|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۰ | کد خبر : 69546
 • پرینت

  تراکتور نیازمند مدیریت و برنامه ریزی از حوزه ساختار تا سکو و رسانه است تا تیمی یک دست روانه مسابقات کنند. این مهم محقق نخواهد شد تا زمانی که هوادار و دلسوزان این تیم در جایگاه های متفاوت دولتی و خصوصی، کمک حال وضعیت بغرنج تیم باشند.

  یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان
  آذرقلم: همزمان با بسته شدن پرونده مصطفی آجورلو در باشگاه تراکتورسازی و عزل او توسط هیئت مدیره باشگاه، برخی از رسانه های محلی و پایتخت، نسخه های جدیدی برای تیم پیچیده و افرادی را به عنوان گزینه های احتمالی مدیریت تراکتور معرفی کرده اند که در حد و اندازه تراکتور نیستند و یا قبلا مدیر این تیم بوده اند و بدهی انباشته ای از خود بر جای گذاشته و بدون کوچکترین احساس مسئولیتی رفته اند.
  بحث مدیریت در تراکتور، فعلا تبدیل به مهمترین موضوع تیم برای هواداران گشته است، تا مسائل دیگر همچون مطالب کذب قائم مقام تراکتور در برنامه تلویزیونی درباره امید عالیشاه و عدم استعفای اعوان و انصار آجورلو در باشگاه، و خیلی مسائل دیگر همچنان مسکوت بماند. چرا این دوستان اجرایی اعم از سرپرست تیم و قائم مقام و… که از نزدیکان آجورلو در باشگاه به حساب می آیند، میانه ای با استعفا ندارند؟ شاید این دوستان هم می خواهند مفتخر به شعار حیاکن رها کن بشوند.
  تاریخ نزدیک به یک دهه ای تراکتور در لیگ برتر را که نگاه کنیم، اگرچه ضعف مدیریت در این باشگاه اظهر من الشمس است، ولی تنها علت روزهای ناخوشی تراکتور نیست. شاید تنها بخشی از مسائل و مشکلات تراکتور مربوط به ضعف مدیران عاملی باشد که بدون تخصص فوتبالی و به عنوان مدیر به این نهاد ورزشی صادر شده اند. همین عدم تخصص موجب ناکامی تراکتور در رقابتهای داخلی و خارجی و افزون بر آن، بدهی انباشته چند ده میلیاردی شده است.
  ساختار تراکتور به عنوان تیمی شبه دولتی از عوامل دیگر ناکامی این باشگاه است. سال ۸۹ به هر دلیل ممکن، تیم در اختیار سپاه قرار گرفت و پای مدیران غیر متخصص و کسانی که شاید در عمرشان توپی به پایشان نخورده است، به تیم باز شد. بنیاد تعاون سپاه به عنوان متولی اصلی تیم، می توانست حرفه ای تر از دیگر تیم های نظامی، به مقوله فوتبال حرفه ای وارد شود و با استخدام مدیران متخصص و نظارت و بازخواست به موقع، مانع از سرخوردگی هوادار از باشگاه و متولیان ان باشد. امروز اگر هوادار تراکتور شعارهایی علیه تیم نظامی سر می دهند، ماحصل همان نگاه غیر فوتبالی به باشگاه است. البته در این یکی دو سال اخیر موضوع واگذاری سهام تراکتور به اشخاص حقیقی و مؤسسات غیر دولتی مطرح بوده است و حتی با وجود اعلام آمادگی چندین نفر برای خرید سهام تراکتور و پرداخت بدهی انباشته، این واگذاری صورت نگرفت. اولین گام در راه کامیابی تراکتور واگذاری سهام آن به بخش خصوصی اعم از افراد و مؤسسات غیر دولتی است، چرا که بنیاد تعاون سپاه، نمی تواند همانند دیگر تیم های دولتی از عهده مخارج تیم بیر بیاید. نگاه کنید استقلال و پرسپولیس هم دولتی هستند، سالانه ۴۰ میلیارد خالص بودجه دولتی دارند و علاوه بر اسپانسر و تبلیغات و… کلی هم بدهی انباشته بار آورده اند که دولت به عنوان متولی تیم آنها را پرداخت کرد. در این سو برای تراکتور طبق اعلام تلویزیونی آجورلو بودجه ای از سوی بنیاد تعاون اختصاص نیافته و بدهی انباشته مدیران نظامی سابق نیز از طریق درآمدزایی اقتصادی باشگاه پرداخت شد تا تیم به دلیل شکایات متعدد راهی دسته یک نشود.


