|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :پنج شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۵ | کد خبر : 67127
 • پرینت

  یادداشت: محمد امین خوش نیت

  چرا باید به تبریز سفر کرد؟!

  آذرقلم: یک سوال اساسی که قبل از سفر برای هر مسافری مطرح می شود این است که«مقصد» و «هدف از سفر» چیست؟ اما برای کسی که منطقه آذربایجان و شهر تبریز را انتخاب می کند چندان با سوال دوم خود مشکلی نخواهد داشت! برای اینکه «سرزمین زیبایی ها» آنقدر جاذبه و دیدنی دارد که به راحتی می تواند برنامه سفر شما برای این شهر و سرزمین را پر کند!

  نگارنده: محمد امین خوش نیت

  آذرقلم: یک سوال اساسی که قبل از سفر برای هر مسافری مطرح می شود این است که«مقصد» و «هدف از سفر» چیست؟ اما برای کسی  که منطقه آذربایجان و شهر تبریز را انتخاب می کند چندان با سوال دوم خود مشکلی نخواهد داشت! برای اینکه «سرزمین زیبایی ها» آنقدر جاذبه و دیدنی دارد که به راحتی می تواند برنامه سفر شما برای این شهر و سرزمین را پر کند!

  حالا اگر توجه به مجموعه های دیدنی و گردشگری بیشتر مد نظر مسافران باشد، به جرأت می توان گفت که تنها نیمی از هدف دیدار با این سرزمین و آشنایی با زیبایی های آن محقق شده است! پس باید غیر از بافت های تاریخی و مجموعه های گردشگری (نظیر: بازار سرپوشیده، مسجد کبود، ارک، خانه مشروطیت، خانه قاجار، خانه ختایی ها، کندوان، ائل گلی و ….) که قطعا همه با آنها آشنایی دارید به جاذبه ها و استعدادهای نهفته این دیار برای جذب گردشگر توجه داشت که به اختصار به آنها اشاره می کنیم:

  تبریز با تاریخ و تمدنی شورانگیز :

  تاریخ این سرزمین و شرح حماسه ها، شورآفرینی ها و شجاعت ها و مبارزات مردمانش، سوژه خوبی برای کنشگران سیاسی و محققان تاریخی است. از قهرمانان اسطوره ای و افسانه ای اش گرفته تا چهره های واقعی و حقیقی چند سده ی اخیر، از بابک خرمدین گرفته تا عباس میرزا و ستارخان و باقرخان و امتداد آن تا دوره معاصر و ظهور چهره هایی نظیر سرداران شهید آذربایجان، همه و همه بستری فراهم می کند برای علاقه مندان به تایخ و حماسه های قدیم و جدید، هنوز هم ردپای این مبارزات را در کلام مردم این سرزمین و بر نقوش و آثار تجسمی و هنری گوشه و کنار شهر مشاهده کرد.

  تبریز با اقلیمی سحرانگیز:

  آذربایجان آب و هوایی استثنایی و منحصر به فرد دارد. خنکای شب های تابستانی اش به همان اندازه دلنشین و مطبوع است که سرمای سخت و برف های سپید ارتفاعاتش. زمستان این دیار هم دیدنی و سحرانگیز است. ارتفاعات پوشیده از برف سهند و سبلان، عون بن علی، میشوداغ، علمدار و پیام و… را نمی توان در این فصل سرد و برفی نادیده گرفت. ضمن آنکه مسافرت تابستانی به آذربایجان در فصل بهار و تابستان، پای ثابت برنامه سفر خیلی از علاقه مندان، مشتاقان سیاحت و دیدار از زیبایی هاست.

  تبریز با غذاهایی اشتهاانگیز:

  آذربایجان در کنار همه ویژگی های منحصر به فردش، به یک شاخصه شیرین و دلپذیر هم معروف است. غذاهایی لذیذ و آشپزهایی هنرآفرین!

  کدبانوهای آذربایجانی، با سلیقه و ذوق خود چنان غذاهای لذیذ و اشتهاآوری خلق می کنند که قطعاً طعم آنها برای همیشه زیرزبان مهمانان و گردشگران باقی خواهد ماند. از کوفته تبریزی معروف گرفته تا دلمه ها و

  تبریز و آجیل و شیرینی های مهرانگیز:

  بعید است کسی به تبریز بیاید و از خوراکی ها و تنقلات سالم و ارزشمند این شهر نظیر: آجیل، قرابیه، ریس و نوقا و حتی باسلوق مراغه و کلوچه های اهری این دیار برای بستگان و خانواده اش سوغاتی نبرد! اینجا با ترکیب مواد خام با اراده و ذوق آذربایجانی ، فرآورده هایی را به عمل می آورند که شنیسدن نام آنها هم هوش و حواس مهمانان و گردشگران را می رباید!

  تبریز با موسیقی و ادبیاتی اعجاب انگیز:

  تارو پود مردمان این سرزمین را با شعر و شعور و ادبیات سرشته اند. دیاری که با زبان و ادبیات خاص و منحصر به فرد «ترکی آذربایجانی»، منشا و مبدا خیلی از تحولات اساسی در حوزه شعر و ادبیات شده است. شاهکارهای ادبی خلق شده در این سرزمین از عصر قدیم تا عهد معاصر، بیانگر روح متعالی مردمانش برای سرودن شعر و قصیده و غزل و تلفیق زندگی روزمره با این ادبیات است. نمونه عینی و معاصر آن شاهکار «حیدربابایه سلام» اثر ماندگار استاد شهریار است که تاکنون به ده ها زبان زنده دنیا ترجمه شده است. در کنار آن، فولکلور های محلی، اشعار و بایاتی های رایج در میان سخنوران، نوازندگان و حتی مردم کوچه و بازار همه حکایت از آن دارد که ریشه روح این ملت در زمینی است که گنجینه ذوق و هنر و ادب است. در گفتگوهای ساده و عامیانه هم می توانید شما با ده ها مَثَل و شعر و بایاتی و طنز روبرو شوید. مردمان این سرزمین، به کسی که سر سوزن ذوق و هنری در زمینه هنر و ادبیات داشته باشد ارزش والایی قائلند.

  در کنار این ادبیات فاخر، آنچه این سرزمین را شهره آفاق ساخته، گنجینه ارزشمندی از موسیقی های محلی و عاشیقی است. موسیقی آذربایجان که به عنوان میراث معنوی به ثبت جهانی رسیده زبان همه ملل است. هنری که توانسته دل همه علاقه مندان موسیقی و حتی مردمان نا آشنا با زبان ترکی را هم برباید.

  تبریز و مسافران مشتاقش!

  حال با این همه ظرفیت و این همه جاذبه گردشگری، می توان مسافرت به این شهر را به تاخیر انداخت؟ آیا می توان تنها برای یک سفر کاری و یا تجحاری به این دیار رفت؟ آیا می توان تنها به آذربایجان رفت؟

  همین امروز بار سفر خانوادگی به سرزمین شگفتی ها و زیبایی ها را ببندید!

 • برچسب ها : , ,
 • نظرات کاربران در "چرا باید به تبریز سفر کرد؟!"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.