|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۵ | کد خبر : 66631
 • پرینت

  یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان

  «خاطرخواهی مردم تبریز»، پنبه ای که سر می بُرد!

  آذرقلم: نمی دانیم چرا هیچ مسئولی در این مملکت پیدا نمی شود که به جرم این خاطرخواهی، این دوستان وزیر و رئیس را به میز محاکمه و استیضاح بکشند که به چه حقی خاطرخواه تبریزیها شده اید؟ مگر شهر هرت است که هر مسئول بی مسئولیتی در طول ریاست و صدارتش، خاطرخواه تبریزیها می شود؟ مگر خاطرخواهی در این ورزش و فوتبال جرم نیست و تبانی نام ندارد؟

  یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان

  آذرقلم: در مراسم قهرمانی تیم فوتسال مس سونگون، وزیر ورزش نیز در تبریز حضور یافته و به تقدیر از تیم قهرمان این دوره از مسابقات فوتبال تبریز پرداخت. مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال کشور، در مصاحبه ای گفته بود که آقای وزیر برای این مراسم ها حاضر نمی شود و ایشان خاطر مردم تبریز را می خواهند و به همین دلیل در تبریز حضور یافتند. به عبارتی دیگر، ایشان خاطر خواه  مردم تبریز هستند!

  این خاطرخواهی البته بلای جان تبریزیها و مخصوصا تراکتورسازی شده است. زیر این لفافه خاطرخواهی هر ضربه ای که دوست دارند بر پیکر تراکتور وارد می سازند و پشت تریبون و مصاحبه های رنگارگ خود از تبریز و مردمش سخن می رانند که بهترین و برترین و … هواداران فوتبال کشور هستند.

  البته شاید برداشت ما و این دوستان رؤسا از خاطرخواهی متفاوت باشد و اینها خاطر هر تیم و هواداری را که بخواهند، جام بلا بیشترش می دهند. از محرومیت، بی مسئولیتی در قبال هواداران این تیم تا برخوردهای گازانبری و تبعیض های اظهر من الشمس که این خاطر خواهی مسئولین ورزش کشور را در معرض نمایش می گذارد.

  نمی دانیم چرا هیچ مسئولی در این مملکت پیدا نمی شود که به جرم این خاطرخواهی، این دوستان وزیر و رئیس را به میز محاکمه و استیضاح بکشند که به چه حقی خاطرخواه تبریزیها شده اید؟ مگر شهر هرت است که هر مسئول بی مسئولیتی در طول ریاست و صدارتش، خاطرخواه تبریزیها می شود؟ مگر خاطرخواهی در این ورزش و فوتبال جرم نیست و تبانی نام ندارد؟

  در بزرگترین استادیوم کشور یعنی آزادی، ۶۰ هزار نفر علیه قومیت و نژآد تبریزیها شعار داده و به تحقیر و توهین هموطنانشان می پردازند، ولی این خاطر خواهی مردم تبریز، اجازه نمی دهد تا طبق قانون با این مورد برخورد کنند. یک جلسه  بدون ذکر دلیل، به بازی بدون تماشاگر محکوم می شوند و کک کسی در این فوتبال نمی گزد که به چه دلیل محروم شدند؟! البته شاید نمی خواهند مردم تبریز از محرومیت تهرانی ها ناراحت شوند، به همین خاطر هم بدون دلیل محرومشان می کنند.

  در دیگر سو، واکنش تبریزیها به این اعمال نژادپرستانه را با قید عبارت (توهین قومیتی) محکوم و جریمه می کنند. البته این بار هم به خاطر مردم تبریز است که خوب بدانند برای چه چیز محروم شده اند و بیخود و بی جهت این عبارت را قید نکرده اند. خاطر مردم تبریز را می خواهند که حداقل روشنگری می کنند و پشت پرده به ماست مالی قضایا نمی پردازند و این عین صداقت در خاطرخواهی است.

  آقای وزیر خاطرخواه، رئیس خاطرخواه، قاضی القضات فدراسیون، این رسمش نیست!  آن کاری که شما دنبالش هستید، فیفا قبل شما انجام داده است. هر چقدر هم بخواهید به ماست مالی و پوشاندن نژادپرستی عریان برخی ها بپردازید، باز هم چشم های فیفا بازتر از آن است که به حکم های درپیتی شما نگاه کند. الحمدالله به همت  ارتباطات و فناوری روز دنیا، دیگر نمی توانید حتی یک ثانیه از اتفاقات سکوهای آزادی را از چشم نهادهای نظارتی بین المللی همچون فیفا و ای اف سی، پنهان کنید.

  دود این احکام جانبدارانه و تبعیض آمیز شما در قبال تیم های تبریز و تهران، تنها به چشم فوتبال این مملکت خواهد رفت. حتی فکر اینکه به این واسطه بخواهید تراکتور را از سوی نهادهای بین المللی محروم کنید به ذهن خود راه ندهید. آسیاب به نوبت است، اگر قرار بر چنین محرومیتی باشد، تهرانی ها نفر اول این لیست هستند!

