|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۱ | کد خبر : 68487
 • پرینت

  آذرقلم: آیین «عصر نشستی به یاد پروین اعتصامی» به همت مؤسسه ثمین کتاب ایرانیان و با حضور جمعی از اصحاب فرهنگ و ادب، و شعرای نامی شهر برگزار شد.

  یادداشت فرهنگی: جهانبخش احمدیان
  آذرقلم: نامش رخشنده بود و چند روز مانده به عید ۱۲۸۶ در آسمان زندگی خانواده ای فرهنگی در تبریز شروع به درخشش کرد. پدری نویسنده و مترجم و مادری شاعر متخلص به «شوری» زمینه ساز رشد فکری او گشته و از همان کودکی شاعری را پیشه خود کرد. تخلص «پروین» را برگزیده و بعدها، همین تخلص را به عنوان اسم خود برگزید که تا آن زمان، اسم مرسومی نبوده و به همین خاطر در وصف این شعر می گوید :
  مرد پندارند پروین را، چه برخی ز اهل فضل
  این معما گفته نیکوتر که پروین مرد نیست

  پروین شعرهایش را در جمع دوستان پدر و ادیبانی چون ملک الشعرای بهار، دهخدا و سعید نفیسی و… که از دوستان پدرش بودند، می خواند و مورد تشویق آنها قرار می گرفت و همین همنشینی با بزرگان موجب ظهور بزرگترین زن شاعر ادبیات فارسی گردید تا جایی که سعید نفیسی لقب ملکه الشعرای فارسی را به پروین اعطا کرد.
  ویژگی بارز شعر پروین همراهی با مردم رنج دیده زمان خویش بود و عمده مضامین آن، انتقاد صریح و بی پرده از اوضاع مملکت و دستگاه های اجرایی آن زمان است :
  دزد زر بستند و دزد دین رها
  شهنه ما را دید و قاضی را ندید

  Image result for ‫پروین اعتصامی شعر‬‎
  مهمترین بخش اشعار پروین و در عین حال جذاب ترین آنها، مناظره های پندآموز و در عین حال انتقادی او هستند. مست و محتسب، توانا و ناتوان و … اشعاری هستند که با هدف تعلیمی و تربیتی و یا انتقاد از وضعیت نامساعد حاکم سروده شده اند.
  او ازدواج ناموفقی با پسر عموی خود «فضل الله اعتصامی» داشته و در حالی پس از یک سال از او جدا شد که این اتفاق نمودی در اشعار او نداشته و فراتر از این هیچ شعر احساسی و عاطفی در دیوان او یافت نمی شود. آنچه که هست، انتقاد از وضعیت حاکم بر جامعه آن روزی و گاها در جهت استیفای حقوق زنان در ایران است که به زبان شعر بیان نموده است :

  در عدالت‌خانه انصاف، زن شاهد نداشت
  در دبستان فضیلت، زن دبستانی نبود
  دادخواهی‌های زن می‌ماند عمری بی‌جواب
  آشکارا بود این بیداد، پنهانی نبود
  میوه‌های دکّه دانش فراوان بود، لیک
  بهر زن هرگز نصیبی زین فراوانی نبود

  نخستین دیوان پروین علی رغم مخالفت پدرش، پس از طلاق او و با مقدمه ملک الشعرای بهار، چاپ شد که با معرفی سعید نفیسی در روزنامه ایران، مورد تقدیر اداره فرهنگ و معارف قرار گرفت. اشعار این دیوان که پیش از ۳۰ سالگی سروده شده بودند، بیش از ۱۵۰ قصیده، قطعه، غزل و مثنوی بود. پس از آن به عنوان مدیر کتابخانه دانشسرای عالی مشغول به کار شد و پس از ۹ ماه از آن سمت نیز انصراف داد.
  پروین پیشنهاد رضاخان، مبنی بر معلمی ملکه و ولیعهد را به سبب روحیات ضد استبدادی خود و همراهی با مردم رنج دیده نپذیرفت. او همچنین در سال ۱۳۱۵، از پذیرش مدال درجه سه لیاقت که اعطایی از سوی دستگاه رضاخانی به دانشمندان و علما و بزرگان علم و ادب بود، امتناع کرد.
  سرانجام در ۱۵ فروردین سال ۱۳۲۰، ملکه الشعرای شعر فارسی در اثر ابتلا به بیماری حصبه و به روایتی اهمال و سهل انگاری پزشکی، در حالیکه ۳۵ سال بیش نداشت، چراغ زندگی اش خاموش گشت، اما افکار او در قالب دیوان شعرش همچون خوشه پروین، در آسمان شعر و ادب فارسی به درخشش ادامه می دهد.
  پس از درگذشت پروین، دولت حاکم اجازه برگزاری مراسم دولتی را نداده و مدیر کانون زنان ایران به دلیل برخی مسائل سیاسی از صدور مجوز مراسم امتناع کرد. شاید این حساسیت ایجاد شده توسط حکومت رضاخان، ریشه در رد مدال لیاقت درجه سه و همچنین عدم پذیرش معلمی ملکه و ولیعهد داشت.
  اگر چه روزی را نام پروین اعتصامی در تقویم جای نهاده اند و برخی از جشنواره های ادبی و هنری را به یاد او برگزار می کنند، اما این نابغه شعر فارسی، همچون دیگر شعرای آذربایجانی، در شهر خود غریب است و با وجود ده ها سالن همایش خالی، تنها بانویی از جنس خود پروین، اقدام به برپایی نشستی به یاد و خاطره این شاعر گرانقدر کرده و بدون هیچ گونه حمایت دولتی، و تنها در جهت اشاعه فرهنگ و هنر و ادب این سرزمین گام برداشته است.
  ************
  آذرقلم: آیین «عصر نشستی به یاد پروین اعتصامی» به همت مؤسسه ثمین کتاب ایرانیان و با حضور جمعی از اصحاب فرهنگ و ادب، و شعرای نامی شهر برگزار گردید.

  به گزارش آذرقلم، این مراسم با سخنرانی فرمانداران فرهنگ دوست سابق، دکتر شهرتی فر و دکتر خورشیدی و اساتیدی همچون چمیده فر، سرتیپ زاده، سرابی، و شعر خوانی شاعره شهیر تبریز « سمیه اسدی » همراه بود.
  همچون دیگر مراسم های برگزار شده در این مؤسسه، موسیقی سنتی ایرانی و آذربایجانی گرمابخش این محفل ادبی بود. دکتر رضا بقانام، موسیقیدان و مترجم آثار ادبی ضمن اشاره به نقش ترجمه در صادرات فرهنگ، دیوان ترجمه شده پروین اعتصامی به زبان عربی را پر فروش ترین کتاب نمایشگاه کتاب ۲۰۱۷ در کشور کویت اعلام کرد که در سال آتی به چاپ سوم با تیراژ ۵۰۰۰ نسخه خواهد رسید.

  در پایان این مراسم، از کتاب “خلاصه رمان های مشهور ایران و جهان” به کوشش استاد دکتر صمد رحمانی خیاوی و “دیوان پروین اعتصامی” و کتابچه ی “تبریز شهر جان ها و جانانه ها” به کوشش دکتر زهرا احمدی، مدیر مؤسسه ثمین کتاب ایرانیان رونمایی شد.

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "ملکه الشعرای درخشان شعر فارسی/ آیین «عصر نشستی به یاد پروین اعتصامی»"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.