|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۱ | کد خبر : 66720
 • پرینت

  یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان

  دور باطلی که برادران دایی برداشته اند

  آذرقلم: حد و عدد آقای دایی و برادرش را هیچ کسی جز خودشان نمی توانند تعیین کنند. مصاحبه ها و الفاظ و ادبیاتشان را نگاه کنید تا حد و عدد این افراد را به وضوح ببینید. فوتبال ایران به واسطه این سیاه نمایی ها است که پیشرفتی در خود نمی بیند. لیگ برتر ما به خاطر این حواشی غیرفوتبالی است که در جا می زند و سرمربی تیم ملی در به در به دنبال بازیکن دو رگه می گردد تا تیمش را تکمیل کند!

  یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان
  آذرقلم:  استادی داشتیم که برای تفهیم آموزه هایش، مثال هایی واقعی به کار های روزمره افراد و موفقیتهایشان که به عینه شاهد بودیم می زد. روزی گفت: زمانی یک جوان لاغر اندامی از اردبیل آمد و در تست باشگاه ماشین سازی شرکت کرد، کادر فنی ماشین سازان، این جوان را قبول نکردند و او نیز عکس العمل جالبی داشت. گفته بود که : روزی من در بایرن مونیخ آلمان بازی خواهم کرد. آن جوان اردبیلی که فوتبالش را تبریزیها نپسندیده بودند، به گفته اش جامه عمل پوشانید و شد شهریار فوتبال ایران که سابقه بازی لیگ آلمان و بایرن مونیخ را هم در کارنامه خود جای داد.
  علی دایی هر اندازه که در عرصه بازیگری موفق بود و رکوردهایی نیز برای خود در عرصه باشگاهی و ملی ثبت کرد، در عرصه مربیگری موفقیت چندانی به دست نیاورد. در عوض بازیگری به شیوه سینما را در پیش گرفت.
  در پی حواشی ایجاد شده توسط ایشان در هفته جاری، گفتیم سری به گذشته بزنیم و دلیل برخوردها و تقابل هواداران تراکتور را با فرزند اردبیل، مورد بررسی قرار دهیم:
  همزمان با صعود دوباره تراکتورسازی به لیگ برتر، علی دایی سرمربی پرسپولیس تهران بود. جایی که کریم باقری نیز به عنوان بازیکن این تیم هنوز از فوتبال خداحافظی نکرده بود. تراکتور با هوادارانش که بیش از نصف آزادی را پر کرده بودند، در مقابل پرسپولیس دایی صف آرایی کرده و نتیجه را واگذار کردند. تلخ تر از این باخت، باخت ادب و فرهنگ توسط تهرانی ها بود که ۹۰ دقیقه بدترین نوع توهین ها را نثار هموطنانشان کردند. توهین هایی که حتی صدا و سیما نیز فیلتری روی آن نگذاشت تا همگان شاهد  «سرآغاز » بحران در استادیوم های کشور باشند. آن روز علی دایی به عنوان سرمربی و کریم باقری به عنوان بازیکن، اعتنایی به این توهین ها که در واقع خود آنها را نیز شامل می شد نکردند، و ترجیح دادند سکوت اختیار کنند. اگر چه همین موضوع می تواند آغاز تقابل بین علی دایی و هواداران تراکتور باشد، اما اتفاقات بازی برگشت در تبریز و کنفرانس جنجالی علی دایی، آتش این تقابل را شعله ورتر کرد.
  در بازی برگشت، جایی که پرسپولیس برای قهرمانی می جنگید، در برابر ۱۰۰ هزار هوادار تراکتور صف آرایی کرد. تمامی استادیوم به احترام علی دایی و کریم باقری از جایشان بلند شده و به تشویق این دو اسطوره فوتبال تبریز و آذربایجان پرداختند. کریم باقری دور تا دور میدان را به نشانه احترام به هوادار دویده و از آنها تشکر کرد. اما علی دایی انگار قصد برنامه های دیگری را داشت که همان وسط میدان ایستاد و دولا راست شد.
  بازی با حساسیت زیادی آغاز شد و هواداران با لفظ (کمال پاشا، منظور فراز کمالوند سرمربی وقت تراکتور ) به تشویق این مربی پرداختند. نتیجه بازی، تقسیم امتیازاتی بود که به مذاق دایی و پرسپولیس در کورس رقابت ها خوش نیامد.
  کنفرانس خبری پس از بازی، آغاز سیاه نمایی علی دایی علیه هواداران تراکتور و ایجاد نوعی تقابل کاذب بین تراکتوریها از یک سو و کلیتی به نام ایران از سوی دیگر بود. همین مصاحبه و توهین هایی که علی دایی به هواداران تراکتور کرد، آتش زیر خاکستر را بلندتر کرد. قطبهای فوتبال کشور که موقعیت خود را به واسطه حضور تراکتور در لیگ در خطر می دیدند، به به و چه چه راه انداختند. هر طرف را که نگاه می کردید، هندوانه ای بود که زیر بغل این سرمربی می دادند. اما تنها مرجع بی طرف و منصف آن زمان یعنی کمیته ای که انسان شریفی چون قاضی شریفی را در رأس خود می دید، اجازه سیاه نمایی بیشتر را نداد.
  از آن زمان تا به حال، اگر چه هواداران تراکتور، بارها علی دایی را تشویق کرده اند و ایشان نیز سر و دستی تکان داده اند، اما به قول معروف :