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "«خاطرخواهی مردم تبریز»، پنبه ای که سر می بُرد!"
  ۳۱ نظر برای “«خاطرخواهی مردم تبریز»، پنبه ای که سر می بُرد!”
  1. kupal63 گفت:

   میخاد برای فیفا مدرکسازی کنه …

  2. امید تی تی گفت:

   دایی کارت به کارت خخخخ

  3. فرهاد مرندی گفت:

   توهین های قومیتی و نژادپرستانه در استادیوم ازادی مخصوصا از طرف طرفدارن تیم پرسپولیس صورت میگیرد.
   در تبریز هیچ شعار قومیتی داده نمیشود. خلیج هم که قومیتی محسوب نمیشود.منظور از توهین قومیتی چیه؟ پرسپولیس تهران محبوب افغانستان هم در حد کری فوتبال هست. کدوم توهین قومیتی؟
   ولی توهینهای تماشاگران پرسپولیس آنهم برنامه ریزی شده به وضوح توهین قومیتی هست

   • علی گفت:

    واقعا نمیفهمید یا خودتون رو زدید به اون راه؟ شعارهایی که در تهران داده میشه نژاد پرستانه هست. اما شعارهایی که در تبریز داده میشه هم فوق نژادپرستانه هست و هم علیه امنیت ملی هست. اینکه نتونید اینو درک کنید این باعث تاسفه. و به خاطر تعصب و بخشی نگری هست. به شما میگن…..
    شما هم اگر قرار هست خودتون عکس العمل نشون بدید در همین اندازه مجاز هستید …..
    البته قومی به نام فارس وجود خارجی نداره ساخته و پرداخته توهمات یه سری مریض هست. اما برای رسوندن منظورتون تناسب در همین اندازه هست. اما گذاشتن پا بیرون از گلیم دادن شعارهای مجعول و ضد امنیت ملی تجزیه طلبانه و امثال هم خودتون هم میدونید که عاقبت خوبی نه فقط برای تیم که برای کل خواسته های مدنی مردم نخواهد داشت.

  4. آذربایجان گفت:

   مستقل شدن از نظر اقتصادی آذربایجان – تحصیل به زبان مادری تورکی- شبکه تلویزیونی سراسری به زبان تورکی
   لازمه پیشرفت هر چه بهتر آذربایجان

   • علی گفت:

    اشتباه شما همینه. اولا استادیوم جای مناسبی برای بیان خواسته ها نیست. به همین خاطر هم هست که شما به این مسائل خیلی با عرض معذرت پیش پا افتاده قانع شدید. دوما شما بهتره به همون کار تشویق تیم بپردازید با اینکاراتون تیم رو وارد حاشیه نکنید که همینی هم که دارید ازتون نگیرن. سوما ما در اینجا به ترکی حرف میزنیم در مدارس در دانشگاه در همه جای ایران شبکه تلویزیونی هم داریم روزنامه هم داریم در مورد اقتصاد هم عمدتا دست برادران سپاهی هست هر وقت تونستید تراکتور رو از دست سپاه دربیارید از نظر اقتصادی هم میتونید…. بعدشم پول نفت نرسه پول کارمندان و بازنشستگان و ارگان های دولتی و بانک و … میره روی هوا و به روز کردستان عراق میوفتید. با چندتا کارخونه عمدتا خصوصی شخصی هم به جایی نمیرسید. تازه اونا نفت هم داشتن. اما مهمتر از همه اینا یه مسئله هست. ما فقط از طرف خودمون میتونیم اظهار نظر کنیم. این خواسته های شماست. باید دید اکثریت چی میگن. اگر تصور کردید ۱۰۰۰ نفر در استادیوم میتونن برای همه اذربایجان تعیین تکلیف کنن سخت دراشتباه هستید. اگر اکثریت این خواسته رو داشتن که اونم از طریق همه پرسی مشخص میشه همه میپذیرم چون میزان رای مردم هست اما اگر هم قبول نکردن گفتن اولویت ما از بین بردن فساد و بیکاری و تبعیض و مشکلات اقتصادی هست و تورم و اختلاس و …. هست شما هم باید هوچی گری رو تموم کنید و تمکین کنید به نظر اکثریت. اما همین اولین قدم ما با مشکل مواجه هست چون برادران عزیز اجازه چنین چیزی رو نمیدن. بنابراین اولویت مشخصه امیدوارم حرف بنده رو متوجه شده باشید که تا ایناهستن وضع همینه.

    • وحید گفت:

     دوست گرامی فوتبال بدون معنای اجتماعی تخدیر کنندس. همین معنای اجتماعی هستش که فوتبال رو مهم کرده. فوتبال همه جا بازتاب مسائل اجتماعیه. فک میکنی دلیل اهمیت بازی ناپولی با تیم های شمال ایتالیا چیه؟فوتبال؟نه فقر و تحقیر جنوب ایتالیا که ناپولی از اونجاس. یا تاتنهام چرا بازیش با آرسنال یه جنگه؟چون تاتنهام فقیر ترین بخش لندنه. فوتبال اگه خالی از معنای اجتماعی باشه پوچه و فقط سرگرمیه بی هدفه. من همه اتفاقاتی که بعضی هوادارای تراکتور رقم میزنن رو قبول ندارم. قصد توجیهشم ندارم اما میخام بگم بازتاب یه واقعیتای اجتماعی هست.

