|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۰ | کد خبر : 66094
 • پرینت

  آذرقلم: به عنوان مثال می توان به مدیریت استانی و شهری سابق در آذربایجان شرقی اشاره نمود. استاندار سابق با کلی طرح و برنامه از دریاچه اورمیه گرفته تا فرهنگستان زبان ترکی و مشکلات معیشتی مردم، پای در استان گذاشت و نهایتا بدون ارائه گزارش عملکردی در این حوزه ها، مخصوصا دریاچه اورمیه، کلید استانداری را در جیب یکی از نزدیکانش گذاشت که بهترین گزینه بعد از من برای استانداری آذربایجان شرقی است.

  یادداشت: جهانبخش احمدیان

  آذرقلم: توسعه هر جامعه ای در گرو ارزیابی و سنجش مدیریت آن جامعه اعم از مدیریت شهری یا پارلمانی آن مقدور خواهد بود. بخش عمده این ارزیابی از گزارش عملکرد مدیران و نمایندگان شهری آن جامعه به دست می آید. به عبارتی دیگر شاید چند طرح عمرانی به عنوان عملکردی ملموس، پیش چشم شهروندان باشد، اما عملکرد واقعی یک مدیر یا نماینده های مردم تنها از گزارشی مأخوذ می شود که آن فرد در طی دوران نمایندگی و یا مدیریت خود ارائه می دهد. بنابراین مطالبه گزارش عملکرد از مدیران فعلی توسط مردم، رسانه ها و نهادهای نظارتی را می توان گام نخست در راه توسعه جوامع شهری دانست.

  هر مدیر و نماینده ای که توسط مردم و یا دولت انتخاب می شوند، در همان ابتدای امر اهداف و برنامه هایی را در جهت بهبود وضعیت سابق و روند رو به رشد جوامع ارائه می دهند، اما متأسفانه پس از گذشت چندین سال، هیچ خبری از آن اهداف و برنامه ها نیست که هیچ، بلکه میراثی زیانبار برای مدیر بعدی نیز به یادگار می گذارند. خود این مدیران نیز پس از فراغت از سمت قبلی خود، بدون هیچگونه بازخواستی راهی سمت های اجرائی بالاتری می شوند. آنچه در این بین بی کلاه می ماند، سر مردم و توسعه جامعه است.

  Image result for ‫توسعه‬‎

  به عنوان مثال می توان به مدیریت استانی و شهری سابق در آذربایجان شرقی اشاره نمود. استاندار سابق با کلی طرح و برنامه از دریاچه اورمیه گرفته تا فرهنگستان زبان ترکی و مشکلات معیشتی مردم، پای در استان گذاشت و نهایتا بدون ارائه گزارش عملکردی در این حوزه ها، مخصوصا دریاچه اورمیه، کلید استانداری را در جیب یکی از نزدیکانش گذاشت که بهترین گزینه بعد از من برای استانداری آذربایجان شرقی است.

  یا شهردار سابق را در نظر بگیرید، بدون ارائه گزارشی در مورد عملکرد خویش، کلید شهر را با ۵۵۰۰ میلیارد ریال بدهی در جیب شهرداری گذاشت و ایشان نیز از خدا خواسته، این بدهی را رسانه ای کردند تا اندکی از فشارها و انتقادهای آتی رسانه ها بر عملکرد خویش بکاهند.  چنین بدهی انباشته ای را می توان محصول عدم نظارت دقیق و مستمر نهادهای نظارتی و در کنار آن عدم ارائه گزارش عملکردی مکتوب و مستند از سوی مدیریت شهری سابق دانست. یعنی اگر نهاد های نظارتی مدیریت شهری ( در اینجا شورای چهارم ) ، بدون مماشات نظارت دقیقی بر عملکرد مدیریت شهری سابق داشته و از آن تیم مدیریتی گزارش عملکردی در خصوص فعالیتهای مدیریتی شان درخواست می کردند، شاید شاهد این میزان از بدهی در نهادی چون شهرداری نبودیم.

  یا نمایندگان شورا و مجلس را که با لطایف الحیلی راهی مجلس و شورا می شوند، چهار سال آزگار بدون کوچکترین گزارش عملکردی یا دوباره راهی پارلمان می شوند و یا در سکوت کامل گوشه عزلتی بر می گزینند.

  در این بین هیچ فرد، رسانه و نهادی هم نیست که از این آقایان مطالبه گزارش عملکرد بکند. گزارشی که می تواند مبنای فعالیت و انتخاب بسیاری از مردم و نهادهای نظارتی باشد. ببینید الان مدیریت سابق  استانی با ارتقاء سمت  معاون سیاسی وزیر کشور، و شهردار سابق با همان میزان ارتقاء معاون وزیر صنعت و معدن شده اند. حال این انتصابها بر اساس کدامین ویژگی و رزومه کاری این افراد است الله اعلم، اما آنچه که واضح و مبرهن است، این است که این دوستان با توجه به عملکرد ضعیفشان در سمت های منطقه ای، موفقیتی در سمت های کشوری نخواهند داشت.

  ارائه گزارش عملکرد بایستی به صورت قانونی الزامی از سوی نهادهای عالی نظام به مدیران و نمایندگان شورا و مجلس دیکته شود. الزام مدیران شهری و نمایندگان شورا و مجلس به ارائه گزارش عملکرد دوران مدیریت و نمایندگی خود، در واقع ممانعت از بروز تخلفات و فسادهای اداری آتی است که با چشم پوشی بر مدیریت ناکارآمد پیشین، راه را برای ادامه حیات یک سیستم مدیریتی معیوب و غیرمتخصص باز می گذارد.

  البته این مطالبه گزارش عملکرد به معنای عدم وجود نظارت بر بخش مدیریت شهری و یا نمایندگی شهر و استان نیست، بلکه سندی در جهت توسعه شهری و استانی با اتکاء بر عملکرد مثبت مدیران منتخب است. همین گزارش عملکردها است که راه را برای انتخاب افراد شایسته به عنوان وکیل و نماینده ملت و یا مدیران شهری موفق باز می کند. نتیجه این امر توسعه شهری و استانی و به تبع آن کشوری خواهد بود.

  مردم، رسانه ها و نهادهای ناظر بایستی به عنوان سه عنصر نظارتی بر عملکرد مدیران و نمایندگان مجلس و شورا، با مطالبه به حق گزارش عملکرد از مدیران و نمایندگان، راه را برای توسعه همه جانبه کشور هموار ساخته و از بروز تخلفات و فسادهای اداری  ممانعت کرده و همچنین به ایجاد چشم اندازی برای انتخاب شایسته افراد در سمت های مهم اجرایی شهر و کشور مبادرت ورزند.

 • برچسب ها : , , ,
 • نظرات کاربران در "مطالبه گزارش عملکرد، ضرورت توسعه پایدار شهری"
  نظرات در مورد » “مطالبه گزارش عملکرد، ضرورت توسعه پایدار شهری”

  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.