|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۷ | کد خبر : 66087
 • پرینت

  آذرقلم: شهردار تبریز با اشاره به بررسی زمینه‌های همکاری با یک شرکت ترکیه‌ای، در مورد حاشیه‌نشینی تبریز گفت: این شرکت تجربه مشابهی را در حاشیه‌نشینی آنکارا داشته و آماده است تا در مساحت هر یک از سکونتگاه‌های حاشیه‌نشین، مسکنی ایمن و مستحکم بسازد.

  آذرقلم: شهردار تبریز با بیان این‌که گسل‌های خطرناک کشور، یک‌به‌یک فعال شده و لایه‌های زمین در حال حرکت است، گفت: زلزله بیخ گوش تبریز است و دیر یا زود اتفاق می‌افتد؛ اما متاسفانه بسیاری از ما هنوز این خطر مهیب را جدی نگرفته‌ایم.

  به گزارش آذرقلم، ایرج شهین‌باهر در جلسه شهرستانی ستاد بازآفرینی شهری اظهار داشت: بخش عمده‌ای از نگرانی‌های زلزله و حاشیه‌نشینی تبریز ناشی از اهمیت‌ ندادن به موضوع است؛ واقعیت این است که تاکنون اقدام عملی و تحول‌سازی در بافت حاشیه‌نشینی تبریز صورت نگرفته و اوضاع طوری است که پس از ۳۰ سال، یک‌سری اقدامات محدود را کارنامه موفقی می‌دانیم.

  وی با بیان این‌که  در همه‌جای دنیا، راهکارهای علمی و موثر در مورد مقام‌سازی حاشیه‌نشینی اجرا شده است،  ادامه داد: وقتی جدیتی نداشته باشیم، طبیعی است که برگزاری کار گروه‌ها و جلسات پی‌درپی، بی‌فایده خواهد بود.

  شهردار تبریز با اشاره به بررسی زمینه‌های همکاری با یک شرکت ترکیه‌ای، در مورد حاشیه‌نشینی تبریز گفت: این شرکت تجربه مشابهی را در حاشیه‌نشینی آنکارا داشته و آماده است تا در مساحت هر یک از سکونتگاه‌های حاشیه‌نشین، مسکنی ایمن و مستحکم بسازد.

  شهین‌باهر یادآور شد: تسهیلات مختلف شهرداری تبریز در پروژه‌های حاشیه‌‌نشینی و بافت‌فرسوده از جمله ارائه پروانه رایگان در تراکم مجاز، پشتوانه‌‌ای است که می‌تواند منجربه تحولات مهم در این بخش‌ها شود؛ که البته این موفقیت، مشروط بر فراهم‌بودن دو بستر مهم است.

  وی افزود: دولت باید کمک کند تا وام کم‌بهره وارد حاشیه‌نشینی کنیم؛ این توجه از سوی دولت، یک گام اساسی برای تحکیم حاشیه‌نشینی تبریز است.

  شهردار تبریز ادامه داد: مالکیت زمین‌های مربوط به طرح‌های حاشیه‌نشینی، باید تعیین‌تکلیف شود تا هرگونه سرمایه‌گذاری و اجرای طرح‌های عملیاتی با اطمینان‌خاطر پیگیری شود؛ اگر این زمین‌ها، مربوط به اراضی ملی است، باید آزاد شود، در غیر این صورت، با توجه به سکونت ۴۰ ساله حاشیه‌نشینان، باید مالکیت این زمین‌ها هر چه سریع‌تر قطعی و قانونی شود.

  شهین‌باهر با بیان این‌که این دو بحث، عمده مشکل توانمندسازی حاشیه‌نشینی تبریز است،گفت:در صورت توجه دولت به این دو موضوع، شهرداری می‌تواند نقش اساسی در تحکیم و ایمن‌سازی بافت‌های بدمسکن حاشیه شهر ایفا کند.

  وی با اشاره به این‌که  ۹۵ درصد مصالح ساختمانی مورد نیاز برای این امر، در استان فراهم است، خاطرنشان کرد: گروه‌های صنعتی استان، می‌توانند با تشکیل کنسرسیومی، به صورت سرمایه‌گذاری غیرنقدی، مشارکت کرده و وارد طرح‌های عمرانی حاشیه‌نشینی شوند.

  شهردار تبریز متذکر شد: البته تمام این طرح‌ها مشروط بر این‌ است که مشکل مالکیت زمین که پیش‌تر اشاره شد، به صورت قطعی حل شود.

 • برچسب ها : ,
 • نظرات کاربران در "ترکیه، در طرح ساماندهی حاشیه نشینی تبریز همکاری می کند/ مالکیت زمین‌های حاشیه‌نشینی باید تعیین‌تکلیف شود"
  نظرات در مورد » “ترکیه، در طرح ساماندهی حاشیه نشینی تبریز همکاری می کند/ مالکیت زمین‌های حاشیه‌نشینی باید تعیین‌تکلیف شود”
  1. علی گفت:

   در بحث زلزله فقط مشکل حاشیه نشینی نیست. حتی خانه های جدید که یا اصول مهندسی در حریم گسل تبریز ساخته شده اند تخریب خواهند شد. در هیچ جای دنیا روی خطواره گسلی ساخت و ساز نمیکنند.مخصوصا در اراضی اطراف گسل تبریز که علاوه بر خطر تخریب خود زلزله، خطر لغزش و رانش زمین نیز به علت وجود لایه های مارنی وجود دارد. چه بسا ساختمانهایی که از خود زلزله تخریب نشوند اما بواسطه لغزش زمین(هنگام زلزله) از بین بروند.


  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.