  نفت دن حالوا چیخار، دادی اولماز!

  Image result for ‫علی دایی در تبریز‬‎
  هفته گذشته کنفرانس علی دایی در تبریز باز هم جنجال آفرید. حرفهایی بر زبان آوردند که در شأن ایشان به عنوان بزرگ این خطه و شهریار فوتبال ایران نبود. امروز نیز برادر ایشان افاضاتی بر آن گفته ها اضافه نمودند، که ضرورت دارد کمیته انضباطی فدراسیون در این زمینه ورود کند. همچنین باشگاه تراکتورسازی بایستی به حرمت هوادار خود شاکی محمد دایی، که بواسطه برادرش به نون و نوایی رسیده است باشد.
  خبرنگار ما هر سوالی که پرسیده باشد، حقش است و ایشان وظیفه داشتند که در کمال احترام پاسخگوی این خبرنگار باشند. تعیین حد و اندازه برای خودشان، تنها کسر شأن و مضحکه ای بیش نبود. ولی جناب شهریار باید بدانند که هر حد و اندازه ای که دارند، به واسطه قلم این خبرنگاران و تشویق این هوادارانی که اراذل و اوباش می نامند، به دست آورده اند.

  حد و عدد آقای دایی و برادرش را هیچ کسی جز خودشان نمی توانند تعیین کنند. مصاحبه ها و الفاظ و ادبیاتشان را نگاه کنید تا حد و عدد این افراد را به وضوح ببینید. فوتبال ایران به واسطه این سیاه نمایی ها است که پیشرفتی در خود نمی بیند. لیگ برتر ما به خاطر این حواشی غیرفوتبالی است که در جا می زند و سرمربی تیم ملی در به در به دنبال بازیکن دو رگه می گردد تا تیمش را تکمیل کند!

 • برچسب ها : , ,
 • نظرات کاربران در "دور باطلی که برادران دایی برداشته اند"
  ۲۲ نظر برای “دور باطلی که برادران دایی برداشته اند”
  1. ناشناس گفت:

   ناخن پای یکی از افراد نخبه تبریز هم نیستن

   • ساوالان/اردبیل گفت:

    کاربرگرامی که آگاهانه ویاناآگاهانه جنگ اردبیل -تبریز براه می اندازی که بنایش رارضا شاه گذاشته است،لازم است بدانی وبدانیم که دراین مقوله،صحبت ازمانقورد هاست ومانقوردهامختص اردبیل وتبریزو اورمو ویاشهر وروستانیست!

