|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۳ | کد خبر : 69534
 • پرینت

  آذرقلم: در این هفته بازار، زنان نیز نقش عمده ای را ایفا می کنند. به گونه ای که محصولات و فرآورده های لبنی، کشاورزی و دامداری حاصل از دسترنج خود را در این بازار سنتی به فروش می رسانند.

   

  گزارش از: علیرضا خوش نیت

  آذرقلم: «هفته بازار»ها یکی از رویدادهای سنتی و چه بسا میراث فرهنگی و معنوی شهرها و روستاهای آذربایجان شرقی محسوب می شود.

  در گوشه و کنار آذربایجان هم می توان نمونه های بسیاری از این هفته بازارها را مشاهده کرد.

  در این بازارها، کاسبان و اصناف و فروشندگان دوره گرد، هر روز در یکی از شهرها و یا روستاهای منطقه، جمع شده و به عرضه محصولات باغی و کشاورزی، کالاهای مصرفی و حتی خدمات عمومی می پردازند. وجود نوعی رقابت در این بازارهای سنتی سبب شده تا به دلیل مناسب و منطقی بودن قیمت ها و تنوع کالاها و خدمات ارائه شده خریداران نیز برای خرید از این بازارها تشویق شوند.

  هفته بازار شهر تسوج در آذربایجان شرقی، یکی از پر رونق ترین و مشهورترین ترین بازارهای هفتگی آذربایجان به شمار می رود که قدمتی بیش از یکصد سال دارد و هر هفته نیز بر وسعت و رونق آن افزوده می شود. به ویژه آنکه با آغاز فصل بهار و رونق کشت و کار کشاورزی و امور باغداری از یک طرف و استعداد و پتانسیل کشاورزی و باغداری و دامداری این منطقه از طرف دیگر مورد استقبال مردم همه شهرها و روستاها قرار می گیرد.

  در این هفته بازار، زنان نیز نقش عمده ای را ایفا می کنند. به گونه ای که محصولات و فرآورده های لبنی، کشاورزی و دامداری حاصل از دسترنج خود را در این بازار سنتی به فروش می رسانند. حضور بانوان غیرتمند روستایی منطقه در این هفته بازار که بدون وقفه و تعطیلی روزهای یکشنبه هر هفته برپا می شود بسیار دیدنی و ستودنی است. در این هفته بازار سنتی که بیشتر با رویکرد اقتصادی تدارک دیده شده، مراودات اجتماعی و تبادلات فرهنگی و انسانی نیز خود به خود پررنگ شده و بر وحدت و دوستی و همدلی مردمان روستاها و شهرهای منطقه افزوده می شود.

  تصاویری از این جشنواره و کارناوال اقتصادی، فرهنگی و سنتی را مشاهده می کنید:

 • برچسب ها : , , ,
 • نظرات کاربران در "هفته بازار سنتی تسوج و مردانگی زنان روستایی آذربایجان + تصاویر"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.