|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۳ | کد خبر : 68356
 • پرینت

  آذرقلم: عده‌ای از نمایندگان با نقض استقلال قوا، سعی در تحمیل مدیران مورد نظر خود به وزیر می کنند و چون با مقاومت ایشان روبرو می شوند، ادعا می کنند که انتصابات بر اساس شایسته سالاری نمی باشد.جالب تر اینکه حتی نمایندگان استانی ، حتی در انتخاب خود وحدت نظر نداشته و هر کدام شخصی را معرفی می کنند.

  یادداشت سیاسی: اسماعیل خلفازاده

  آذرقلم: محمود حجتی نجف‌آبادی، جزو  اصلاح طلب ترین سیاستمداران کابینه دکتر حسن روحانی به شمار می رود. او متولد نجف آباد اصفهان و فارغ‌التحصیل رشته مهندسی عمرانسال ۱۳۵۴ از  دانشگاه صنعتی اصفهان است. او با پیروزی انقلاب اسلامی وارد نهاد جهاد سازندگی کشور شد و پس از آن به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان انتخاب شد. با شروع عملیات اجرایی عظیم سد کرخه به عنوان مدیر اجرایی این پروژه تا زمان بهره‌برداری ارائه خدمت نمود و در دوره اول ریاست جمهوری سید محمد خاتمی به عنوان وزیر راه و ترابری و دوره دوم به عنوان وزیر جهاد کشاورزی از مجلس رأی اعتماد گرفت و تا پایان دولت در این سمت باقی‌ماند. با آغاز کار دولت یازدهم، حجتی بار دیگر برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی توانست از مجلس رأی اعتماد بگیرد. محمود حجتی در دولت دوازدهم نیز مورد اعتماد مجلس شورای اسلامی برای کسب مجدد وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت.

  او کارنامه موفقی در وزارت جهاد کشاورزی دارد. مهندس حجتی در دوران وزارتش بنا به درخواست رهبر معظم انقلاب طرح کلان افزایش تولید را تدوین کرد و به اجرا گذاشت در راستای اجرای طرح افزایش تولید، دولت قیمت خرید تضمینی گندم را افزایش داد تا کشاورزان به تولید گندم تشویق شوند. با اجرای این طرح، تولید گندم با ۷۳درصد رشد از ۸ میلیون تن به ۱۴ میلیون تن رسید و واردات بیش از ۶٫۴ میلیون تن گندم در سال به صفر رسید و خودکفایی در تولید این محصول اساسی حاصل شد. اگر هم با افزایش صادرات محصولات کشاورزی تراز بازرگانی  کشاورزی مثبت ارزیابی می شود.

  به نظر می رسد قطع شدن دست مافیای واردات ازچرخه مالى ١٢ هزارمیلیارد تومانى گندم و ١۵ هزارمیلیارد تومانى دانه‌هاى روغنى و چند ده هزار میلیاردى غلات و برنج و چاى و غیره در چند ماه اخیر، باعث شده تا بعضى از منتظران سهام واردات پس از ناامید شدن از اعمال نفوذها، به استیضاح وزیر روی آورند. وزیری که پس از ۱۲ سال دو باره این کشور را در راهبردی‌ ترین کالای کشور به خودکفایی رساند و دست وارداتچی‌ها را از سفره مردم قطع کرد باید هم مورد هجوم لابی های واردات قرار گیرد.

  طرح استیضاح محمود حجتی، با طراحی عده‌ای از نمایندگان اصولگرا از جمله دکتر علی وقفچی، حسین مقصودی، محمدصادق حسنی کلید خورد. در اینکه کنترل و نظارت و استیضاح حق نماینده مجلس است شکی نیست، اما به استیضاح کشاندن این وزیر موفق، شائبه سیاسی بودن آن را تقویت می کند.

  هیچکس منکر کاستی هادر سیاست های وزارت جهاد کشاورزی نیست و  تمامی مشکلات و کاستی ها به وزیر جهاد کشاورزی باز نمی گردد بلکه سیستم نظارتی بر اجرای قانون و تقسیم وظایف و اختیارات وزارت جهاد کشاورزی به سایر وزارتخانه ها باعث ایجاد این مشکلات شده است. به باور ما استیضاح وزیر جهاد کشاورزی  منصفانه نیست . هم اکنون قوانین توسط مجلس تصویب می شود اما مجلس شورای اسلامی در اجرای آن هیچ گونه نظارتی ندارد.نمایندگان مجلس نقش خود را در نظارت بر اجرای قانون نادیده گرفته اند و محورهای استیضاح وزیر نیز کوتاهی مجلس در بحث نظارت بر اجرای قانون را نشان می دهد. در صورتی که تمامی مصوبات و قوانین حمایتی بخش تولید به ویژه بخش تولید شیرو گوشت تحت لوای قانون اجرایی می شد، امروز با مشکل تأمین نهاده ها و سایر مشکلات دیگر مواجه نمی شدیم.هم اکنون بیش از نیاز داخل کشور شیرخام تولید می شود که این میزان شیرخام برای تولید شیر خشک و سایر محصولات لبنی مصرف می شود.