    اردبیل هم مانقورد داردکه معرف حضورمردم آذربایجان هستندودرتاریخ ثبت خواهدشد،تبریزودیگرآبادیها هم مانقورد دارند،یکی درفوتبال بمردم ووطنش خیانت میکند،آن دیگری دردیگر جا !

    آن مجری تبریزی تلویزیون که چندی پیش درقبال شعارچندنفرنفوذی دربین هواداران تراختوردرآزادی،منشور ننه من غریبم منتشرکردو……..خودرا«آذری»معرفی کردتا حرفش بیشتربه کرسی نشیند،هم یک …..است وصحبت تبریز وتبریزی نیست!
    همانیکه اخیرا هرسوالی ازرئیس جمهورکلیددار«قول ووعده»پرسید،الا از قول موکدی که ۵سال پیش بمردم آذربایجان دادندوازبودجه ایکه برای احیاء دریاچه اورمیه،تنها۳۰درصدش راتا حال پرداخت کرده اندو۷۰درصدآن به ناکجاآبادرفته که این مجری میبایست میپرسیدکه آقا این ۷۰درصدبودجه تصویبی مجلس راچراوکجاخرج کرده اید؟

    مشکل ما …… هستند!جنگ شهرها خواست دشمنان مردم آذربایجان است!

  2. S.Sәaid گفت:

   نیه بوجور ….. آداما کی یاماننان صونرا بیر دوز سوز باشارمیر دانیشا شهریار دییرسیز؟

  3. sina گفت:

   خسته نباشید آقای احمدیان .آفرین به این قلم .حرف دل مارا می زنی .انشاءالله همیشه تندرست باشید

  4. سام گفت:

   حیف نیست به همچین آدم…….ی لقب شهریار میدین ?
   شما با این کارتون تن شهریار تبریزو تو گور میلvزونید. من خودم سر هواداری این آقا زمانیکه پایتخت نشین ها شروع به خراب کردنش کرده بودن با خیلیا بحث میکردم و دفاع میکردم ازش ولی از موقعی که تراکتور آومده تو لیگ فهمیدم چه آدم …
   دایی و کریم دیگه ترک حساب نمیشن نمیدونم چه جوری میاین تو تبریز و اردبیل به پدر و مادرشون سر میزنن یعنی پدرش نمیگه خاک بر سر صد هزار نفر تو استادیوم به ترکا فحش دادن تو عین ان هیچ کاری نکردی یعنی از ان بخار در میاد از این دوتا نه

   • ساوالان/اردبیل گفت:

    حکایت:

    میگویندکه پدری گاهگاهی به پسرش میگفت:تو آدم نمیشوی!
    ایام گذشت وپسر درس خواندوطبیب شد.پدرنیز پیرگشته ودچاربیماری شدکه قادرحرکت نبود!
    دیگرپسران ازبرادرطبیبشان خواستندکه به بالین پدرش برودواورامداوا کند،اماطبیب گفت بایداورا به مطب من بیاورید!
    بناچارپدر را بخدمت پسرطبیب بردندوپسر نگاه معنی داری به پدرش کردوگفت:
    میبینی که…..!(منظورش این بودکه آدم مهمی شده وطبیب است)
    پدر گفت: من نگفتم که تو طبیب نمیشوی!من گفتم توآدم نمیشوی!!!
    ******
    هموطن عزیز!ناراحت نشو،……….