  رسانه ها، سکوهای خاص و دلالان فوتبال، هر کدام نقش خود را در ناکامی تراکتور ایفا می کنند و کلهم اجمعین این عوامل دست در دست هم می دهند تا هواداری که روزی برای قهرمانی تیم سر از پا نمی شناخت، دست بر دعا بردارد که تیم اول تبریز و آذربایجان راهی دسته یک نشود.
  امروز رسانه ای، مدیر مورد علاقه خود را برای مدیرعاملی تیم معرفی می کند و سکویی خاص به دنبال بازپرداخت دین خود به مدیر و بازیکن دیگری است و دلالان فوتبال که پای ثابت هر تیمی، از جمله تیم های شهرستانی هستند.
  در نهایت، هوادار نبایستی به این فکر بیافتد که با تغییر یک مدیرعامل و چند مدیر اجرایی، وضعیت تیم بهبود خواهد یافت، وضعیت تراکتور با همین ساختار و با نگاه های سهم خواهانه از سوی رسانه و سکو و دلال، به همین منوال خواهد بود. چرا که اگر قرار بر بهبودی وضع تیم بود، تغییرات قبلی جواب داده بود و حداقل عنوانی در خور نام تراکتور به دست آمده بود. به عبارتی دیگر هیچ کدام از این عوامل به تنهایی عامل ناکامی و وضعیت وخیم فعلی در باشگاه تراکتور نیست و هر کدام به نوبه سهمی در این آشفته بازار دارند. شاید ساختار تیم تغییر یابد، و تیم خصوصی شود، ولی عوامل بعدی ذکر شده، همچنان نقش خود را در ناکامی تراکتور ایفا خواهند کرد. یا شاید بتوان سکو و رسانه را مدیریت کرد، ولی حضور مدیری غیر متخصص سد راه موفقیت تیم خواهد شد.
  تراکتور نیازمند مدیریت و برنامه ریزی از حوزه ساختار تا سکو و رسانه است تا تیمی یک دست روانه مسابقات کنند. این مهم محقق نخواهد شد تا زمانی که هوادار و دلسوزان این تیم در جایگاه های متفاوت دولتی و خصوصی، کمک حال وضعیت بغرنج تیم باشند.

 • برچسب ها : , ,
 • نظرات کاربران در "مدیریت باشگاه تراکتورسازی؛ اصلاح ساختار یا سهم خواهی؟!"
  ۷ نظر برای “مدیریت باشگاه تراکتورسازی؛ اصلاح ساختار یا سهم خواهی؟!”
  1. نادر گفت:

   بنده تا حدود زیادی با دیدگاه شما موافقم و اینم اضافه کنم که دیر یا زود باید این اتفاق بیفته از یه جایی باید شروع کرد. استقلال و پرسپولیس هم همینه. همه باید به بخش خصوصی واگذار بشه. در قالب سهامی عام یا خاص یا سرمایه دارانی که راه پول دراوردن رو در این وضعیت کشور بلدن. صرف ریالی از بیت المال با این اوضاع اقتصادی و بیکاری حجم وسیعی از تحصیلکرده ها برای کارهایی که هیچ بازده مفیدی ندارن چه فوتبال دولتی باشه یا هرچیز دیگه ای ظلم در حق مردم هست. تا جایی که بنده اطلاع دارم بزرگترین باشگاههای اروپایی هم بصورت سهامی اداره میشن مثل رئال مادرید. منظور مقایسه نیست تاکید براینه که این کار شدنی هست. و راهش هم همینه درامدزایی دارن موفق هستن هوادار راضی هست و… میمونه بحث حاشیه های تراکتور که رسانه ها و هواداران دلسوز تراکتور در این راستا نقش مهمی دارن. آگاهی بخشی به اون بخش احساساتی و ناآگاه مهمترین کاری هست که باید انجام بشه. اول اینکه این تیم فوتبال هست به خودی خود برای هوادران ارزشمند هست. بنابراین ما نیازمند نگاه ورزشی هستیم. البته بنده با مطرح کردن مطالبات بحق مدنی و محیط زیستی مشکلی ندارم. اما نه شعارهای ضدملی و نژادپرستانه که این تیم رو به جای فرصت تبدیل به یه معضل امنیتی کرده حتی اگه یه عده معدود این شعارهارو بدن. هنوزم چوب اون پارچه نوشته های مجعول رو داریم میخوریم. اگر درباره دریاچه اعتراض هست که ۱۰۰درصد هست و ماهم معترضیم باید با رعایت ادب باشه. ابتکار به خرج بدید نوآوری داشته باشید. وگرنه زوزه کشیدن و توهین و فحاشی به هیچ عنوان پذیرفته شده نیست و کلا تراکتور ابزار رسیدن به مقاصد سیاسی یه سری قوم گرا نیست. تجربه سالهای اخیر تک تک اینارو برای ما ثابت کرده. نتیجه همه رو امروز داریم میبینیم. آگاهی باعث میشه اون معدود فرصت طلبها منزوی بشن. چه اونایی که دنبال مقاصد سیاسی هستن چه اونایی که دنبال سهم خواهی هست یا دلال ها و….

  2. تراختورچیلار گفت:

   سیستم که درست باشه مسائل و امور باشگاه هم درست پیش میره

  3. میانالی گفت:

   یاشاسین تراختور
   انشالله

  4. تراختور کبیر و دیگر هیچ گفت:

   تراختور باید در شان آذربایجان و میلیونها هوادارش اداره بشه
   و همیشه مدعی اول قهرمانی لیگ و آسیا باشه

  5. ناشناس گفت:

   انتقال محرومیت تراکتورازبازی باتماشاگربه لیگ بعد، عزم جزم دشمنان تراکتوررا هم آشکارکرد

   • ساوالان/اردبیل گفت:

    این انتقال محرومیت به سال بعد،آنهم بعدازاتلاف فرصت حضورهواداران تراختور،معنی داراست !

    البته ازجهتی اعمال این محرومیت بنفع آجرلوبودکه برعلیه اوشعارندهندوقبل ازاخراج ،راضی به این محرومیت تماشاگران بود،وامااخراج آجری قبل ازاین بازی،باانتقال آن به فصل بعدمیتواندمرتبط باشد!

    درهرحال اینگونه انتقال به ضررتیم ماتمام شد.


  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.