|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۱ | کد خبر : 66720
 • پرینت

  یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان

  دور باطلی که برادران دایی برداشته اند

  آذرقلم: حد و عدد آقای دایی و برادرش را هیچ کسی جز خودشان نمی توانند تعیین کنند. مصاحبه ها و الفاظ و ادبیاتشان را نگاه کنید تا حد و عدد این افراد را به وضوح ببینید. فوتبال ایران به واسطه این سیاه نمایی ها است که پیشرفتی در خود نمی بیند. لیگ برتر ما به خاطر این حواشی غیرفوتبالی است که در جا می زند و سرمربی تیم ملی در به در به دنبال بازیکن دو رگه می گردد تا تیمش را تکمیل کند!

  یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان
  آذرقلم:  استادی داشتیم که برای تفهیم آموزه هایش، مثال هایی واقعی به کار های روزمره افراد و موفقیتهایشان که به عینه شاهد بودیم می زد. روزی گفت: زمانی یک جوان لاغر اندامی از اردبیل آمد و در تست باشگاه ماشین سازی شرکت کرد، کادر فنی ماشین سازان، این جوان را قبول نکردند و او نیز عکس العمل جالبی داشت. گفته بود که : روزی من در بایرن مونیخ آلمان بازی خواهم کرد. آن جوان اردبیلی که فوتبالش را تبریزیها نپسندیده بودند، به گفته اش جامه عمل پوشانید و شد شهریار فوتبال ایران که سابقه بازی لیگ آلمان و بایرن مونیخ را هم در کارنامه خود جای داد.
  علی دایی هر اندازه که در عرصه بازیگری موفق بود و رکوردهایی نیز برای خود در عرصه باشگاهی و ملی ثبت کرد، در عرصه مربیگری موفقیت چندانی به دست نیاورد. در عوض بازیگری به شیوه سینما را در پیش گرفت.
  در پی حواشی ایجاد شده توسط ایشان در هفته جاری، گفتیم سری به گذشته بزنیم و دلیل برخوردها و تقابل هواداران تراکتور را با فرزند اردبیل، مورد بررسی قرار دهیم:
  همزمان با صعود دوباره تراکتورسازی به لیگ برتر، علی دایی سرمربی پرسپولیس تهران بود. جایی که کریم باقری نیز به عنوان بازیکن این تیم هنوز از فوتبال خداحافظی نکرده بود. تراکتور با هوادارانش که بیش از نصف آزادی را پر کرده بودند، در مقابل پرسپولیس دایی صف آرایی کرده و نتیجه را واگذار کردند. تلخ تر از این باخت، باخت ادب و فرهنگ توسط تهرانی ها بود که ۹۰ دقیقه بدترین نوع توهین ها را نثار هموطنانشان کردند. توهین هایی که حتی صدا و سیما نیز فیلتری روی آن نگذاشت تا همگان شاهد  «سرآغاز » بحران در استادیوم های کشور باشند. آن روز علی دایی به عنوان سرمربی و کریم باقری به عنوان بازیکن، اعتنایی به این توهین ها که در واقع خود آنها را نیز شامل می شد نکردند، و ترجیح دادند سکوت اختیار کنند. اگر چه همین موضوع می تواند آغاز تقابل بین علی دایی و هواداران تراکتور باشد، اما اتفاقات بازی برگشت در تبریز و کنفرانس جنجالی علی دایی، آتش این تقابل را شعله ورتر کرد.
  در بازی برگشت، جایی که پرسپولیس برای قهرمانی می جنگید، در برابر ۱۰۰ هزار هوادار تراکتور صف آرایی کرد. تمامی استادیوم به احترام علی دایی و کریم باقری از جایشان بلند شده و به تشویق این دو اسطوره فوتبال تبریز و آذربایجان پرداختند. کریم باقری دور تا دور میدان را به نشانه احترام به هوادار دویده و از آنها تشکر کرد. اما علی دایی انگار قصد برنامه های دیگری را داشت که همان وسط میدان ایستاد و دولا راست شد.
  بازی با حساسیت زیادی آغاز شد و هواداران با لفظ (کمال پاشا، منظور فراز کمالوند سرمربی وقت تراکتور ) به تشویق این مربی پرداختند. نتیجه بازی، تقسیم امتیازاتی بود که به مذاق دایی و پرسپولیس در کورس رقابت ها خوش نیامد.
  کنفرانس خبری پس از بازی، آغاز سیاه نمایی علی دایی علیه هواداران تراکتور و ایجاد نوعی تقابل کاذب بین تراکتوریها از یک سو و کلیتی به نام ایران از سوی دیگر بود. همین مصاحبه و توهین هایی که علی دایی به هواداران تراکتور کرد، آتش زیر خاکستر را بلندتر کرد. قطبهای فوتبال کشور که موقعیت خود را به واسطه حضور تراکتور در لیگ در خطر می دیدند، به به و چه چه راه انداختند. هر طرف را که نگاه می کردید، هندوانه ای بود که زیر بغل این سرمربی می دادند. اما تنها مرجع بی طرف و منصف آن زمان یعنی کمیته ای که انسان شریفی چون قاضی شریفی را در رأس خود می دید، اجازه سیاه نمایی بیشتر را نداد.
  از آن زمان تا به حال، اگر چه هواداران تراکتور، بارها علی دایی را تشویق کرده اند و ایشان نیز سر و دستی تکان داده اند، اما به قول معروف :

  نفت دن حالوا چیخار، دادی اولماز!

  Image result for ‫علی دایی در تبریز‬‎
  هفته گذشته کنفرانس علی دایی در تبریز باز هم جنجال آفرید. حرفهایی بر زبان آوردند که در شأن ایشان به عنوان بزرگ این خطه و شهریار فوتبال ایران نبود. امروز نیز برادر ایشان افاضاتی بر آن گفته ها اضافه نمودند، که ضرورت دارد کمیته انضباطی فدراسیون در این زمینه ورود کند. همچنین باشگاه تراکتورسازی بایستی به حرمت هوادار خود شاکی محمد دایی، که بواسطه برادرش به نون و نوایی رسیده است باشد.
  خبرنگار ما هر سوالی که پرسیده باشد، حقش است و ایشان وظیفه داشتند که در کمال احترام پاسخگوی این خبرنگار باشند. تعیین حد و اندازه برای خودشان، تنها کسر شأن و مضحکه ای بیش نبود. ولی جناب شهریار باید بدانند که هر حد و اندازه ای که دارند، به واسطه قلم این خبرنگاران و تشویق این هوادارانی که اراذل و اوباش می نامند، به دست آورده اند.

  حد و عدد آقای دایی و برادرش را هیچ کسی جز خودشان نمی توانند تعیین کنند. مصاحبه ها و الفاظ و ادبیاتشان را نگاه کنید تا حد و عدد این افراد را به وضوح ببینید. فوتبال ایران به واسطه این سیاه نمایی ها است که پیشرفتی در خود نمی بیند. لیگ برتر ما به خاطر این حواشی غیرفوتبالی است که در جا می زند و سرمربی تیم ملی در به در به دنبال بازیکن دو رگه می گردد تا تیمش را تکمیل کند!

 • برچسب ها : , ,
 • نظرات کاربران در "دور باطلی که برادران دایی برداشته اند"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.