  5. سولدوز گفت:

   اقای دایی هیچ وقت دهن کجی شما به ملت اذربایجان رو فراموش نمیکنیم.تو تورک نیستی و به خاطر پول از غیرت و تعصبت گذشتی.بیچاره هواداران مظلوم تراختور چگونه گلوشون رو به خاطر تشویق تو پاره میکردن.به قول اقای پزشکیان خداوند من را تورک افرید وبه تورک بودنم افتخار میکنم.به خداوندی خدا هر روز که میگذره بیشترو بیشتر به خاطر تورک بودنم افتخار میکنم و کسی که به خاطر تورک بودنش افتخار کنه نمیتونه توهین های پرسپولیس رو تحمل کنه فقط برای اون ادمایی دلم میسوزه و متاسف میشم که سنگ دیگر تیمهارو به سینه میکوبن…یاشاسین تورک با غیرت و باشرف

  6. سعید گفت:

   دایی …..
   بخاطر منافع خودش تن به هر …. میده

  7. تراختور کبیر گفت:

   علی دایی خودش……. هست که خودشو بعنوان مربی جا زده
   کی به این گفته اسطوره؟ دایی حتی ….. حرف زدن هم نداره
   اسطوره یعنی امثال ناصر حجازی ها که شرف داشتن

  8. آیلار گفت:

   یاشاسین آذربایجان یاشاسین تراختور
   یه مطلب تند باید مینوشتید دایی اصلا لایق احترام نیست
   دایی شخصیت……. داره

  9. آیلار گفت:

   اون خبرنگار عزیز هم خوب حال دایی و گرفت دستش درد نکنه
   دایی بجای محکوم کردن توهینهای تماشاگران بی فرهنگ و حقیر پرسپولیس میگه باید رفتار اقا منشانه کردخخخ
   حتی خودش هم نمیدونه این رفتار آقا منشانه یعنی چی اگر میدونه پس چرا در مقابل طعنه های(توهین خاصی به دایی نشد در بازی قبل) هواداران تراختور رفتارش آقامنشانه نبود که هیچ رفتار حقیرانه ای که در شان خودش بود انجام داد؟
   همیشه دایی اینجوری بود یه فرد حقیر. در برابر توهینهای تماشاگران بی فرهنگ پرسپولیس سکوت میکنه ولی فقط دنبال یه بهانه هست که بیاد اینجا جار و جنجال کنه و خود شیرینی کنه برای یه مشت بی فرهنگ و عقب مانده

  10. اردبیل تراختور عشقی گفت:

   حد و حدود دایی میدونید چیه؟ بزارید از زبان یکی از بازیکنان سابق پیروزی تهران فکر کنم رهبری فر بود که
   گفت دایی و برادرش و گذاشتن پشت وانت اوردن تهران خخخخخخ
   باور کنید حد دایی همین حرفهاست دایی کسی که نوکری و به آقایی ترجیح میده
   یه روز با رویانیان بخاطر ریش و ریشه درگیر میشه فرداش باهاش دست همکاری میده!!! این یعنی اینکه امثال دایی هیچ اصولی و ارزشی در زندگیشان ندارند و باری به هر جهت و در مسیر وزش باد
   چنین فردی اصلا ارزش حرف زدن داره؟ نه. پس…..

  11. امید تی تی گفت:

   چقدر منفور شده این دایی هر روز هم منفورتر میشه

  12. جواد گفت:

   جناب احمدیان
   بابا این ادم درعالم فوتبال هم هیچی نیست حتی بلد نیست چند روپایی پشت سرهم باتوپ بزنه به قول علی کریمی خدا اونو بغل کرده بود تا عیباش به چشم نیاد اصلا پابه توپش افتضاح بود حتی بلد نبود حریف مستقیمش را دریبل بزنه فقط در فوتبال بزن زیرش خوب سر میزددربایر مونیخ هم همش نیمکت نشین بوداصالا اداب معاشرت هم بلد نیست ابروی هر چه اردبیلیه برده اصلا…….
   درمورد او مطلب ننویسید فکرمیکنه براخودش ادمه!

