|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۵ | کد خبر : 69285
 • پرینت

  یادداشت طنز: جهانبخش احمدیان

  بی وفایی سازمان ملل و جهانشهر از یاد رفته!

  آذرقلم: البته قصدمان این نیست که ادعا کنیم اعضای شورای چهارم و منتخبشان این عناوین عامه پسند را از یک جایشان در می آوردند، نه؛ فقط دلمان برای این عناوین تنگ شده بود. عناوین و القابی که در تاریخ ماندگار شوند و هزاران سال پس از این نیز نقل محافل تاریخی و شهری باشد.

  یادداشت طنز: جهانبخش احمدیان
  آذرقلم: دقت کردین که چند وقتی است سازمان ملل و دفتر دستک آن ردای بی وفایی پوشیده اند؟ تازه داشتیم به عناوین قلمبه و سلمبه ای که این نهاد بین المللی به تبریز می داد، عادت می کردیم، که یک دفعه و بعد تغییرات اساسی در شورای اسلامی شهر و کنار رفتن اعضای دوره چهارم، انگار قرارداد سازمان ملل با تبریز هم تمام شد و دیگر خبری از عناوین دهان پر کن سابق نیست. جهانشهر، کلانشهر، زیباشهر، تمیزشهر، پاک شهر و… عناوینی بودند که هر از چند گاهی طی تماس و یا ایمیلی خصوصی به اعضا و رئیس سابق شورای شهر اعلام می کردند و آنها نیز با طمطراق خاصی این پیروزی بزرگ را پشت میکروفن های گوشخراش خود به سمع و نظر ملت می رساندند که ایها الناس! سازمان ملل به ما گفت جهانشهر، اداره استانداردش تبریز را تمیزشهر نام نهاد و اداره زیبا شناسی آن، تبریز را بالاتر از پاریس و لندن و پراگ و… زیباترین شهر دنیا نامید.

  Image result for ‫تبریز در سازمان ملل‬‎
  یا بعضا عناوین دیگری به شهردارمان می دادند که در ظرف عقلی ما نمی گنجید. نماینده شهرداران کشورهای اسلامی، مدیر اطلس کشورهای اسلامی، سخنران ویژه فلان سازمان بین المللی که دستاوردهایشان تنها در مصاحبه های خبری نمود بیشتری داشت و رنگ واقعیت به خود نمی دید. مثلا قرار بود نشست اطلس کشورهای اسلامی در تبریز برگزار شود، ولی هیچ خبری از برگزاری آن نیست.
  البته قصدمان این نیست که ادعا کنیم اعضای شورای چهارم و منتخبشان این عناوین عامه پسند را از یک جایشان در می آوردند، نه؛ فقط دلمان برای این عناوین تنگ شده بود. عناوین و القابی که در تاریخ ماندگار شوند و هزاران سال پس از این نیز نقل محافل تاریخی و شهری باشد. مثلا یک لقب جدید که دهان مخالفان موفقیت های اعضای باقی مانده از شورای چهارم مثل نگارنده این سطور را ببندد که دیگر فکرهای الکی درباره این دستاوردها نکند. لقبی مثل Motherpolise یعنی مادرشهر جهان که برای اولین بار در طول تاریخ مورد استفاده قرار می گیرد. حتی اروپا و آمریکا هم با آن همه پز و طمطراق، توان خلق چنین لقب با مسمّایی را ندارند.

  Image result for ‫تبریز در سازمان ملل‬‎
  شاید هم اصلا نقل بی وفایی و قرارداد و فلان نیست و سازمان ملل دل آزرده از عدم اقبال عمومی به این عناوین شده است. تقصیری هم ندارند آن قدر در چیستی ( جهانشهر ) نوشتند و تعریف کردند که خود سازمان ملل هم تعجب کرد. یعنی اینکه جهانشهری این همه بوده و ما خبر نداشتیم.
  به هر حال، خواستیم از طریق این تریبون اعلام کنیم، سازمان ملل جان، قربانت شوم، درست است که در باب القاب اعطایی شما قلم فرسایی کردیم و آنچه را که وجود خارجی نداشت، ماهیت بخشیدیم، ولی فکری به حال قلم های بیکار، تریبون های بدون پز، سخنرانی های سست و بی روح، عملکردهای نداشته و… بکنید و طبق روال چند سال پیش تبریز را مورد عنایت قرار داده و لقبی در شأن شهر و آن نهاد اعطا کننده و مهمتر از همه شخص سخنران بسازید. خدا را خوش نمیاد شورای ما بدون عملکرد اکتسابی باشد. کی به کیه؟ مگر کسی دنبال چیستی این القاب می گردد؟ برای خاطر ژستش هم که شده باشد، تعریف و تمجید خواهند کرد.
  قربان روی ماهتان، جمعی از جویندگان القاب قلمبه از جهانشهر تمیز و پاک و زیبا و توسعه یافته تبریز

 • برچسب ها : ,
 • نظرات کاربران در "بی وفایی سازمان ملل و جهانشهر از یاد رفته!"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.