|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۹ | کد خبر : 66364
 • پرینت

  آذرقلم: هر کسی می آید خیابان یا خس و خاشاک است یا گوساله و اشغال است؟ چرا به مردم بی احترامی می کنیم. همه را به یک چوپ نرانیم. دقیق حرف بزنیم. مخصوصا در تریبون های مقدس دقیق تر حرف بزنیم. اگر روزی ارزشهای دینی ما در نزد جوان ها کم رنگ شود ما مقصر هستیم.

  در تریبون‌های مقدس دقیق‌تر حرف بزنیم | حکمرانی شایسته می‌تواند جامعه را درست هدایت کند

  آذرقلم: رئیس‌جمهور تاکید کرد: امروز در منطقه شاهد بودید گروه‌هایی که به جنایات پرداختند از بمب و موشک و اینترنت و فضای مجازی استفاده کردند. آنها که خاورمیانه را به آشوب کشیدند کسانی بودند که در فهم درست از مسائل اجتماعی عقب ماندند و از تکنولوژی هم برای انحراف جامعه استفاه کردند.

  به گزارش آذرقلم، حجت‌الاسلام حسن روحانی در نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی عنوان کرد: بسیار خوشحالم که امروز در جمع صاحب نظران، فرهیختگان و برندگان مدال افتخار در جشنواره فارابی حضور دارم. در یک دورانی سایه مظلومیت و یا نوعی محرومیت بر سر علوم انسانی و اسلامی سایه افکند. آن زمانی که علوم طبیعی و تجربی و مهندسی اکتشافاتشان و اختراعاتشان و آثار علمی‌شان به صحنه زندگی مردم آمد، زرق و برقی که این آثار علمی داشت بسیاری از جوامع ما را تحت تاثیر قرار داد تا جایی که فکر کردند علم یعنی همین و علوم انسانی در رده دوم و سوم زندگی انسان‌ها قرار گرفت.

  اهم اظهارات روحانی به شرح زیر است:

  * همین سایه در ذهن جوانان ما آنها که عازم دانشگاه‌ها بودند و فکر انتخاب رشته بودند و یا در تحصیلات تکمیلی آنها اثر گذاشت و در دوره‌ای دنبال علوم مهندسی و در دوره ‌ای هم دنبال علوم تجربی رفتند. می‌گفتند آنها که استعداد دارند و رتبه دو رقمی کنکور هستند باید بروند سراغ رشته‌های مهندسی و تجربی و آنها که از این کاروان وامی‌مانند باید به ناچار رشته‌های علوم انسانی را برگزینند. خوشحالم این دوران به زودی سپری شد و امروز برای کسی تردیدی وجود ندارد که توسعه برای کشور در کنار علوم تجربی و ریاضی بدون پیشرفت علوم انسانی امکان‌پذیر نیست.

  * در حقوق، علوم اجتماعی و مردم‌شناسی اگر علوم انسانی در جامعه‌ای پیشتاز نباشد و صنعت در کنار علوم انسانی قدم نگذارد، ممکن است صنعت و علوم تجربی به ضد خود تبدیل شود. امروز در منطقه شاهد بودید گروه‌هایی که به جنایات پرداختند از بمب و موشک و اینترنت و فضای مجازی استفاده کردند. آنها که خاورمیانه را به آشوب کشیدند کسانی بودند که در فهم درست از مسائل اجتماعی عقب ماندند و از تکنولوژی هم برای انحراف جامعه استفاه کردند.

  * تروریست‌ها بیشترین استفاده را از اینترنت و فضای مجازی کردند اما برای اهداف ناصحیح. نمونه واضح و روشن این رویه صنعت هسته‌ای است که در بسیاری از فنون می‌تواند کمک کند و استفاه نادرست از آن می‌تواند بشریت را به نابودی بکشاند.تحول در علوم انسانی با پول و سفارش و مهندسی ممکن نیست، در فضای آزاد و نقد است که علامه‌طباطبایی‌ها و مطهری‌ها ظهور می‌کنند. علم بدون نقد و تضارب آرا پیشرفت نمی‌کند. اختلاف فکری و نظری را باید به رسمیت شناخت. به تنوع و اختلاف نظر احترام بگذاریم؛ فشار و وحدت ماشینی برای انسجام جامعه خطرناک است.

  * امروز در سطح جهان بحث ما در بسیاری از مسائل، احترام به علوم انسانی است در هفته های اخیر آمریکایی ها در دو بخش دچار شکست بزرگ شدند.یک بخش آنجا که خواستند دربرابر افکار جهان بایستند و تعهدات بین المللی را زیر پا بگذارند. تعهدات یا از جنس حقوق است و یا از جنس اخلاق و روابط صحیح انسانی است. دنیا در برابر آمریکا ایستاد.
  * آنها می خواستند در چند روز پیش تعهد بین المللی خود را در برجام کنار بگذارند، صف مقابل آمریکا را دیدیم. تمام کشورهای دنیا بجز یکی دو کشور و یک رژیم منفور همه یکپارچه در برابر آنها بودند.

  * اگر به تعهد احترام نگذاشتیم باید فاتحه تمدن را در جامعه بخوانیم، اگر به مقررات انسانی و ارزش های دینی و فرادینی احترام نگذاریم، هرچه علم و صنعت پیشرفت کند بی فایده خواهد بود. حاکمیت کاخ سفید در زیر پاگذاشتن وفای به عهد و ایستادگی در برابر مصوبات شورای امنیت و توافق ۷ کشور ناموفق بود و این پیروزی برای اخلاف و بشریت است.

  *پیروزی برجام همیشگی است، برجام آثار دائمی دارد الی یوم القیامه. ما در طول این دو سال یعنی از ۲۶ دی ۹۴ که برجام اجرایی شد در این مدت درآمد نفتی ما دو برابر شده است. صدها مورد سرمایه گذاری خارجی اوردیم که تبدیل شده به کارخانه و بنگاه اقتصادی.چه کی توانست برای ایران موفقیت بدست آورد بجز علم حقوق و علم سیاست، اینکه می گویم علوم انسانی سرلوحه علوم و پیشرفت است برای همین است.دیپلمات های ما قراردادی نوشتند، قراردادی است که آقای ترامپ مدام بالا و پائین می رود تا آنرا بهم بزند که این به معنای پیروزی حقوق بر دیکتاتوری است.

  * هر کسی می آید خیابان یا خس و خاشاک است یا گوساله و اشغال است؟ چرا به مردم بی احترامی می کنیم. همه را به یک چوپ نرانیم. دقیق حرف بزنیم. مخصوصا در تریبون های مقدس دقیق تر حرف بزنیم. اگر روزی ارزشهای دینی ما در نزد جوان ها کم رنگ شود ما مقصر هستیم.

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "کنایه تند روحانی: هر کسی می‌آید خیابان، خس و خاشاک یا اشغال است؟"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.