|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۰ | کد خبر : 66356
 • پرینت

  یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان

  دمل چرکینی به نام «بازیکن سالاری»!

  آذرقلم: در ایران بازیکن سالاری را تا سالهای سال در تیم های پایتخت و بعضا اصفهانی شاهد بودیم. بازیکنانی که علی رغم عدم کارایی شان، یا بی انضباطی شان، به دلیل اینکه سکوها را به عنوان اهرم فشار بر تیم و مربی در اختیار داشتند، باز در ترکیب تیم قرار می گرفتند. چند سالی می شود که این تیم ها و هوادارانشان نیز برای حفظ ظاهر هم که شده، بازیکن سالاری را ترک کرده اند.

  یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان
  آذرقلم: بازیکن سالاری، عنوانی غیر فوتبالی برای بازیکنانی است که فراتر از تصمیمات باشگاه و سرمربی تیم عمل می کنند. بازیکنانی که عمر فوتبالی آنها به سر آمده است و دیگر جایی در ترکیب تیم ندارند، یا نمی توانند با تفکرات سرمربی تیم عجین شوند، اهرم فشاری به نام هوادار در اختیار دارند که هر زمان منافع خودشان را خطر می بینند، این ابزار را به کار می گیرند.
  اروپا با تمام لیگ های حرفه ای اش از این پدیده شوم تبری جسته و قانون و حرفه ای گری را ملاک کار قرار می دهد. یعنی اگر مسی یا رونالدو هم باشند، و طبق قوانین باشگاه و فدراسیون و یوفا عمل نکنند، برخورد جدی و قاطعی از جریمه نقدی تا محرومیت برای آنها منظور می شود.
  در ایران بازیکن سالاری را تا سالهای سال در تیم های پایتخت و بعضا اصفهانی شاهد بودیم. بازیکنانی که علی رغم عدم کارایی شان، یا بی انضباطی شان، به دلیل اینکه سکوها را به عنوان اهرم فشار بر تیم و مربی در اختیار داشتند، باز در ترکیب تیم قرار می گرفتند. چند سالی می شود که این تیم ها و هوادارانشان نیز برای حفظ ظاهر هم که شده، بازیکن سالاری را ترک کرده اند.
  تراکتور اما در این میان جریان متفاوتی دارد. از کوچک تا بزرگ بازیکنان تیم تا زمانی که در این تیم بازی می کنند، مورد احترام سکوها هستند. انواع و اقسام لقب هایی که برای این بازیکنان ساخته و پرداخته می شود، راه را برای سوء استفاده این بازیکنان از سکوها و شور و هیجان تراکتوری آنها باز می گذارد.


  به عنوان مثال وقتی بازیکنی دریافتی هایش مشکل دارد، اهرم فشار یعنی همان سکوها را در برابر تیم و مدیریت آن به کار می بندد که ای داد به من پول نمی دهند. یا وقتی تراکتور محروم از جذب بازیکن بود، یک پست اینستاگرامی و تهدید جدایی کافی بود تا خواسته هایش را به باشگاه تحمیل کند.
  به عبارتی دیگر این بازیکنان، مسائل داخلی تیم را، نه با سرمربی و مدیریت، بلکه با هوچی گری و ننه من غریبم بازی در فضای مجازی پیش می برند و در این راه هوادار تیم را همراه خود می سازند، نتیجه هم معلوم است عدم نتیجه گیری تیم و به تبع آن سیز نزولی تراکتور در جدول رده بندی لیگ برتر که هم اکنون شاهدش هستیم.
  واقعیت امر این است که هواداران تراکتور بیش از حد ممکن به این بازیکنان میدان داده اند. خواسته و ناخواسته این هواداران و حس هواداری آنها تبدیل به ابزاری برای حصول خواسته های بازیکنانی شده اند که شاید عمر فوتبالی شان در تراکتور به سر آمده است.
  بیش از یک دهه حضور در تراکتورسازی برای یک بازیکن رکورد قابل توجهی است و یک خداحافظی شکوهمندانه با هواداران تیم بهتر از شعارهای حیاکن رها کنی است که در دیگر ورزشگاه ها سر داده می شود.
  حقیقتا بازیکنی که میلیاردی قرارداد می بندد و برای حصول آن، دست به کارهای غیر اخلاقی همچون تحریک هوادار می زند، حداقل بایستی تک به تک های پیش آمده در بازی ها را گل کند. باشگاه میلیاردها برای این بازیکنان هزینه می کند تا همین موقعیت ها را گل کنند، و گرنه بازیکن امید و جوانان ما هم می توانند همین توپها را به بیرون زده و یا به دروازه بان حریف پاس بدهند.


  ضعف تکنیکی و تاکتیکی مشهود در بازی این بازیکنان، تیم را تضعیف خواهد کرد، و اگر سرمربی تیم قصد اخراج، تعویض و.. این بازیکنان را داشته باشد، نبایستی به خود اجازه سیاه نمایی داده و در فضای مسموم مجازی به دنبال تحریک هوادار باشند که ای داد بیداد ما را می خواهند تعویض کنند. خوب قانون فوتبال همین است، تمام شما بازیکنان رفتنی هستید و آنچه که برای ما هواداران می ماند، باشگاه فرهنگی و ورزشی تراکتور است.
  اگر عرقی نسبت به این تیم دارید، اگر احساس وظیفه ای می کنید، تابع تفکرات باشگاه و مربی باشید. تراکتور با بازیکنانی که عمر فوتبالی شان به سر آمده و توان همیشگی برای همراهی تیم را ندارند، به جایی نخواهد رسید. بهترین کار برای این بازیکنان، خداحافظی شکوهمندان با هواداران و باشگاه می باشد، تا کار به جاهای باریکی چون حیا کن ، رها کن نرسد. ما محکوم به تحمل این بازیکنان نیستیم، اگر زحمتی کشیده اند، قدردان زحمتهایشان چه به صورت مادی و چه به صورت معنوی بوده ایم، نمی توانیم کلیت تیم را فدای یکی دو بازیکنی بکنیم که عمری است در تبریز آقایی کرده اند.
  اگر این بازیکنان خود را وامدار تراکتور می دانند و به دنبال ادای دین در این تیم می باشند، کناره گیری از تیم و خداحافظی از این باشگاه بهترین دینی است که می توانند ادا کنند. یا می توانند در تیم های پایه باشگاه به عنوان مربی دین خود را ادا کنند.