     • علی گفت:

      با تشکر از نظر شما. چند تا نکته در تکمیل عرض میکنم. اینکه دادن شعارهای سیاسی و حتی مذهبی در استادیوم در همه جای دنیا ممنوع هست و فیفا به شدت برخورد میکنه. بعدشم هر چیزی رو در بستر اجتماعی اون بررسی میکنن. ما در جهان سوم زندگی میکنیم. اینجا نه اسپانیا هست نه ایتالیا و نه انگستان. حتی مقایسه کلمات مشابه هم در مورد اونجا و اینجا اشتباه هست. اونا تلاش میکن در زمین بازی طرف مقابل رو شکست بدن. همه اون مسائلی که فرمودید رنگ و بوی فوتبالی گرفته. کاتالان که سرامد این مسائل هست یه مورد پیدا نمیکنید که تماشاگرانش یا در مادرید اینگونه بهم فحاشی کنن با اینکه داعیه استقلال هم دارن. به خواسته اش ایمان داره. میاد بیرون اعتراض میکنه. با کمال ارامش و مسالمت امیز میاد خواسته اش رو در خیابون یا در صندوق رای اعلام میکنه. به کسی فحاشی نمیکنه. اینجا برعکس شده. تراکتور تبدیل به یه ابزار شده. از همه طرف داره میخوره. شما چه جوری مطالبات کسانی رو میخواید تایید کنید که اینگونه به همدیگه فحاشی و توهین میکنن؟ حتی اگه مطالبه شون هم حق باشه. پدران ما یا خودمون سالها رفتیم باغشمال تراکتور رو تشویق کردیم. ما هیچ وقت به تیم مقابل توهین و فحاشی نکردیم. بدترین فحش همون شیر سماور اونم به داور. یادم میاد بازی تراکتور و پرسپولیس اوایل دهه هفتاد که تراکتور دو یک زد. یه گل مارو علی شیری زد. فکر کنم گل پرسپولیس رو شاه محمدی زد دقیق یادم نمیاد. بین اون جمعیتی که کیپ تا کیپ باغشمال نشسته بودن. یه پدر و پسر پرسپولیسی بود دقیقا سکوی پایین ما نشسته بودن. موقع گل اینا بلند شدن خوشحالی بکنن. همه توجه شون جلب شد. مردم خندیدن کف زدن براشون. ما قدرت خودمون رو نشون دادیم. نه از طریق فحاشی. نه از طریق شعارهای نژاد پرستانه و تجزیه طلبانه. با احترام و ادب. اینکه بین ۳۰ هزار تا ترک زبان یه پدر و پسر فارس زبان اومدن تیم خودشون رو تشویق کردن اونقدر احساس امنیت کردن که موقع زدن گل هم بلند شدن شادی کردن. یه نمونه الان میبینید؟ دیگه سرتون رو درنمیارم هرچی هم بریم جلوتر واره مسائلی میشیم که به هرحال سایت هم ملاحظاتی داره منتشر نمیکنه. لب کلام اینه که هرجایی شرایط مختص خودش رو داره.

  5. تراختور عاشقی گفت:

   وظیفه نمایندگان و مسئولان هست پیگیر باشند و حق تیم و بگیرن
   تراختور کبیر هم نیاز به یک روزنامه یا رسانه سراسری مستقل داره تا از حق تیم و میلیونها هوادارش دفاع کنه

  6. محمد گفت:

   جناب آقای احمدیان از شما وامثال شما که در کنار مردم خود هستید از صمیم قلب متشکریم

  7. ناشناس گفت:

   تسنیم …… داره اتیش بیاره معرکه خاله دایی و تراختوریها میشه

  8. کمال گفت:

   حرف و عمل ۱۸۰درجه متفاوت!
   البته الان مردم آذربایجان شدیدا دنبال حق و حقوق قانونی خود هستند و به امید خدا در آینده نزدیک این تبعیض ها برچیده خواهد شد

  9. س-ا گفت:

   توهین های قومیتی،حاصل افکارنژادپرستانه ایستکه شاهنامه فردوسی راکتاب حماسی ملی معرفی کرده اندکه متضمن اشعارواضح نژادپرستانه وتبلیغ زرتشتی گری و پست شمردن نژادمنجی عالم بشریت وترکهاست که درتاریخ اسلام به سیف الاسلام (شمشیراسلام)لقب یافته اند.
   علاوه براینها فردوسی دشمنی خاصی بازنان داردکه اشعارقابل توجهی درخصوص پست واهریمنی شمردن نسل زنها درشاهنامه اش وجوددارد که درچاپهای اخیر،آنهاراازترس شرف خواهی زنان ،حذف میکنند!
   ناگفته نماندکه محققان تاریخ منجمله ویل دورانت،برزن ستیزی دردربارهخامنشیان ورواج لواط دردربارآنهاونیزازدواج بامحارم حتی دردوره ساسانیان ،تاکیددارند.

   …….
   حال ،پیداکنید پرتقال فروش را؟

  10. علی گفت:

