|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۴ | کد خبر : 65233
 • پرینت

  آذرقلم: زبرعلی حاجوی، یا همان دهقان فداکار کتاب های درسی، اسطوره ایثار و فداکاری ایرانیان از قطار زندگی پیاده شد و سبک بال به سوی آسمانها پر کشید.

  آذرقلم: ریزعلی خواجوی نام‌آشنای ایرانیان دهقان فداکار دقایقی پیش در بیمارستان امام رضا (ع) تبریز درگذشت.

  به گزارش آذرقلم، دهقان فداکار که عصر روز یک‌شنبه پنجم آذرماه از شهر میانه به این بیمارستان انتقال یافته بود در بدو ورود، با علایم بیماری ذات‌الریه و کاهش هوشیاری در بخش آی. سی. یو این مرکز تحت مراقبت قرار گرفت.اما ساعتی پیش این اسطوره ایثار و فداکاری ایرانیان از قطار زندگی پیاده شد و سبک بال به سوی آسمانها پر کشید.

  گزارش فارس حاکی است، ریزعلی خواجوی، در سن ۳۲ سالگی شب هنگام در حالی که در کنار ریل قطار حرکت می‌‌کرد، متوجه مسدود شدن مسیر قطار به علت ریزش کوه شد.

  غروب یکی از روزهای سرد پاییز بود، خورشید در پشت کوه‌های پربرف یکی از روستاهای آذربایجان فرورفته بود.کار روزانه دهقانان پایان یافته بود.

  ریزعلی هم دست از کار کشیده بود و به روستا خود باز می‌گشت. در آن شب سرد و تاریک، نور لرزان فانوس کوچکی راه او را روشن می‌کرد، روستایی که ریزعلی در آن زندگی می‌کرد نزدیک راه‌آهن بود و ریزعلی هر شب از کنار راه آهن می‌گذشت تا به خانه‌اش برسد.

  آن شب، ناگهان صدای غرش ترسناکی از کوه برخاست، سنگ‌های بسیاری از کوه فرو ریخت و راه‌آهن را مسدود کرد. ریزعلی می‌دانست که تا چند دقیقه دیگر، قطار مسافربری به آن جا خواهد رسید. با خود اندیشید که اگر قطار با توده‌های سنگ برخورد کند واژگون خواهد شد و از این اندیشه سخت مضطرب شد و نمی‌دانست در آن بیابان دورافتاده چگونه راننده قطار را از خطر آگاه کند و در همین حال، صدای سوت قطار از پشت کوه شنیده شد که نزدیک شدن آن را خبر داد.

  ریزعلی روزهایی را که به تماشای قطار می‌رفت به یاد آورد، صورت خندان مسافران را به یاد آورد که از درون قطار برای او دست تکان می‌دادند.

  از اندیشه حادثه خطرناکی که در پیش بود قلبش سخت به تپش افتاد. در جست و جوی چاره‌ای بود تا بتواند جان مسافران را نجات بدهد، ناگهان چاره‌ای به خاطرش رسید. با وجود سوز و سرمای شدید، به سرعت لباس‌های خود را از تن درآورد و بر چوبدست خود بست، نفت فانوس را بر لباس‌ها ریخت و آن را آتش زد.

  ریز علی در حالی که مشعل را بالا نگاه داشته بود، به طرف قطار شروع به دویدن کرد، راننده قطار از دیدن آتش دانست که خطری در پیش است. ترمز را کشید. قطار پس از تکان‌های شدید، از حرکت باز ایستاد. راننده و مسافران سراسیمه از قطار بیرون ریختند و از دیدن ریزش کوه و مشعل ریزعلی، که با بدن برهنه در آنجا ایستاده بود، دانستند که فداکاری این مرد آنها را از چه خطر بزرگی نجات داده است.

  “ریزعلی خواجوی” نام‌آشنای همه ایرانیان است و داستان فداکاری وی در کتاب‌های سال سوم دبستان سال‌هاست که ‌منتشر می‌شود و فداکاری که در یک شب سرد سال ۱۳۴۱ جان صدها نفر را نجات داد و با وجود کتک خوردن آن شب، از این ماجرا به عنوان بهترین خاطره زندگیش یاد می‌کند.

  ریزعلی که در سال ۱۳۰۹ در روستای «قالاچق» از توابع شهرستان میانه به دنیا آمده بود.

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "دهقان فداکار از قطار زندگی پیاده شد/ ریزعلی خواجوی جان به جان آفرین تسلیم کرد+ تصاویر"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.