|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۴ | کد خبر : 66068
 • پرینت

  آذرقلم: هفته هفدهم لیگ برتر فوتبال ایران، روز تلخی برای مردم آذربایجان بود اما این تلخی نه برای باخت تیمهای فوتبال آذربایجانی بلکه به علت توهینهایی بود که از سوی طرفداران پرسپولیس سرداده می شد. توهینهایی که درطول ۹۰ دقیقه بارها شاهد آن بودیم که بصورت کاملا هماهنگ شده از سوی لیدرهای پرسپولیس انجام می گرفت.

  آذرقلم: هفته هفدهم لیگ برتر فوتبال ایران، روز تلخی برای مردم آذربایجان بود اما این تلخی نه برای باخت تیمهای فوتبال آذربایجانی بلکه به علت توهینهایی بود که از سوی طرفداران پرسپولیس سرداده می شد. توهینهایی که درطول ۹۰ دقیقه بارها شاهد آن بودیم که بصورت کاملا هماهنگ شده از سوی لیدرهای پرسپولیس انجام می گرفت.

  اما باید پرسید علل چنین توهینهایی از سوی طرفداران تیمهای مرکزی بخصوص دردانه های پایتخت و تیمهای دولتی علیه مردم آذربایجان چیست و چه عواملی موجب گسترش چنین شعارهایی می شود و نه تنها توهینها نسبت به سالهای قبل کمتر نمی شود بلکه کاملا آزادانه از سوی مسئولین و کانونهای هواداری این تیمها هدایت می شود.

  یکی از دلایل افزایش شعار، جبهه رسانه ای مرکز گرایی است که به ظاهر در حوزه ورزش فعالیت می کند اما در اصل مقاصدی به غیراز ورزش دارد این جبهه خبرنگاری که رهبریت آن را عادل فردوسی پور در دست دارد، به وسیله وبسایت هایی نظیر ورزش سه، نود و برنامه تلویزیونی نود علاوه بر ایجاد حاشیه برای تیمهای فوتبال آذربایجان، رفتارها و شعارهای توهین آمیز طرفداران تیمهای مرکزی را نادیده گرفته وحتی با نوشته ها و اخبار مغرضانه سعی می کنند تا وقایع را بصورت وارونه جلوه دهند.

  بعنوان نمونه پس از بازی روز جمعه پرسپولیس و تراکتور، خبرنگار نمایی خطاب به سرمربی تراکتور چنین سوالی مطرح می کند: آیا زمانی که طرفداران تراکتور، رفتارهای توهین آمیز داشتند شما نمی توانستید با عمل خود جلوی توهینهای طرفداران تراکتور در استادیوم را بگیرید؟

  این نمونه ای از تلاش جبهه خبرنگاران مرکز گرا بود که بصورت متحد تلاش می کنند تا اتفاقات را وارونه نشان دهند. این جبهه متحد که بارها علیه تیمهای فوتبال و والیبال آذربایجانی حاشیه درست کرده اند، هرگونه اعتراض طرفداران ورزش آذربایجان بخصوص فوتبال را نسبت به اعمال غیر معمول مسئولین، داوری و… انجام می گیرد را قبیح دانسته و موضع گیری می کنند، اما در قبال رفتارهای نژادپرستانه تیمهای مرکزی سکوت می کنند و حتی در موارد بسیار که همگان بر آن واقف هستند جای مظلوم و ظالم را تغییر می دهند.

  رفتارهای دوگانه و تبعیض آمیز کمیته انضباطی، فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ نیز از عوامل دیگر گسترش توهینها علیه آذربایجانی ها می باشد. بعنوان مثال کمیته انضباطی مهدی کیانی را به خاطر اتفاقاتی که در رختکن افتاده است محکوم می کند در حالیکه هیچ فیلم و یا سندی در این رابطه وجود ندارد و تنها سند موجود گزارشی است که از سوی سایتی وابسته به جبهه خبرنگاری ذکر شده انتشار یافته است اما درقبال حرکت زشت و غیراخلاقی کمال کامیابی نیا که در مقابل دوربینهای تلویزیونی اتفاق افتاد کاملا سکوت می کند و یا آرایی که کمیته انضباطی در مقابل اعتراض هواداران تراکتورسازی به رفتارها و قضاوتهای جهت دار و وابسته به مافیای فوتبال انجام می دهند در شرایط مشابه برای تیمهای دیگر متفاوت می باشد. درحالیکه طرفداران تراختور به دلیل رفتارهای و اعتراضهای  معمول در جامعه فوتبال، با محرومیتهای سنگین کمیته انضباطی مواجه می شود اما طرفداران دیگر تیمها بخصوص پرسپولیس و استقلال با وجود رفتارها و توهینهای زشت محروم نمی شوند و درصورت محرومیت بلافاصله بخشیده می شوند که دراین بین نقش برنامه های تلویزیونی نظیر نود نیز بی تاثیر نمی باشد.

