|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :پنج شنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۳ | کد خبر : 65150
 • پرینت

  یادداشت: جهانبخش احمدیان

  تناقض در برنامه «موج فوتبال»

  جلوگیری از یخ زدگی در زمستانهای سخت به معنی حفظ کیفیت چمن نیست. بدین آذرقلم: معنی است که این سیستم با آب کردن برف و یخ موجود بر سطح چمن امکان استفاده از چمن را در شرایط سخت زمستانی همچون بارش برف سنگین ( نه آن چیزی که در یادگار امام شاهدش بودیم ) فراهم می کند.

  یادداشت: جهانبخش احمدیان
  آذرقلم: موج فوتبال در برنامه اخیرش دو مهمان مسئول داشت، یکی از اداره کل ورزش و جوانان استان و دیگری نماینده شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی کشور که جهت پاسخ به سوالات و ابهامات موجود در را رابطه با استادیوم یادگار امام تبریز در این برنامه حضور داشتند.
  همانطور که می دانیم چمن استادیوم یادگار امام تبریز از سال گذشته که تحت بازسازی قرار گرفت، تا به امروز منتقدان زیادی از بین سرمربیان تیم ها، بازیکنان، کارشناسان و اهالی رسانه داشت. چمنی که طبق وعده های آقایان قرار بود رولی و وارداتی از ترکیه باشد، دست آخر جایش را به چمن های نیم متری تولید داخل دادند. بیش از شش ماه کار این بازسازی به طول انجامید و نهایتا چمنی در حد بوستان های تبریز دادند که مورد انتقاد به حق فوتبالی ها قرار گرفت.
  در این میان تناقضات آشکار در سخنان این دو مهمان عزیز کاملا مشهود و غیر قابل انکار است. به قول معروف صاف توی چشمان مردم نگاه می کنند و دروغ می گویند.
  آقای نظمی بودجه مصوبه برای این طرح توسط دولت را دو میلیارد تومان اعلام کردند، در حالیکه آقای مهندس پورمهدی معاون عمرانی استاندار،طی بازدید از روند بازسازی استادیوم، این اعتبار را ۳۰ میلیارد ریال اعلام کرده اند که تأمین و تزریق شده است. (ایرنا)
  پس از صحبتهای اولیه سردار نظمی، آقای درستکار به عنوان نماینده شرکت توسعه و تجهیزات مطالبی را با استناد به چند برگ کاغذ اعلام نمودند که قابل تأمل است.


  وی گفت: مسئولان استانی نظر مثبتی نسبت به پهن کردن چمن رولی داشتند و حتی نامه های این شرکت و اداره کل را که توسط استاندار وقت پاراف شده بود، به مجری برنامه ! نشان دادند. ادعایی که سال قبل توسط مهندس پورمهدی نیز اعلام شده بود.
  در این میان چه شد که به یک باره ورق برگشت و مسئولین استانی زیر حرفشان زدند، موضوعی است که بایستی خودشان پاسخ بدهند. مهندس پورمهدی طی بازدید مجدد از روند بازسازی یادگار امام گفت:
  ” طبق قرارداد منعقده با پیمانکار طرح تعویض چمن و اجرای سیستم هیتینگ نیز، بندی برای واردات چمن از ترکیه وجود نداشت و در آن بر استفاده از چمن داخلی تصریح شده است. از ابتدای اجرای این طرح نیز استفاده از چمن خارجی مطرح نبود. بر اساس اهداف و برنامه های مربوط به اقتصاد مقاومتی ، در حالیکه امکان استفاده از چمن تولید داخل در استادیوم وجود دارد نیازی به واردات آن از کشورهای خارجی نیست.”
  این فرمایشات پورمهدی پس از دوماه در حالی بیان شد که ایشان در اولین بازدید خود گفت: تمام مسئولان استانی نظر مثبتی دارند. از سوی دیگر در همان اولین بازدید نماینده شرکت توسعه، آقای درستکار نیز در شرح روند بازسازی چمن استادیوم یادگار امام گفته بود:
  ” طبق قرارداد نیز پیمانکار را مکلف به خرید چمن از ترکیه کرده ایم که خزانه این چمن عمری معادل ۱۸ ماه دارد، در حالی که عمر چمن تولید داخل به سه ماه می رسد.” ( به نقل از ایرنا )
  یک جای کار ایراد دارد، یا مسئولین ما بروز نیستند و مدیریتشان بر حوزه های مختلف ورزشی، مال همان عهد بوق است، یا از سیاست اقتصاد مقاومتی اطلاعی نداشتند، یا کلا با این طرح بازسازی نامأنوس بودند و صرفا جهت گرفتن یکی دو عکس آمده بودند که اینچنین ۱۸۰ درجه تغییر عقیده دادند.
  چطور می شود که مسئولی آن هم معاون عمرانی از سیاست اقتصاد مقاومتی و واردات کالا و مجوز سازمان نباتات چیزی نداند، و پس از یک سری فعل و انفعالات تمام حرفهای خودش و دیگران را تکذیب کند؟
  مورد بعدی که آقای درستکار به آن اشاره نمودند، (Heating system ) یا همان سیستم گرمایشی است. پس از یک سری انتقاد به نحوه کارکرد این سیستم، ایشان فرمودند که این سیستم وظیفه آب کردن برف و یخ را ندارد و صرفا سیستمی در جهت حفظ کیفیت چمن است. در حالی که استانداردهای فیفا حرف دیگری می زند.
  بر اساس کتاب الکترونیکی فیفا تحت عنوان ( استادیوم های فوتبال، توصیه های فنی و الزامات ) چاپ پنجم، فصل چهارم، این ادعای آقای درستکار، اشتباه است.
  « In cold climates, the playing field should be equipped with an underground heating system to prevent it from freezing in extreme winter conditions.»
  « درآب و هوای سرد، زمین های بازی بایستی مجهز به سیستم گرمایشی زیر زمینی باشند تا از یخ زدن آن ( چمن) در شرایط سخت زمستان، جلوگیری کند.»
  و یا در بخش دیگری می نویسند که :
  « Where the risk of frost is present, an undersoil heating system is recommended.
  As well as preventing frost, the undersoil heating system in combination with supplementary pitch lighting allows the grass to grow all year round.»

  «جایی که احتمال یخ زدگی وجود دارد، یک سیستم گرمایشی زیرزمینی توصیه می شود. علاوه بر ممانعت از یخ زدگی، سیستم گرمایشی زیرزمینی در ترکیب با نورپردازی مکانیکی، امکان رشد چمن در تمام طول سال را فراهم می کند. »
  جلوگیری از یخ زدگی در زمستانهای سخت به معنی حفظ کیفیت چمن نیست. بدین معنی است که این سیستم با آب کردن برف و یخ موجود بر سطح چمن امکان استفاده از چمن را در شرایط سخت زمستانی همچون بارش برف سنگین ( نه آن چیزی که در یادگار امام شاهدش بودیم ) فراهم می کند. در واقع وظیفه این سیستم گرمایشی زیر زمینی، آب کردن برف و یخ موجود در سطح چمن است که از این طریق به حفظ کیفیت چمن در زمستانهای سرد پرداخته و مانع لغو بازیهای رسمی تیم هایی می شود که از آن استفاده می کنند.
  با اینحال، کاش مسئولین عزیز به جای توجیه قصور خود، به رفع نواقص و بهبود وضعیت فعلی امکانات و تجهیزات ورزشگاه یادگار امام بپردازند تا موفقیت روزافزون نماینده های استانمان را در مسابقات کشور و بین المللی شاهد باشیم.

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "تناقض در برنامه «موج فوتبال»"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.