|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :سه شنبه ۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۵ | کد خبر : 65133
 • پرینت

  یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان

  مصدومیت بازیکنان، چالش جدی تراکتورسازان

  آذرقلم: کارشناسان امر بایستی به آسیب شناسی مصدومیت بازیکنان تراکتور بپردازند و با در نظر گرفتن تمامی جوانب از زمین بازی و تمرین تا بدنسازی و تغذیه و خواب بازیکن، پاسخی برای این سوال داشته باشند که چرا در حالیکه هنوز نیم فصل مسابقات لیگ برتر تمام نشده است، و تقریبا یک سوم بازیها را انجام داده ایم، با این حجم از بازیکن مصدوم روبرو شده ایم؟

  یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان
  آذرقلم: فصلی که یحیی گل محمدی با تراکتور آغاز کرده است، بی شک به یاد ماندنی ترین فصل تاریخ مربیگری او خواهد بود. محرومیت باشگاه از جذب بازیکن، محرومیت های انظباطی بازیکنان، جوانان کم تجربه و اخیرا مصدومیت هایی که دلیلی قانع کننده ندارند. در این وانفسای کمبود بازیکن مؤثر در تیم، خبری که موجب تعجب هواداران و فوتبالدوستان آذربایجان شده است، پارگی رباط صلیبی پدیده چند بازی اخیر تراکتور، یعنی امیر نصر آزادانی است. مصدومیتی که موجب دوری یک فصلی او از لیگ برتر و تراکتور خواهد شد.
  نگاهی به بازیکنان مصدوم تراکتور که بیاندازیم، متوجه سختی کار یحیی گل محمدی در ادامه کار خواهیم شد. البته خود این مصدومیتها یک طرف قضیه است، و طرف دیگر آن از دست دادن آمادگی و بازه زمانی برای کسب دوباره آن است. تنها متضرر این جریان هم تیم و هواداران آن خواهند بود.
  شهرام گودرزی و محمد ابراهیمی پس از یکی دو مصاحبه بر علیه باشگاه سابق خود، مصدوم شدند و تا به امروز نیز آن بازیکنان مد نظر یحیی گل محمدی و هواداران نیستند. بازی ضعیف این دو بازیکن در بازیهای اخیر تیم، کاملا مشهود است.
  عارف آغاسی پس از مدتها مصدومیت، و حضور در دو بازی با دستی بانداژ شده، دوباره مصدوم شده است.
  در کنار این مصدومیتهای طبیعی، پارگی رباط صلیبی باعث دوری ۳ بازیکن مهم تراکتور از میادین شده است. هادی محمدی، محمد امین بهرامی و امیر نصر آزادانی بازیکنانی هستند که به دلیل پارگی رباط صلیبی در خدمت تیم نخواهند بود تا دست یحیی گل محمدی برای دو سه بازی پایانی نیم فصل بسته بماند.
  مهمترین دلیل مصدومیت ناشی از پارگی رباط صلیبی را کوتاهی عضلات زانو دانسته اند و اکثریت بازیکنانی که رباط پاره کرده اند، عضلات زانوی کوتاهی دارند. طبق آمار ارائه شده توسط فدراسیون و بر اساس معاینات پیش از فصل این نهاد، ۶۵ تا ۷۰ درصد بازیکنان لیگ برتر عضلات زانوی کوتاهی دارند و در معرض پارکی رباط صلیبی هستند.


  دلیل دیگر پارگی رباط صلیبی، زمین نامناسب است که در این مورد می توان به درستی این ادعا اذعان نمود. زمین مناسب تمرینی و بازی در تبریز و شاید ۸۰ درصد ایران وجود ندارد. همین یادگار امام تبریز و ورزشگاه اختصاصی تنها بضاعت تراکتور برای لیگ برتر و آسیا است که علی رغم چمن نامطلوب آن، به دلیل استفاده زیاد توسط تیم های لیگ یکی، می توانند موجب مصدومیت بازیکنان تیم ها بشوند.
  تکنیک های نادرست تمرینی عامل مهم بعدی در پارگی رباط است. استراحت کافی، تغذیه، بدنسازی و… عوامل مهم دیگری هستند که نقش تعیین کننده ای در پارگی رباط صلیبی دارند. به عبارتی بازیکنی که تغذیه و استراحت مطلوبی ندارد و در زمینی مثل یادگار امام تمرین می کند، مستعد پارگی رباط صلیبی است.

