|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۷ | کد خبر : 70574
 • پرینت

  آیین رونمایی از فرش جام جهانی فوتبال در تبریز برگزار شد:

  گِره دستان هنرمند تبریزی بر فرش جام جهانی روسیه

  آذرقلم: آیین رونمایی از فرش های نفیس جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه برای نخستین بار در تبریز برگزار شد.

  آذرقلم: آیین رونمایی از فرش های نفیس جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه برای نخستین بار در تبریز توسط شهرداری برگزار شد.

  به گزارش آذرقلم، از هفت تخته فرش نفیس که توسط بهترین بافنده‌ها در تبریز آماده شده تا به کاپیتان‌های همگروهان ایران در جام جهانی، آستان قدس رضوی، موزه فیفا و موزه روسیه که میزبان جام جهانی است اهدا شود، عصر امروز در شهرداری تبریز رونمایی شد.

  در این مراسم که به همت شهرداری تبریز با حضور استاندار آذربایجان شرقی، شهردار و اعضای شورای شهر تبریز، مسئولان ورزشی و جمعی از پیشکسوتان ورزشی استان برگزار شد، فرش های نفیس تبریزی به فدراسیون فوتبال تحویل داده شد.

  همچنین، در این مراسم از تمبر یادبود فرش صلح و دوستی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه رونمایی شد.

  یکی از این قالیچه ها نیز توسط جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا گره زده شده است.

  در این آئین، استاد حسین کاظمی حامد، صاحب اثر فرش جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه از تلاش های شهرداری تبریز در برگزاری مراسم رونمایی از ۶ اثر نفیس فرش جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه تقدیر کرد.

  به گزارش آذرقلم، استاد حسین کاظمی در آیین رونمایی از فرش های نفیس جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه که در محل سالن اجتماعات شهرداری تبریز برگزار شد، گفت: فرش جام جهانی ۲۰۱۸روسیه در ایران طراحی و بافته شده است که در نتیجه آن ۳ تخته  فرش نفیس تبریز که هر کدام به موزه های فیفا و فدراسیون فوتبال روسیه و آستان قدس رضوی  و سه عدد تابلو فرش که به میزبانان تیم ملی ایران در مرحله نخست اهدا خواهد شد، شامل می شود.

  وی افزود: بافت این فرشها در طول ۶ ماه و ۱۵ روز به اتمام رسیده که این آثار حاصل همراهی تیم چند نفره است که از جمله طراحی آن به عهده مهدی شاهی و با همکاری حامد حیدری بوده است.

  در ادامه نظامی دوست دیگر عضو این تیم، ضمن اشاره به لزوم حمایت از فرش تبریز افزود: اهالی صنعت فرش با وجود خلاق و ضریب بالای هوشی همیشه  مظلوم واقع شده اند که نیاز به حمایت مسئولین دارند.

  وی افزود: در بافت این فرش ها، نقوش اسلیمی و گل رز که نماد فرش تبریز است، رعایت شده و تارو پود آن از ابریشم و مواد اولیه آن درجه یک که ۵۰ درصد گیاهی و ۵۰ درصد شیمیایی به دلیل براق بودن فرش است، استفاده شده است.

  گفتنی است؛ استاد حسین کاظمی متولد شهر تبریز که صاحب اثر و هنرمند این آثار است، پیش از این هم در پنج دوره جام جهانی در سال های ۱۹۹۸ فرانسه،۲۰۰۲ کره جنوبی و ژاپن، ۲۰۰۶ آلمان و ۲۰۱۰ آفریقای  جنوبی، ۲۰۱۴ برزیل فرش های بافته شده خود را به کشورهای میزبان اهدا کرده است.

  ایران در جام جهانی روسیه، با تیم های اسپانیا، پرتغال و مراکش هم گروه است.

 • برچسب ها : , ,
 • نظرات کاربران در "گِره دستان هنرمند تبریزی بر فرش جام جهانی روسیه"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.