|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۰ | کد خبر : 66475
 • پرینت

  آذرقلم: این نظام پلکان حقوق به نظام پلکانی مرگ نیز تسری پیدا کرده است. آنان که حقوق بالاتر می‌گیرند بیشتر هم عمر می‌کنند، مثلا تا بالای ۸۰ سال. فرشته مرگ هم اگر بعد از ۸۰ سال به سراغ‌شان آمد، روزنامه‌ها تیتر می‌زنند فلانی به ملکوت اعلی پیوست.

  یادداشت طنز: سعید جعفری

  آذرقلم: ما چند جور پلکان داریم. یک نوعش همین پلکان عادی است که قدمتی چند هزار ساله دارد و مرحله به مرحله یکی یکی از آن بالا می‌رویم. نوع دیگرش ظاهرا پلکان نیست اما باطنا پلکان است. چنین پلکانی را آسانسور (حقیقتا نمی‌دانم از چه چیز آسان، سًر می‌خوریم که این نام را برای آن پلکان برگزیده‌اند) یا به تعبیر فرهنگستان زبان فارسی، بالابر (ایضا این را هم نمی‌دانم چرا نامش بالابر شده است، مگر جز بالابری، وظیفه پایین‌آوری نیز بر عهده‌اش نیست؟) می‌نامند.

  سطح شیب‌دار جهت عبور و مرور معلولان نیز نوعی پلکان است که دندان‌هایش را کشیده‌اند و بی‌دندان شده است. سوای پلکان‌های مادی که سه نمونه‌اش را خدمت‌تان ذکر کردم، یک نوع پلکان معنوی هم داریم با عنوان پلکان افزایش حقوق!

  حقوق های نجومی مدیران, فیش حقوقی مدیران

  این پلکان ظاهری گول‌زننده و فریبنده دارد. مثلا اگر در همین بودجه ۹۷ که به تازگی از پرده بیرون افتاده دقت کنیم درخواهیم یافت هر چقدر حقوق‌ها بالاتر می‌رود درصد افزایش کم‌تر می‌شود. اما اگر بیاییم کمی دقیق‌تر شویم می‌فهمیم افزایش درصدی کی بود مانند افزایش ریالی. الساعه مثالش را خدمت‌تان عرض می‌کنم. اگر کسی دریافتی ماهانه ۱٫۵ تا ۲ میلیون تومان داشته باشد ۱۸درصد افزایش حقوق دارد و کسی که دریافتی ۴٫۵ تا ۵ میلیون داشته باشد ۱۲درصد. یعنی در بهترین حالت به حقوق فرد اول ۳۶۰ هزار تومان اضافه می‌شود ولی در بدترین حالت، حقوق فرد دوم ۵۴۰ هزار تومان بالاتر می‌رود. به هر حال بیت «ما ز بالاییم و بالا می‌رویم/ ما ز دریاییم و دریا می‌رویم» جناب مولانا باید به گونه‌ای تفسیر شود یا نه؟ آنان که حقوق بالاتری دارند، بالاتر می‌روند. آنان که حقوق پایین‌تری دارند سوار کشتی می‌شوند، دل به دریا می‌زنند، کشتی‌شان آتش می‌گیرد و در عمق دریا غرق می‌شوند. شما اگر توانستید یکی از همین حقوق‌بگیران ۵ میلیون و بالاتر را به من نشان دهی که سوار کشتی، بروند غرق شوند من مشکلی نخواهم داشت!

  این نظام پلکان حقوق به نظام پلکانی مرگ نیز تسری پیدا کرده است. آنان که حقوق بالاتر می‌گیرند بیشتر هم عمر می‌کنند، مثلا تا بالای ۸۰ سال. فرشته مرگ هم اگر بعد از ۸۰ سال به سراغ‌شان آمد، روزنامه‌ها تیتر می‌زنند فلانی به ملکوت اعلی پیوست. یعنی پله پله تا ملاقات خدا بالا رفت. اما برای آنان که حقوق بخور و نمیر دارند و در اوج جوانی بر اثر حوادث فوت می‌کنند، تیتر می‌زنند: «۳۲ هم‌وطن به دیار باقی شتافتند». هر چند که باید صادق بود و اذعان داشت از آغاز خلقت بشریت تا کنون هیچ مدرک موثقی دال بر پیوستن شخصی حقیقی یا حقوقی به ملکوت اعلی یا شتاب افراد در مسیر دیار باقی از طرف ویکی‌لیکسِ نظام هستی منتشر نشده است و اخبار واصله با این مضامین تماما بر اساس حدس و گمان است.

  افزایش پلکانی (درصدی) حقوق کارکنان و مستمری‌بگیران دولت عین عدالت است و نتیجه‌اش می‌شود پیوستن عده‌ای محدود به ملکوت اعلی و شتاب نامحدود الباقی افراد برای رسیدن به دیار باقی.
  جالب این‌جاست راه حل خروج از این بن‌بست دنیوی-اخروی هم، چنان سخت و دشوار است که عموم جامعه شتابنده، اگر تلاشی در این راستا صورت دهد به شدت مورد تفقد قرار می‌گیرد و این تفقد آن‌ها را مجبور به ادامه راه پرزحمت اما بی‌دردسر سابق می‌کند.
  خلاصه اینکه نظام پلکانی حقوق نهایتا به نظام طبقاتی اجتماع منجر خواهد شد و جامعه‌ای طبقاتی را رقم می‌زند. بالاخره وقتی از پلکان بالا می‌رویم باید حواس‌مان به طبقات هم باشد.

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "طنز: افزایش پلکانی حقوق ها و پله پله تا ملاقات خدا!"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.