  عده‌ای از نمایندگان با نقض استقلال قوا، سعی در تحمیل مدیران مورد نظر خود به وزیر می کنند و چون با مقاومت ایشان روبرو می شوند، ادعا می کنند که انتصابات بر اساس شایسته سالاری نمی باشد.جالب تر اینکه حتی نمایندگان استانی ، حتی در انتخاب خود وحدت نظر نداشته و هر کدام شخصی را معرفی می کنند.

  البته عده‌ای از نمایندگان هم در این میان اطلاعات کافی در باره عملکرد وزارت جهاد کشاورزی را ندارند. برای مثال:

  سید جواد ابطحی نماینده مردم خمینی شهر ، درباره استیضاح وزیر جهاد کشاورزی می گوید: حوزه عملکرد وزیر جهاد کشاورزی بخش‌های متنوعی دارد، وزارت جهاد کشاورزی تنها وزارت خانه‌ای است که معاونان متعدد داشته و بخش‌های مختلفی را پوشش می‌دهد.بیشترین سؤالات نمایندگان از وزیر جهاد کشاورزی خرید تضمینی محصولات کشاورزی، واردات برخی از محصولات کشاورزی همانند برنج، واردات محصولات ترا ریخته در کشور، شیلات و دامپزشکی است که اتحادیه تعاون روستایی کشور از وزیر جهاد کشاورزی در این زمینه سؤالاتی دارند.معاونت پارلمانی وزارت جهاد کشاورزی نیز پاسخ‌هایی در خصوص سؤالات نمایندگان و جزواتی در حوزه‌های مختلف و اقدامات صورت گرفته جمع‌آوری و به نمایندگان ارائه داده است.

  یکی از مسائلی که از محورهای استیضاح می باشد واردات برنج می باشد. برخی  از نمایندگان انتقاد دارند که چرا واردات برنج را در مقایسه با سال ۹۲ افزایش  یافته است.

  در حالی که  بخش های زیادی از زمین های کشاورزی و کاشت برنج در شمال کشور تبدیل به باغ و ویلا شده در نتیجه کاشت برنج هم کاهش یافته است و دولت  در جهت حمایت از حقوق مصرف کنندگان و اقشار آسیب پذیر و برای جلوگیری از کمبود برنج در بازار به ناچار واردات را افزایش داده است .

  در  مثالی دیگر،در یکی از کمیسیون یکی از نمایندگان متقاضی استیضاح از وزیرمی پرسید: وقتی کشاورزی برای فروش محصول خود به شما مراجعه می کند و نمونه ارائه می دهد، مورد قبول وزارت کشاورزی واقع نمی شود و چرا همچین اتفاقی افتاده است؟

  وزیر کشاورزی نیز در پاسخ به او گفت وقتی برنج ایرانی و خارجی را قاطی کرده و ارائه می دهند مامورین ما چاره ای جز نخریدن ندارند.

  یکی از از نمایندگان شهرستان تبریز، در این مورد می گوئید: متاسفانه دلایل نمایندگان برای استیضاح وزیر جهادکشاورزی  بسیار سطحی است.عمده مشکل نمایندگان متقاضی استیضاح برنج بود. متاسفانه موضوعات و سوالات به همین اندازه ای که گفتم سطحی است و دلایل محکمی برای استیضاح وجود ندارد. وزارت جهاد کشاورزی در موضوعات آبیاری تحت فشار و همچنین خود کفایی گندم عملکرد خوبی نشان داده است و مطرح کردن چنین موضوعاتی از برخی عوامل دیگر در مطرح شدن استیضاح خبر می دهد.نمیتوان این موضوع را به صورت قاطع بیان کرد اما متاسفانه و در ظاهر یک سری مسایل و منافع شخصی در این استیضاح ها وجود دارد. برخی به دلیل منافع شخصی به استیضاح علاقه پیدا کرده اند و برخی دیگر نیز به دلیل آنکه توجه رییس جمهوری را به خود جلب کنند این موضوع را مطرح کرده اند که این روش درست نیست.

  به هر حال امید است تا نمایندگان مجلس با درایت و آگاهى از قصد برخی از نمایندگان موافق استیضاح، ضمن مقایسه عملکرد جناب وزیر با دیگر وزرای در دولتهاى قبلى و میزان بودجه و دیگر شرایط عملکرد وزیر را نقد نمایند. با توجه به جو حاکم بر مجلس و صحبت هایی که میان نمایندگان ردوبدل می شود، به نظر می رسد به  احتمال زیاد این  استیضاح ها رأی  بسیار کمی  خواهد آورد.

 • برچسب ها : , ,
 • نظرات کاربران در "شائبه سیاسی بودن استیضاح وزیر جهاد کشاورزی"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.