   اما در مورد مطلب چند تا نکته عرض کنم. دربکاربردن عبارات دقت کنیم. قومیت و نژاد تبریزیها یعنی چی؟ داشتن به همه ترک زبان ها فحش میدادن نه تبریز. آذربایجان و ترک های قشقایی و افشار و ترکمن و… ایناروهم شامل میشد. دوست عزیز برادر من همزبان من ایتقدر روی نژاد تاکید نکنید. بهتون میگن نژاد پرست. در قرن بیست یکم هیچ نژاد خالصی وجود نداره که اگر هم داشت پشیزی اهمیت نداشت. چه ترک باشه چه اریایی باشه چه هر چیز دیگه. اینا همش از تعصب بخشی نگری و کم اطلاعی هست. عرض بعدی اینکه اونا محروم شدن اما تراکتور با اعمال همیشگی نفوذ ….. که این تیم رو به تیمی منفور تبدیل کرده محروم نشد و این خودش شد یه بهانه دیگه. درحالی که شعارهای تبریز به مراتب نژادپرستانه تر و ضدامنیت ملی و تجزیه طلبانه و… بود. نمونه اش هم زیاده. خودمون رو هم به کوچه علی چپ نزنیم. اسمان ریسمون نبافیم. قاباخدان گلملیخ هم نکنیم. بهانه های بنی اسرائیلی خنده دار خریداری نداره. پرسپولیس محروم شد. چه علت بگن یا نگن. واضحه علتش چی هست. چون از روی تعصب قضاوت میکنید هرچی اونا بگن بده اما هرچی طرف خودت بگه گل و بلبله. اگر به کسی سیلی زدن طرف مقابل مجازه اندازه همون سیلی واکنش نشون بده تازه اگه محکمه و قانونی نباشه. شما در مقابل سیلی طرف مقابل رو میکشید خانواده اشم میکشید بعد طلبکارهم هستید. اگر قرار بر محرومیت از سوی فیفا هست که اینم حرف خنده دار دیگری هست اول از همه تراکتور محروم خواهد شد. استادیوم جای فوتباله.جای شعارسیاسی نیست. جای پارچه نوشته اوردن نیست. دوتا تیم نظامی در جاهای دیگه نشون بدید که مثل تراکتور شده پادگان. عرض اخر هم اینکه اشتباه نکنید طرف حساب شما فدراسیون نیست. همین …… به موقعش با پنبه …. کمااینکه همه دیدیم در روز روشن چه جوری جام قهرمانی رو از تبریز فرستادن اصفهان. این نظر رو هم منتشر بکنید یا نه در اصل قضیه تفاوتی نمیکنه همینکه خودتون بخوانید کفایت میکنه. شب خوش

   • احمدیان گفت:

    سلام.
    شما احیانا از آن دسته افرادی هستید که به قول احمدی نژآد ( فوق تخصص همه چیز ) هستید.
    مردم شناسی خوندین؟ جامعه شناسی چی؟ یا شاید کارشناس امنیت ملی باشید که این چنین قاطعانه نظر می دهید.
    از کی تا حالا کوروش شده امنیت ملی که ما بی خبریم؟
    قوم فارس وجود ندارد؟ اما نامش هست. فکر کنم اینی که شما فرمودین، گاز متان است، نه قوم فارس.
    قوم فارس از اقوام ایرانی هستند که به زبان فارسی دری سخن می گفتند. بعد در فعل و انفعالات زبانی، فارسی دری را فراموش کرده و به فارسی امروزی صحبت می کنند
    وقتی مطلبی را می خوانید، خوب بخوانید! از پیش زمینه های ذهنی خود برای اظهار نظر استفاده نکنید. روی سخن من اینجا، ( تبریزی ) است که آقای تاج مطرح کردند، و الا اظهر من الشمس است که وقتی می گویند ترک فلان، برایشان تبریزی و اورمیه ای و تهرانی و قشقایی و خراسانی و گلستانی و…. فرقی ندارد.
    شما سری هم به آیین نامه انضباطی بزنید بد نیست. این آیین نامه می گوید، در مورد شعارهای قومیتی و نژآدی، بایستی مراتب پس از اعلام نظر کمیته انضباطی به فیفا نیز ارسال گردد!!!
    این است فرق بین قید یا عدم قید لفظ ( توهین قومیتی ) البته درک این مطلب برای کسی که از آیین نامه انضباطی اطلاعی ندارد، و با پیش زمینه قبلی میدان را فراخ دیده و به تاخت و تاز روی آورده، جای تعجب ندارد.
    بر خلاف شما، ما راضی به ورود فیفا و نهادهای نظارتی بین المللی به این فوتبال هستیم. واقعیات فوتبال ایران در یک دهه اخیر را به سمع و نظر فیفا برسانیم، تا سیه روی شود هر که در او غش باشد.!
    در نهایت، یک فرق دیگر هم بگذارید بین ۵۰ نفر و ۶۰ هزار نفر!

    • علی گفت:

