|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۳ | کد خبر : 67339
 • پرینت

  یادداشت شهری: غلامرضا منصوری

  مصلی تبریز و کار اقتصادی؟!

  آذرقلم:‌ در سال ۵۸ مالک این زمین ها، دکتر ساوجبلاغی، در قبال اهدای بخشی از زمین های خود به شهرداری سند مالکیت بخشی از املاک خود را بدست می آورد .

  یادداشت شهری: غلامرضا منصوری

  آذرقلم: در جلسه مورخه ۱۴بهمن نود و شش شورای اسلامی کلانشهر تبریز ، شهرداری تبریز لایحه ای را برای تصویب به صحن تقدیم کرد . در این نشست نماینده شهرداری تبربز (عاشقی)در مورد وضعیت لاینحل زمین های اطراف خیابان حسن کوچه سی گزارشی ارایه داد که خلاصه آن چنین بود.

  در سال ۵۸ مالک این زمین ها، دکتر ساوجبلاغی، در قبال اهدای بخشی از زمین های خود به شهرداری سند مالکیت بخشی از املاک خود را بدست می آورد .

  در آن سال، شهرداری برای املاک متعلق به خود سند کاربری سلامتی و بهداشتی صادر می نماید. اما از آن زمان تا کنون این املاک طی توافق نامه ای ما بین مسولین استانی ، به بنیاد مصلی تبریز واگذار میشود یعنی در زمان استانداری عبدالعلیزاده و شهرداری درویش زاده .هدف از این اقدام نوعی حمایت مادی از این بنیاد نو تاسیس عنوان می گردد.بنیادی غیر انتفاعی که نه حق ورود به کارهای اقتصادی و تجاری را دارد نه ظاهرا تیم و توان آنرا .

  اما متاسفانه این تفکر غلط همواره در کشور ما بعد از انقلاب اسلامی ،و جود داشته است که مثلا برای حمایت از یک موسسه خیریه،فرهنگی و یا غیر انتفاعی زمینی، ملکی در اختیارش قرار گیرد تا از محل فروش آن ملک هزینه های فعالیت های اجتماعی و فرهنگی شان فراهم گردد.

  همین مساله نیز شائبه ورود این نهادها به فعالیت های اقتصادی را هم تشدید نموده است .

  در مورد این ملک (حسن کوچه سی)، در جلسه ای که بدون حضور شهرداری اما در قالب ماده ۵ شهرداری منعقد گردیده است، مقرر شده است ، املاک‌در اختیار بنیاد مصلی، از کاربری سلامتی و بهداشتی به کاربری تجاری تغییر یابد .این تغییر کاربری اتفاق می افتد و در کنار آن تفکیک ملکی هم انجام می پذیرد.

  در جلسه یکشنبه شورا، سوالات به حق و قانونی دوتن از اعضای شورا ، زمینه نگاه های عمیق تر در این نوع مساعدت ها را فراهم می کند و سوالات متعاقبی هم در ذهن خلق میکند.

  دکتر بهشتی سوال به حقی می پرسد. او معتقد است آیا این بنیاد غیرانتفاعی است یا نه ؟اگر غیر انتفاعی هست چگونه می خواهد وارد معامله ملکی شود و عواید ناشی از آن را در یک پروژه پیمانکاری دیگر صرف نماید؟

  دکتر فرج قلیزاده، اما دغدغه مهمتری دارد:

  به گفته او حتی اگر اخذ پانزده درصد عوارض تفکیک و سی و پنج درصدی تغییر کاربری انجام شده باشد باید شفاف سازی شود که با چه مکانیسمی این اقدام صورت پذیرفته است

  وی و بهشتی که هر دو مدافع حمایت از جریانات فرهنگی و مذهبی شهر هستند معتقدند: مصلی به عنوان یک موسسه عام المنفعه قطعا از طرف شورای شهر نیز مورد حمایت است منتهی تامین منافع عمومی با لاپوشانی و بازی با اعداد و ارقام درست نیست! شهرداری دقیقا مشخص کند که میزان غرامت، عوارض پذیره و مساعدت مضاعف چه میزان است.

  هرچند در این خصوص نماینده شهرداری موضوع واگذاری عرض خیابان ۲۴ متری به شهرداری بجای عوارض تفکیک و تغییر کاربری را مطرح نمود که بازهم مورد انتقاد شکلی اعضا قرار گرفت.

  اشرف نیا دیگر عضو شورا که در پروژه های اجرایی بنیاد مصلی نیز مسولیت دارد، در پاسخ به این سوالات ،می گوید: «بنیاد عواید ناشی از این تغییر کاربری و تفکیک و … را صرف احداث فاز ۲مصلی تبربز خواهد نمود و هیچ گونه بنایی بر ورود به فعالیت های اقتصادی ندارد.حتی مصلی تبریز تمایلی به استفاده از هبه هم ندارد»

  مصلایی که با کتاب «مسجد مسجد شد» مرحوم ملکوتی مطرح شد اما جانمایی نامناسب آن سبب بروز انتقادات و سو تفاهم های مهمی در جامعه شد .

  انتقاداتی که بیشتر آنها حول محور کم رنگ شدن جایگاه اثر ملی «ارگ تبریز» می چرخید . اتفاقا همین امسال بود که بدسلیقگی مسولین بنیاد برای احداث پارکینگ آن هم بصورت شبانه در محوطه ارک، سبب ناآرامی ذهنی شهروندان استان شد .

  به هرحال بنیاد مصلی ظاهرا اراده ای برای فعالیت اقتصادی ندارد اما یکی از اعضای شورا، به درستی این مطلب رامطرح نمود که خروجی چنین معاملات ‌و بده بستان های حتی قانونی نیز، اثرات خوبی بر ذهنیت مردم بخصوص در شرایط اقتصادی موجود نخواهد داشت .

  سونیا اندیش، دیگر عضو شورا هم معتقد است اگر این توافقنامه بلااشکال و قانونی است، اجرا شود، اصلا چرا در شورا مطرح می شود تا مصوبه گرفته شود ؟

  شهرداری البته اذعان می کند در آن قرارداد دهه ۷۰، موسوم به ماده ۵، بنا شده است از املاک بنیاد در مرزداران به شهرداری واگذارشود که بنا به اعتقاد کارشناسان، همین مساله نیز سبب بروز مشکلاتی در توسعه نامتوازن شهر تبریز شده است .

  نگارنده تلاش نمود تا با مالک اصلی این املاک یعنی دکتر ساوجبلاغی نیز مصاحبه ای ترتیب دهد تا آنچه بر این زمین گذشته است را از زبان او نیز روایت کند اما تاکنون موفق به این کار نشدیم.

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "مصلی تبریز و کار اقتصادی؟!"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.