  Image result for ‫مصدومیت بازیکنان تراکتور‬‎
  با این تفاسیر، کارشناسان امر بایستی به آسیب شناسی مصدومیت بازیکنان تراکتور بپردازند و با در نظر گرفتن تمامی جوانب از زمین بازی و تمرین تا بدنسازی و تغذیه و خواب بازیکن، پاسخی برای این سوال داشته باشند که چرا در حالیکه هنوز نیم فصل مسابقات لیگ برتر تمام نشده است، و تقریبا یک سوم بازیها را انجام داده ایم، با این حجم از بازیکن مصدوم روبرو شده ایم؟ افت بدنی برخی از بازیکنان مصدوم تیم کاملا مشهود بوده و شاید دلیلی بر برآوردهای فدراسیون فوتبال از مصدومیت و پارگی رباط صلیبی باشد که تکنیک تمرینی و بدنسازی مناسبی نداریم

 • برچسب ها : , ,
 • نظرات کاربران در "مصدومیت بازیکنان، چالش جدی تراکتورسازان"
  ۸ نظر برای “مصدومیت بازیکنان، چالش جدی تراکتورسازان”
  1. ناشناس گفت:

   مشکل بدنسازه تیمه والا این دکتر زمان قلعهنویی هم بوده یه بازیکن که میرسه به بازیها هم پستیش رباط پاره میکنه شده حال این روزهای تراختور یحیی باید فکری برای بدنساز بکنه

  2. تراختورچی گفت:

   بدنساز تیم باید عوض بشه وگرنه تا اخر فصل دیگه بازیکنی در تیم سالم نمیمونه

  3. سالار گفت:

   بجای این هزینه های میلیاردی تراختور اول باید دوتا زمین تمرین استاندارد درست کنه که نیاز هر تیم فوتبال اونم فوتبال حرفه ای است.
   همچنین زمین استادیوم یادگار هم هر چه زودتر باید با یک چمن با کیفیت و استاندارد عوض بشه

  4. سالار گفت:

   در مورد بدنساز تیم هم باید تصمیماتی گرفت واقعا خیلی بیش از حد شده مصدومیتها این فصل

  5. سعید گفت:

   بدنساز تیم خوب نیست

  6. جواد گفت:

   جناب احمدیان اینکه در هر یادداشت ومقاله ای تصویر خویش را منتشر می نماییدمنظور تان چیست؟ ایا انتشار یادداشت ومقاله جهت خدمت به ورزش وخصوصا تیم تراکتور است یا مطرح نمودن خودو شهره شدن اشت ؟

   • editor گفت:

    سلام و ممنون از دقت نظر شما…
    خدمت تان عارضم که آقای احمدیان از نویسندگان و کارشناسان ورزشی رسانه آذرقلم هستند و هرگز در مورد انتشار عکس شانئ نظری نداده اند از قضا اصرارهای ما برای ارسال عکس شخصی شان بی نتیجه مانده است.
    اما با توجه به رویکرد این رسانه که همیشه عکس نویسندگان و یادداشت نویسان خود را برای آشنایی و ارتباط بهتر مخاطب با نویسنده مقاله منتشر می کند بنابراین انتشار عکس شخصی ارتباطی به ایشان و یا خدای ناکرده تبلیغ ایشان ندارد. از قضا انتشار عکس نویسنده در کنار یک مقاله از رویکردهای حرفه ای رسانه های امروز دنیاست و نمی توان از آن به عنوان ابزاری برای تبلیغ فردی تلقی کرد.
    امیدوارم که قانع شده باشید. و تشکر از نکته سنجی شما دوست وفادار
    خوش نیت/ مدیرمسئول و سردبیر پایگاه خبری آذرقلم

   • احمدیان گفت:

    سلام .
    فارغ از بحث فنی روزنامه نگاری نوین که آقای خوش نیت عزیز فرمودند، تا به امروز که به جز فحش و تهدید چیزی عایدمان نشده است. شهرتی هم اگر کسب کنیم، فکر می کنم ( فحش خورترین، تهدید شده ترین و…) نصیبمان خواهد شد.


  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.