     علیک سلام.ناراحت نشید جناب احمدیان مشکل شما یا همفکران شما تعصب هست. تعصب جلو چشم ادم رو میگیره. به خاطر همین هم هست که شما هرچی مینوسید یه طرفه هست. اونا هرچی بگن بد هست اما طرف ما هرچی بگه خوبه. اونم تاجایی که ما اطلاع داریم قوم پارس هست. که متعلق به پیش از میلاد مسیح هست. گذشت این زمان دور و دراز و تغییرات و تحولات تاریخی ژنتیک همه اقوام ایرانی رو تغییر داده. چیزی به نام نژاد خالص وجود نداره. (نیاز چندانی هم به متخصص شدن در سطوح عالی در یه رشته نداره. اندکی زمان و صرف وقت میخواد و مطالعه منابع معتبر نه هر منبعی از هر سایتی. نگرش بخشی نگر و قوم محور شما دسته بندی میکنه این فلانه اون فلانه اونیکی… اینم ناشی از همون تعصب هست. اگر مطلب شما واضح و روشن و منصفانه باشه خواننده احتمالا براش سوال کمتری پیش میاد. شما به جای ورود از منظر انسانی دائم از منظر قومی وارد میشید. ) فارسی زبان هست، که شما هم اشاره کردید. شعار خلیج عربی یعنی چی؟اگر مشکل شما با اسم فارس هست چرا نمیگید خلیج ایرانی؟ یا آذربایجان بیراولسون….. اینا ضد امنیت ملی یا تجزیه طبانه نیست؟ احتمالا یادتون رفته پارچه نوشته آذربایجان از ایران نیست. یا واقعا اطلاع ندارید اگاهی ندارید، یا خودتون رو میزنید به…. مرگ بر فارس چی هست؟ نژاد پرستانه یا قومیتی نیست؟ هارداگوردون فارس…. ؟ و خیلی شعارهای بی ادبانه که ادم خجالت میکشه بگه و نتیجه اش هم همین کاهش تماشاگر میشه. اونجا شعار داده میشه صدای عرعر نمیاد فلانی صداش درنمیاد. به استقلالی هم همینو میگن. اینجا در پاسخ انواع و اقسام شعارها داده میشه. نژادپرستانه و ضدامنیت ملی و تجزیه طلبانه. الان شما دارید از شعاهایی که در تبریز داده میشه دفاع میکنید؟ اگر اینکارو میکنید چه تفاوتی هست بین شما و اونا؟ به حرف بنده دقت نکردید به هرحال اونا محروم شدن چه به فیفا اطلاع بدن یا ندن. چه به کار ببرن یا نبرن. ازشون هم بپرسید خواهند گفت اینا فحاشی معمولی هست و نژادپرستانه نیست. در مقابل برای تراکتور استفاده کردن و محرومش نکردن. اینا ملاحظه کاری های کمیته انضباطی هست. مسئولان تراکتور هم رفتن اونجا تعهد دادن گریه زاری کردن اون پشت مشتاهم … یه اعمال نفوذی کرده اینبارهم مثل گذشته باز چشم بستن به همین توهین قومیتی اکتفا کردن. که بیشتر از این ابروریزی نشه وگرنه همه در فضای مجازی دیدن چه شعارهایی داده شد. به نظر فیفا برسونید فیلماشم بفرستید اصلا ببینید فیفا از شما قبول خواهد کرد یانه؟ بعدش مسئله اثبات نژادپرستی هست که آیا فیفا شعارهای تهران رو نژادپرستانه میداند یا نه؟ کمااینکه کمیته انضباطی ما هم قبول نمیکنه. از طرفی فیفا مگه خودش جای پاک و پاکیزه ای هست؟ اونجاهم فساد موج میزنه در حد لالیگا. شما که ورزشی تر از ما هستید که عمرمون رو روی سکوهای باغشمال گذروندیم حتما باید از جریانات فساد فیفا خبرداشته باشید. اخرشم یه نامه میزنن که این مسئله به خودتون مربوطه. مسئولان تراکتور و فدراسیون هم به فیفا اطلاع نمیدن اما درهرحال کم یا زیاد یه محرومیتی اعمال شده. دستشون باز هست. جالبترش اینجاست که پای شما بیشتر از اونایی که میخواید شکایت کنید گیره. اگر در تبریز این سابقه ۱۰ ساله فحاشی و توهین و شکستن صندلی و…. نبود مطمئن باشید الان فشار مضاعفی میشد روی اونا وارد میشد و همه محکوم میکردن. اما وقتی میبینن در تبریز خیلی شدیدتر از تهران هست ترجیح میدن سکون کنن.
     شب خوبی داشته باشید.

     • احمدیان گفت:

      ببینید برادر من، یک کامنت بلند بالا گذاشتین و سرتاپاش ایراد اتهام کردین!
      تعصب من و همفکران من، ( کور ) نیست. تعصبی است که انتقادپذیر است. من نمی خوام اینجا درس تاریخ یا جامعه شناسی بدهم، ولی شما دور از انصاف می نویسید.!
      شما یک ورزشگاه ۱۰۰ هزاری با صدا و سیمایی که همراهی می کند را با یک جمع ۵۰، ۱۰۰ نفره یکی می دانید. این انصاف نیست!
      اؤز گؤزوزدا چوالدوزو گؤرمورسیز، بیزیم گؤزوموزده اینه سئچیرسیز!
      توهین و فحاشی از هر نوع آن محکوم است، چه به داور ، هوادار، بازیکن، و… هیچ گاه طرفدار این توهین ها نبوده ایم. ولی چون تراکتوریها آغازگر این توهین ها نبودند، جای سرزنشی باقی نمی گذارد.
      مثال : وقتی ملوان در تبریز باخت، تراکتوریها نه شعار دادند، نه توهین کردند، بلکه هر دوتیم بازنده و برنده را تشویق کردند. در انزلی چه شد که تا یک گل خوردند، سردار ملی ایران را به باد فحش و ناسزا گرفتند؟ آیا واکنش به این توهین، نامه فدایت شوم بود؟ یا عکس العمل غیر قابل سرزنش در توهین به کوچک جنگلی؟ واکنش شوی نود به این دو رویداد چه بود؟
      آبادان را چند فصل پیش یادتان است؟ کدام توهین را کرده بودیم که بنر ( خر با رنگ قرمز ) برده بودند ورزشگاه؟
      چرا تیم ما و هوادارانمان با اصفهانی ها مشکلی ندارند که هیچ، رفاقت هم دارند؟ چرا هیچ اصفهانی به ترک و تبریز و هیچ تبریزی به اصفهانی فحش نمی دهد؟!
      ببینید فوتبال و هیجانات آن مقوله ای اجتماعی است، و هر پدیده اجتماعی نیز ممکن است فعل و انفعالی داشته باشد. ما در اجتماعی زندگی میکنیم که طرح مسائل و مشکلات زیست محیطی و اجتماعی جرم محسوب می شود. سال ۹۲ به قول دکتر پزشکیان فعال زیست محیطی به نام پانترک گرفتند بردند! امروز هم اگر تجمع زیست محیطی صورت بگیرد، باز هم همین کار را انجام میدهند. در حالی که شاید با نصف یا یک چهارم هزینه این برخورد می توانند، مشکل دریاچه را حل کنند.
      حرفم این است که نباید و نمی توانید بر تماشاگرانی که تراکتور را تریبونی برای خواسته های قانونی و اجتماعی خود قرار داده اند، خرده بگیرید. این قانون هر اجتماعی است که بخواهد نواقص خود را مطرح کند. حال با شعارهای ساختارشکن کاری نداریم!
      ما هم باغشمال دیده ایم. شاید کسانی که تعریفش را شنیده اند، باغشمال را عاری از فحش و توهین می دانند، ولی آن زمان هم بود. بیشتر از تیم های دیگر، ماشین و تراکتوریها به هم فحش می دادند. تیم های دیگر که جای خود را دارند. مسئله طبیعی است. منتها نه فحش نژآدی می دادند، نه قومیتی، برنامه ای به نام نود هم نبود که شانتاژ کند.
      در مورد فیفا برادر من، عرضم را متوجه نشدید. (((آیین نامه ))) می گوید که جرایم مربوط به فحاشی و توهین قومیتی و نژآدی را بایستی برای فیفا فرستاد! حرف من نیست !!!
      این یعنی سابقه ای در فیفا برای اعمال محرومیت در صورت تکرار البته!
      ببینید تمام حرفمان این است که مبنای تمامی فعالیت های فدراسیون، صدا و سیمای ملی، رسانه هایی که اسم ملی دارند، عدالت باشد. انتظار زیادی است به نظرتان؟! اگر همین عدالت و قانون حکمفرما نباشد، وضعیت به همین منوال پیش خواهد رفت و مرثیه های گوناگون رسانه های مرکز و صدا و سیمای نودی، فایده ای نخواهد داشت