  تا زمانی که این دمل چرکین بازیکن سالاری در تراکتور، سر باز نکرده است، بایستی چاره ای اندیشید. در این راستا هوادار نقش مهمی در زدودن این شامورتی بازیها در تراکتور خواهد داشت. نبایستی با هر پست اینستاگرامی دنبال این و آن باشیم که ای داد فلان بازیکن را بیرون گذاشتند، وضعیت این بازیکنان را در نظر بگیرید. بازیهایشان را ملاک تصمیم خود قرار دهید. هیچ بازیکنی محض رضای خدا در این تیم بازی نکرده است، پول گرفته اند و منتی هم سر باشگاه و هوادار نیست.

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "دمل چرکینی به نام «بازیکن سالاری»!"
  ۱۳ نظر برای “دمل چرکینی به نام «بازیکن سالاری»!”
  1. اقای احمدیان امار مدافع نیجریهای روبزار مفتشم گرونه گفت:

   با نصف پول این میشه مدافع برزیلی از جی لیگ اورده مثل سد بتونی با نام ت*Evson*تمامم بازیهای جی لیگ بوده ۲۷ ساله و۱۹۰سانت قد

  2. اقای احمدیان امار مدافع نیجریهای روبزار مفتشم گرونه گفت:

   با نصف پول این میشه مدافع برزیلی از جی لیگ اورده مثل سد بتونی با نام ت*Evson*تمام بازیهای جی لیگ بوده ۲۷ ساله و۱۹۰سانت قد نزارین بازیکن بنجل خارجی رو بچپونن توتراختور از سربازها میکشم دیگه تحمل بازیکن بنجل خارجی روهم نداریم

   • احمدیان گفت:

    سلام.
    فارغ از نکات فنی و اینکه الان وقتی برای استخدام این بازیکن نمانده است، بالاتر از یک میلیارد هزینه قرارداد این بازیکن است

   • سعید گفت:

    همین مدافع نیجریه ای سابقه دعوت به تیم ملی نیجریه رو داره عملکردش هم نمیگم خیلی عالی ولی بنجول هم بنظر نمیرسه. از چه نظر میگی بنجول؟

  3. علی تراختوری گفت:

   زمانیکه مربی ومدیران باهواداران رو راست نباشن،بازیکنا سو استفاده میکنن! اگه مربی باهوادار رو راس باشه،فهوادار،هم حرفشو قبول میکنه..

  4. تراختورچی گفت:

   برای ما ملاک عملکرد فنی بازیکن در اولویت هست ولی برخی هواداران احساسی فریب هوچی گری برخی بازیکنان و میخورن که دنبال منافعشون هستند. ابراهیمی میلیاردی پول گرفته این فصل فقط کارش خراب کردن تک به تک هاست. اگر واقعا تعصب داره نصف قراردادشو و کاهش بده

  5. امید تی تی گفت:

   اگر مربی خوب بالا سر تیم باشه بازیکن سالاری هم وجود نخواهد داشت چون قطعا برخورد میکنه
   یک مربی بزرگ خارجی

   • احمدیان گفت:

    سلام.
    ببینید یحیی و مدیریت تیم، یک طرف قضیه است. طرف دیگرش ما هواداران و رسانه ها هستیم.
    چند کمپین در حمایت از این بازیکن تشکیل شد؟! طبیعی است که یحی عقب نشینی بکند

  6. فرهاد مرندی گفت:

   اینها همه از عدم توانایی یحیی بود اگر مربی قاطع در تراختور باشه هیچکدوم از این مسائل هم رخ نمیده

   • احمدیان گفت:

    سلام.
    مربی تنها جوابگو نخواهد بود. مربی نیاز به سکو دارد. هوادار بایستی پشت سر مربی و مدیریتی باشد که بازیکنان ناکارآمد تیم را کنار می گذارند. تعریف خط قرمز، شعارهای احساسی ، کمپین های مجازی و…. هر مربی و مدیری را وادار به تسلیم خواهد کرد

  7. اورهان گفت:

   آقا چرا دارید بی انصافی می کنید. درسته یحیی گل محمدی در تراکتور به آخر خط رسیده، اما این حقیقت هم قبول بکنیم که بیچاره یحیی دست خالی ترین مربی تراختور بوده و اون با نیم فصل که واقعا هیچ بازیکنی نبود و اینم الان که تازه میخواست تیمش را کامل کنه بازیکنا ادا درمی آرن. اخه بلاخره باید به داشته هامون هم نگاه بکنیم الان تیم هیچ فورواردی نداره که ما دلمون خوش باشه که حداقل از ۵ و ۶ موقعیت یه گل بسازه.

   • احمدیان گفت:

    سلام.
    ما هم همین را گفتیم، فوروارد خوب نداریم. یعنی بعضی ها هوچی گری می کنند که به هر نحو ممکن در تیم بمانند.
    کاش لااقل شاهد بازیهای نیم فصل اول با بازیکنان گمنام و بومی بودیم.


  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.