  13. محمدرضا رنجکش گفت:

   از خودم شرمم میاد اونارو همشهری خودم بدونم اون از دایی که دوملیتی است که براش متاسفم که خاک و وطنش را واسه یه تابعیت فروخته و اون از کریم باقری که برابر آن همه توهین واسه ترکا انگار نه انگار پس غیرتش باد هواست و بالاخره فرشاد احمد زاده که علامت هیس را واسه ملت ترک نشان میده انگار نه انگار پوست و خونش از ترکاست واسه همه اینا متاسفم

  14. محمدرضا گفت:

   بعنوان یه ترک آذربایجان ایرانی برای خودم و خیل علاقمندان فوتبال در آذربایجان
   متاسفم که با اشتیاق و غرور عشق دایی را در دل داشتیم و ایشان را ترک آذربایجان
   نامیده و پز ش را می دادیم که بله آقای گل جهان و موفق ترین لژیونر ایرانی و شناسنامه
   ایران در جهان همزبان همشهری و هم استانی مان است
   ما شنیدیم از بزرگان دین و مشاهیر که در اوج قدرت و شهرت بایستی دربرخورد با
   مردم متکبر و مغرور نباشیم
   الیته از آقای کریم باقری دلخوشی نداریم چرا تراکتور بود که باقری را به ایران و دنیا
   شناساند بهتربود یه ذره تعصب و افتخار به تراکتور و طرفداران آن از خودش
   نشان می داد

  15. ایدین از تبریز گفت:

   هر گز یادم نمیره ملت تورک و خود تبریزیها جواب این دو تا و در راس کریم باقری را در استادیوم آزادی بخوبی دادند بعد آن سال که تراختور در تهران مقابل پارسپولیس بازی داشت هواداران کریم باقری را صدا زدند و او با اشتیاق امد جلو وقتی کاملا به هواداران نزدیک شد ملت هر انچه که در دست داشتند حواله سر کریم باقری بی غیرت پرت کردند چون یادشان نرفته بود سال قبل ۶۰هزار هوادار بی فرهنگ پارس پولیس فحش ناموسی به تورک ها سر داده بودند و همین کریم باقری یک کلمه در این مورد بر زبان نیاورده بود در حالی که اگر بر عکس این اتفاق می افتاد خیلی از بازیکنان فارس عکس العمل نشان میدادند خائن اذربایجان خائن به ملت تورک محسوب می شود هر کی می خواهد باشد چه علی دایی اردبیلی باشه چه کریم باقری تبریزی و چه هر شهر تورک نشین دیگه و اینگونه افراد خیانت کار و بی غیرت باید هم ترد بشه و تنبیه

  16. الیار گفت:

   اینها اصالت خود رو فراموش کرده اند.اینها اسیر ….. شده اند ،نمیدانم چه جوری میخان خود را پیش فرزندان خود توجیه کنن،اینها را نه فارس زبانها قبول دارند نه ترک زبانان.
   آخرش …… بازم دست ترک زبانان دراز خواهان کرد. ….. بر این ……که داره دکتری متالوژی رو یدک میکشه،در حالی که اندازه …. ….. اعتبار ندارد.
   نمیدانم این دو چه جوری شب راحت میخوابند،خدا ب……. وسلام

  17. داود گفت:

   دایی ..ی بیش نبود و نیست والسلام
   زیاد راجعش حرف نزنیم بهتره ….. مگه

  18. میانالی گفت:

   واقعا سرمربی گری را هم بلد نیست و اکثرا سیاه نمایی می کند و فوتبال ایران پیشرفت نخواهد کرد هر جا رفته یه جنگ و دعوایی به راه انداخته ، شما محتاج ازربایجانید ، آزربایجان محتاج شما نیست آقای دایی. و هر چی خوردیم از خودی ها خوردیم.

  19. ناشناس گفت:

   این بیچاره ها نان انکار هویت خودر امی خورند

  20. اکبر گفت:

   علی دائی به همراه امثال باقری ها واحمدزاده ها و……. خودرا به بهای چندتومان فروخته اند


  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.