      • editor گفت:

       سلام
       از مباحث دوستان و بردباری و استدلال مخاطبان در خصوص این موضوع استقبال کرده و از آنها تشکر می کنیم. اما چند نکته:
       ۱) از بقیه دوستان نیز انتظار داریم که در این مباحث شرکت کرده و نظرات خود را در چارچوب های اخلاقی و قانون مطبوعاتی و فضایی دوستانه ارائه دهند.
       ۲) تا حد امکان نظرات کوتاه باشند تا بقیه مخاطبان از مطالعه انها خسته و کم حوصله نشوند.
       ۳) رعابت ادب و احترام متقابل و چارچوب های فکری و باورهای ملی و قومی و نیز اجتناب از تحقیر و توهین و تخریب مورد امتنان خواهد بود.
       با تشکر/
       مدیریت آذرقلم/ خوش نیت

      • علی گفت:

       با تشکر از دوستان و صبر و حوصله مدیر محترم سایت.
       ۱- در ازادی هم خط دهنده تعداد مشخصی هست. همراهی کننده زیاده. اینجاهم همینطوره. وقتی صدای ورزشگاه قطع میشه خودش دلیلی بر شعارتعداد زیاد هست.
       ۲-بنده از شما چندتا سوال پرسیدم و شما در واقع به نوعی حرف بنده رو تایید میکنید.
       ۳- حرف شما رو قبول میکنم که اغازگر اونا. اونا۵۰ ساله در استادیوم دارن فحش میدن. بنده واکنش رو به هیچ عنوان تایید نمیکنم. وقتی شما واکنش نشون میدید و اونم شدیدتر از اقدام اولیه یه بهانه میدی دست اونا. متناسب با اون هم واکنش نشون نمیدید. فحش نژادی دادن میخواید خودتون اقدام کنید فحش نژادی بدید.(منظور از شما همونایی هست که شعارمیدن). مثل این میمونه که شما با پدرتون اختلاف داشته باشید،در خونه رو باز بذارید دزد بزنه.
       ۴- وقتی محیط استادیوم میشه سرشار از توهین و فحاشی، چه خواسته اجتماعی پاسخ معقول خواهد گرفت؟ به حرف کسانی که زوزه میکشن چه کسی توجه میکنه؟ این بدتر داره ضربه میزنه.
       ۵- کُرکُری بود اما کجا اینجوری به تیم مهمان فحاشی کردیم؟ ۴ تا از پرسپولیس با پیوس خوردیم کجا سرتاپاشون رو شستیم؟ همیشه بازیهای ما با تهران حساس بوده و بادرجه کمتر با بعضی شهرهای دیگه اما اینجوری به هیچکسی نتاختیم. ما اشک جغداپور رو اینجا دراوردیم اما یه کلمه فحش ندادیم.
       ۶- جرم نیست بپذیریم که ما میترسیم. دونفرگرفتن بردن بقیه هم ترسیدن. معلومه شما با کمال ارامش و سکوت و مسالمت امیزهم بخواید تجمع برگزارکنید میاد میزنن میگیرن میکشن…. این ویژگی هرحکومت…. هست. شما میشید امریکایی اسرائیلی سعودی بریتانیایی و… چرا چون حقت رو خواستی. یه سری میفرستن بین شما شعارتجزیه طلبانه بدن نژادپرستانه بدن …. چون نمیخوان حق ما رو بدن. اما هرچیزی هزینه ای داره. اونوقتی حمایت عمومی و بین المللی میاد که شما مظلومیت خودت رو به دنیا نشون بدی.
       ۷- عرض کردم اینا ملاحظه کاریهای اوناست. بعدشم اینا به قانون اساسی خودشون عمل نمیکن. انتظار عمل کردن به یه ایین نامه اب درهاون کوبیدن هست.
       ۸- بنده کاملا با پاراگرف اخرحرف شما موافق هستم. انتظار زیادی نیست حق مردم هست. حرف ماهم همینه اما مشکل رو باید از ریشه حل کرد. یه حرفهایی هست بزنیم هم منتشرنمیکنن. اینا معلول یه ساختار فاسد هست.
       ۹- در اون مطلب قرارداد ۲ میلیاردی مربی هم عرض کردم. چشم باز میکنیم میبینیم سرزمین پدرمون شده شوره زار. اگر لازم باشه باید خون خودمون رو بریزیم دریاچه رو پر کنیم. اما متاسفانه سرگرم معلول شدیم از علت ها غافل شدیم. منافع بلند مدت خودمون فرزندامون و سرزمینمون رو فدای یه نفع کوچک موقتی داریم میکنیم.
       ۱۰- با عرض معذرت از دوستان ما هرچی سعی می کنیم کم بنویسیم اما نمیشه.

