  ساعی با اشاره به اینکه افزایش ۵۴ سانتی‌متری تراز دریاچه ارومیه نسبت به مهر سال گذشته صورت گرفته است، گفت:در خصوص سطح تراز آب دریاچه باید گفت که آب دریاچه در ۵ خردادماه سال‌جاری ۸ سانتی‌متر نسبت به ۵ خردادماه سال ۹۶ افت داشته است ولی در مجموع ۵۴ سانتی‌متر دریاچه نسبت به مهر سال گدشته افزایش تراز داشته است.

  منبع: فارس

 • برچسب ها : , , , ,
 • نظرات کاربران در "افزایش ۵۴ سانتی‌متری تراز آب دریاچه ارومیه/ اجرای طرح انتقال آب از “زاب” و “سیلوه” به دریاچه ارومیه"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.