|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :پنج شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۴ | کد خبر : 70479
 • پرینت

  یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان

  اولویت اول سرپرست تراکتور پرید

  آذرقلم: مربی داخلی یعنی درجا زدن تیم در همین جایگاه دهمی لیگ و از دست رفتن جایگاه ملی و بین المللی تراکتور و تنزیل باشگاه به عنوان باشگاهی درجه چندمی در این فوتبال که آثار و تبعات اجتماعی آن جبران ناپذیر خواهد بود.

  یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان

  آذرقلم؛ مدیریت در هر مجموعه ای نیازمند تخصص و تعهد در حوزه مربوطه است. تخصص در امر مدیریتی و تعهد در وفای به عهد است که مدیری را موفق و محبوب و یا شکست خورده منفور می سازد.
  مجموعه های ورزشی با طیف وسیعی از مخاطب، نیازمند مدیرانی متخصص در حوزه فعالیت خود هستند، مدیرانی که شناخت کافی از مسائل فنی و یا حتی مدیریتی داشته باشند.
  تراکتورسازی تبریز به عنوان مجموعه ای که مخاطبینی چند میلیونی دارد، متأسفانه در طول حیات خویش ( حداقل در دوره بازگشت دوباره به لیگ برتر )  چنین مدیری که هم تخصص ورزشی  داشته باشد و هم تعهد انجام وعده ها و وظایف مدیریتی را نداشته است. بسیاری از مدیران و یا سرپرستان تیم، فعالیت در باشگاه را تکلیفی اجباری دانسته و یا با شیوه ای مصلحتی مدیریت کرده اند که ماحصل مدیریت آنها، وضعیت فعلی تراکتور و چند سال اخیر است که محرومیت، بدهی انباشته و بلاتکلیفی به بار آورده است.
  بارها و از طرق مختلف کارشناسان امر ضرورت تشکیل کمیته فنی باشگاه را گامی در جهت موفقیت های تیم معرفی کرده اند و وجود چنین کمیته ای برای هر باشگاهی را از نان شب واجب تر دانسته اند، ولی گوش شنوایی برای تجربیات پیشکسوتان و کارشناسان فوتبالی استان و حتی کشور وجود نداشته است.
  وجود کمیته فنی ربطی به مالکیت باشگاه اعم از خصوصی و دولتی ندارد، یا ربطی به مدیریت تیم توسط اشخاص مختلف و حتی سرمربیان ندارد. کمیته فنی ستون پایدار هر باشگاهی است که می خواهد به صورت حرفه ای و نه مصلحتی به فعالیت ادامه دهد. کمیته فنی در استخدام باشگاه است، با هر نوع مالکیت و یا سلیقه مدیریتی که در مصدر امور باشد.
  دیروز خبری مبنی بر عقد قرارداد ارطغرول ساغلام با باشگاه کایسری اسپور منتشر شد و بلافاصله رسانه ای گردید. ساغلامی که اولویت اول سرپرست فعلی باشگاه آقای الیاسی بود و حتی خودش نیز اعلام کرده بود که تا مشخص شدن وضعیت مالکیت تراکتور منتظر خواهد ماند.
  شاید هم این عبارت را برای جدایی مسالمت آمیز و به قولی خوش با هواداران تراکتور  به کار برده بود، اما بایستی در نظر داشت که ارطغرول ساغلام یک مربی حرفه ای است و کار حرفه ای حکم می کند که همیشه پیشنهادات نقد را باید چسبید تا پیشنهادات نسیه ای که معلوم نیست عاقبتش چه خواهد شد.
  تیم های مطرح کشور، سرمربیان فصل بعد خود را شناخته و بر آن اساس نیز به جذب بازیکن می پردازند و تراکتور هنوز اندر خم کوچه واگذاری گیر کرده است. تراکتوری که الان می بایست به بهترین نحو ممکن به جذب بازیکن بپردازد.
  اولویت اول آقای سرپرست پرید و احتمالا اولویت های خارجی ایشان نیز تا مشخص شدن و طی روند اداری واگذاری مالکیت، پر خواهند گشود. این وسط می ماند چند سرمربی داخلی بی کیفیت و میانه جدولی که با  نفوذ در چند سکو و رسانه، راهی تراکتور خواهند شد. بالاجبار با یکی از این افراد قرارداد  ۳ ساله خواهیم بست و اگر بتوانند برف تبریز را ببینند، نهایتا آخر فصل بار و بندیلش را جمع خواهد کرد که نتوانستم، ببخشید، نگذاشتند و همان قصه های همیشگی !
  اگر مدیران تراکتور کمیته ای فنی متشکل از پیشکسوتان تیم را به استخدام باشگاه درآورده بود، امروز نیازی به انتظار بیهوده برای مشخص شدن وضعیت تیم نبودیم. در کنار پروسه واگذاری تیم، کمیته فنی نیز کار خودش را انجام داده و سرمربی و بازیکنان مطرح داخلی و خارجی را یر نظر می گرفت و یا حتی قرارداد می بست.

  در نهایت، نکته ای که بایستی مکرراً تکرار شود و مد نظر مدیران فعلی و یا (در صورت واگذاری موفق تیم) مدیران آتی باشگاه باشد، این است که این هوادار با سرمربی داخلی اقناع نخواهد شد. کمالوند، قلعه نوئی، گل محمدی، ویسی، فکری، خطیبی و… نامهایی نیستند که هواداران تراکتور را ارضا کنند. نگاه هواداران تراکتور نگاهی حرفه ای است که مستلزم حضور یک سرمربی خارجی با سبک فوتبالی منحصر به فردی که در فوتبال ایران نظیر نداشته باشد. یک سرمربی همتراز با ارطغرول ساغلام، تونی اولیویرا، وینفرد شفر و… که خواسته یک دهه ای هواداران تیم را که هیچ کدام از سرمربیان پرادعای داخلی نتوانسته اند به ان دست یابند، برآورده سازد.
  مربی داخلی یعنی درجا زدن تیم در همین جایگاه دهمی لیگ و از دست رفتن جایگاه ملی و بین المللی تراکتور و تنزیل باشگاه به عنوان باشگاهی درجه چندمی در این فوتبال که آثار و تبعات اجتماعی آن جبران ناپذیر خواهد بود.

 • برچسب ها : , , ,
 • نظرات کاربران در "اولویت اول سرپرست تراکتور پرید"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.