  11. Cjk گفت:

   تیتر یادداشتتون عالیه… ??

  12. سجاد گفت:

   در تاریخ فوتبال لیگ ایران هیچ وقت چنین توهین بد و بابرنامه ریزی شده ای علیه هیچ قوم ونژادی نشده بود که طرفداران پرسپولیس به طرفداران تراکتور توهین های قومیتی و نژادپرستانه انجام دادند.

  13. حامد گفت:

   …. یه جوری میگن توهین قومیتی انگار بابک خورمدین دارن ستارخان دارن محمد حسین بحجت تبریزی معروف به استاد شهریار دارن ؟؟؟

  14. احمدیان گفت:

   جناب علی، این قسمت پاسخ دادن، غیر فعال شده، برای همین اینجا می نویسم.
   کوتاه می نویسم البته!
   در تبریز هیچ خطی به جز شعار آذربایجان یاشاسین و شعار دقیقه ۱۵ زبان مادری، هیچ خطی آن چنان همه گیر نیست که کل ورزشگاه را به صدا در بیاورد. به جز موارد نادری چون مقابله به مثل با هواداران دیگر شهرستانها چون تهران، که پا را از دایره اخلاق و تمدن بیرون می گذارند.
   صدا و سیما، پس از چند بار پخش صدای ورزشگاه، و پس از اطمینان از شنیده شدن آنها، خالا خاطیرین قالماسین صدا را کم می کند!
   بنده فقط واقعیت را عرض میکنم. حال این واقعیت می تواند جواب سوال شما هم باشد، یا اصلا به مذاقتان خوش نیاید. واکنشی که از سوی هواداران تراکتور صورت می گیرد، بارها عرض کردیم که قابل دفاع و حمایت نیست، ولی ذکر این نکته را نیز لازم می دانیم که جای سرزنش هم ندارد. و اگر ما پس از این اتفاقات به حمایت از هوادار تیممان می پردازیم، تنها دلیلش برخورد دوگانه فدراسیون و ارکان انضباطی آن است.
   با فحش، بی فحش، مردم تریبونی برای خواسته های قانونی خود پیدا کرده اند. جایی که رسانه های مرکزی در قبال قانون اساسی سکوت کرده و گاها سیاه نمایی می کنند، هیمن آگاهی مردم از حقوق قانونی خود و خواست آن، غنیمتی است.
   اسم مدنیت را ترس نگذارید. ما خواسته هایمان را به صورت مدنی دنبال میکنیم، رسانه ای میکنیم، دنبال آتش زدن سطل آشغال و اردوکشی خیابانی هم نیستیم.
   مسئله اینجاست که شما هم همصدا با آنها هستید. آنها در مورد نورچشمی شان عمل به قانون نمی کنند، ولی در مورد تراکتور قانونمدار می شوند. اعتراض به این برخورد دوگانه، چرا صدای شما را در می آورد؟!
   نهایتا، ما توهین به هر نوع و شکل آن را محکوم میکنیم. و هیچ وقت هوادار تیممان را ترغیب به مقابله به مثل نمی کنیم. کما اینکه برای بازی استقلال در تبریز، فراخوان به ادب و شرف دادیم. منتها کسی آن را نخواند! یا خواندند و ترجیح دادند سکوت کنند.
   اما در برابر برخوردهای دوگانه فدراسیون و رسانه های مرکزی و برنامه نود، در برابر اتفاقات مشابه، کوتاه بیا نیستیم و همواره پشت هوادار و تیم خود خواهیم ماند. البته با رعایت انصاف و عدالت!

   • علی گفت:

    مرزبندی بین مفاهیم مشخص هست. ترس یه مسئله طبیعی هست انسان یه وابستگی هایی داره رها شدن از اینا کار سختی هست. دنبال تفسیر و توجیه نباشیم. بنده شما رو به سطل اشغال اتیش زدن توصیه نکردم چون خیلی از مردم شهرخودم از همین سطل اشغال امرار معاش میکنن. فضای استادیوم رو هم خود حکومت در اختیار افراد گذاشته. فضایی تحت کنترل. به هرحال سرگرمی هست چندتا شعار هم میدن. حکایت یه سیاست روسی هست. در واقع بدون اینکه اطلاع داشته باشید در زمینی بازی میکنید که حکومت کنترل و هدایت میکنه. اما کسانی که پشت اینگونه بازی ها هستن فراموش کردن که همه مردم رو برای همیشه نمیشه فریب داد. در هرصورت موفق باشید. با تشکر از مدیر سایت بابت انتشار نظرات.