  مسئولین ورزش آذربایجان بخصوص باشگاه تراکتور بارها شاهد چنین اتفاقاتی بوده اند اما به دلیل عدم جدیت در پیگیری مسئله و با گفتارها و رفتارهای به اصطلاح مصلحت اندیشانه که درنهایت به یک بیانیه اعتراضی ختم می شود بسنده می کنند. عدم مدیریت و موضع گیری و پیگیری مسئولین ورزش آذربایجان یکی دیگر از دلایل گسترش توهینهای طرفداران تیمهای مرکزی به آذربایجانی ها می باشد. حال این سوال از مسئولین باشگاه باید پرسیده شود که: آیا زمانی که طرفداران پرسپولیس علیه ترک ها و آذربایجانی ها شعارهای نژاد پرستانه سر می دادند نمی توانستند تیم را بیرون بکشند؟ آیا با وجود هشدار فیفا نسبت به هرگونه رفتار نژاد پرستانه در استادیوم و عدم نتیجه گیری اعتراضی که در سالهای گذشته به فدراسیون ارسال می شد، نباید این بار اعتراض را به مراجع بالاتری نظیر afc  و یا فیفا ارجاع دهند؟

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "اتحاد شوم ورزشی برای اهانت به آذربایجانی ها"
  ۱۳ نظر برای “اتحاد شوم ورزشی برای اهانت به آذربایجانی ها”
  1. فردوسیپور لنگی حرکت زشت مسلمان نشون نداد حرکت جباروف رو روتوش کرد گفت:

   این لیدر های لنگی همون هایی هستن زمانیکه تو درفشی فر بازی دوستانه لنگ بود هودار رو بخاطر تشویق نکردن تیمشون با کمربند چنان میزدن که هودار داشت از ورزشگاه فرار میکرد خوده خبرگزای فارس که تعصب لنگی بودنش همه جا روبرداشته نوشته بود

  2. ناشناس گفت:

   ۷۲ساعت اولتیماتوم آجورلوتمام شد ؟منتظر اقدام بعدی یا برملاشدن دروغگوئی ایشان هستیم

  3. سولدوز گفت:

   این توهینها قدرت تورکهارو نشون میده.اینا اگه تاریخ رو خونده باشند در هیچ جای تاریخ اذربایجان گردن خم نکرده و نمیکنه…… دیگه برا ما گردن کلفتی نکنن.
   همیشه گفتم اولین کار گزارش به فیفا و به موقعش انتقام گرفتن هست..
   .یاشاسین تورک.یاشاسین الیمیز.یاشاسین اذربایجان

  4. فدراسیو لنگی میگن همینه گفت:

   تخلف سازمان لیگ پیروانی قرداد نداشته چطور مقابل تراختور رو نیمکت نشستهhttp://havaadar.com/news/+http://sport.farsnews.com/news/13961013001221

  5. تراختورچی گفت:

   باید به فیفا شکایت بشه
   از اول هم گفتیم فقط فیفا میتونه قاطعانه برخورد کنه
   این تیم، تیم خود فدراسیون هست اونوقت بیاد با تیم خودش و تماشاگران بی فرهنگ و عقب مانده اش برخورد کنه

  6. تراختورچی گفت:

   قرار بود اگر طی ۷۲ ساعت برخوردی نشه آجورلو پرونده رو ببره فیفا چی شد؟ فقط حرف تا زمانی که عمل نباشه وضع همینه. میان یه بیانیه میدن جو آروم بشه تا رفت تا توهین آینده که دوباره یه بیانیه

  7. بهرنگ گفت:

   وقتی که ۵۰۰۰۰ نفر یکصدا به تورکها توهین میکردند مربی میتوانست از بازیکنها برای اعتراض به توهینهای نژاد پرستی پانفارسها روی زمین مسابقه بنشینند و خواست و اعتراض خودشان را به گوش جهانیان میرساندند اما حیف از آن حرکت نسنجیده…..

  8. بیدار گفت:

   اگر به فیفا گزارش نشود آرام نخواهیم گرفت

  9. فرهاد مرندی گفت:

   منتظریم آجورلو به وعده اش عمل کنه و به فیفا شکایت کنه

  10. فرهاد مرندی گفت:

   به فیفا باید شکایت بشه
   یاشاسین آذربایجان
   تورک دیلینده مدرسه اولمالیدی هر کسه
   شبکه سراسری تلویزیونی به زبان تورکی

  11. یاشار گفت:

   اینها همه مهر تائید بر بی عدالتی هست
   چرا باید همه رسانه ها با پول بیت المال در تهران باشه و هر جور دلشون میخواد مسائل و انعکاس بدهند و سفید و سیاه، و سیاه و سفید نشان دهند

  12. ایرانی گفت:

   اگر چنین اتفاقی افتاده است بایستی توسط نمایند گان مجلس و عموم مردم ترک پیگیری شود تا این…. بی… تنبیه شوند.

  13. ناشناس گفت:

   اشکالی ندارد هموطنیم


  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.