    • احمدیان گفت:

     خوب نظر شما محترم است، ولی صدا و سیمای همین حکومت و دولت، دقیقه ۱۵ صدای استادیوم را قطع می کند.
     من تناقض در گفته های شما را متوجه نمی شوم. از یک سو ناراحت شعارهای ساختارشکن هستید و از سوی دیگر از ایجاد فضا برای ایراد این شعارها توسط حکومت سخن می گویید. متناقض نیست به نظرتان؟

     • علی گفت:

      نظر شما هم محترم هست برادر عزیز. بحث توهین و شعارهای نژادپرستانه که کاملا مشخص هست و محکوم از هرطرفی باشه. منظور بنده از امنیت ملی، امنیت ملی ایران هست نه امنیت ملی حکومت.منافع ملی و امنیت ملی عبارات مبهم و در عین حال قابل تفسیر هستن. هرکسی در ساختار قدرت باشه اینا رو تعریف میکنه. در واقع حکومتگران منافع حکومت رو در قالب ملی ارائه میدن تا برای مردم توجیه پذیر باشه. اما الزاما منطبق با منافع ملی واقعی کشور و مردم نیست. با عبارات بازی میکنن هرجایی به نفعشون باشه حمایت میکنن هرجایی نباشه نه. کافیه پیش خودتون به دو تا سوال پاسخ بدید. از شعارها در استادیوم ها (همه به ویژه تبریز)چه کسی بیشترین استفاده رو میبره؟ اگه این شعارها در تبریز متوجه خود حکومت و افراد خاصی بود اصلا اجازه عرض اندام میدادن؟ چه برسه به اینکه حدود ۱۰ سال در استادیوم شعار بدن. به خاطر اینکه طولانی نشه بنده زیاد توضیح نمیدم.

  15. س-ا گفت:

   درجواب آقای علی :
   -همکشوری گرامی! نظرات شما،خود درحدیک مقاله است که هرسطر سطر آن قابل بحث میباشد!

   -ظاهرا خود رااهل آذربایجان معرفی میکنیدوهوادارقدیمی تراختورونیزخودرا ازاکثریتی میپنداریدکه خواسته شان آن نیست که هواداران تراختورمیخواهند!
   اولا بایدقبول کنیم که هواداران تراختور،شامل هرقشری ازجامعه میشود ازبی سوادگرفته تاتحصیل کرده عالی دانشگاهها و……!بنابراین دروضعیتی که ترکهاویاآذربایجانی ها هیچ حزب وتشکلی ندارندتاپیگیرمطالبات اجتماعی آنان باشد،همین مجموعه هواداران تراختور،مبین خواسته های مردم آذربایجان واکثریت آنهاست! بقول یک نماینده پیشین تبریز،تراختوریک حزب ناتمام است واززبان رئیس جمهورفعلی ،یادآوری میکنیم که گفت:تراختوربرای مردم آذربایجان،بیش ازیک تیم است!
   ضمنا باید دقت کنیم که بدخواهان آذربایجان،تامیخواهندترکها رابکوبند،به تراختورحمله میکنند وهرکه میخواهد ترکهابکوبدبه تراکتوریهاتوهین میکند!!به عبارتی دیگر،ترک=تراختور است !!!
   حالیا شما ازکدام اکثریت واقلیت مردم آذربایجان حرف میزنید؟

   بی شک،مردم آذربایجان درشهر وروستا،بیسواد وباسواد باملاحظه تبعیض هائیکه برعلیه تیم میشودوبصورت ساده وعام الفهم است،پی به تبعیضاتی میبرندکه درحق اقتصاد ومعیشت وفرهنگ وتاریخ آنهااعمال میشود!

   ثانیا ازکدام امنیت حرف میزنید؟
   کدام حزب معاندومسلحی درآذربایجان سراغ داریدکه ماودنیا ازآن بیخبریم؟ نکند آن داعشی هائیکه به مجلس وحرم امام(رض)حمله کردند،ترک آذربایجان بودندویا هوادارتراختور؟؟؟

   عزیز دل برادر! پاپ تر ازپاپ شده اید!
   زمانیکه شخص اول حکومت درآذربایجان،ازرفتارسنجیده سیاسی هواداران تراختوربکرات تقدیروتحسین کرده وخودراهواداروحامی این تیم وهوادارانش معرفی میکنند،شما ازکدام عمل امنیت برانداز حرف میزنید؟
   هواداران تراختورنشان داده اندکه مخالف تجزیه هستندونخستین کسانی هستندکه هشدارمیدهندبه آنانکه ازتشکیل دولت سرطانی(اسرائیل نو)بدست آمریکا،درغفلتند!

   تجزیه طلبی برازنده آنانیست که باسلاحهای مفت ومدرن آمریکا وآلمان وبا «ریال»های عربستان،بفکرتاسیس «اسرائیلستان بزرگ»هستند!

   نه هواداران تراختورونه مردم آذربایجان،نه تروریست هستندونه تکفیری وداعشی ضدشیعه!

   علی آقا !

   امنیت جامعه ومملکت ماتوسط کسانی بخطرمی افتد که تشکیلات تادندان توسط آمریکا مسلح شده اند وهر از گاهی،چندین شهید رااز غرب راهی خانه هایشان میکنند!

   امنیت ما راکسانی بخطر می اندازند که یکصداوهماهنگوباارکسترسنفونیک درآزادی میخوانند:

   صدای عرعر…..!!

   ثالثا،مردم آذربایجان(اکثریت مطلق)نشان دادندکه نه طرفدارشاه نژادپرست آریامهری هستندونه هواخواه تروریستهای دیروز ودمکراسی خواههای امروز آمریکا!

   وشما نام آن راترس گذاشتید!

   • علی گفت:

    دوست عزیز به قدر کافی در این باره در همین صفحه صحبت شده مطالب رو با دقت بیشتری بخونید جواب سوالهاتون رو خواهید گرفت. مخصوصا اونی که از یک تا ۱۰ شماره زدم. با تشکر


  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.