|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵ | کد خبر : 64789
 • پرینت

  یادداشت شهری: کمال الدین نیکرفتار خیابانی

  سخنی با شهردار جدید تبریز: شهرمان را دریابیم….

  آذرقلم: زندگی در کلان شهر تبریز واقعا دشوار شده است. به عنوان یک فعال رسانه ای این را بارها از شهروندان در ارتباطات مختلف روزانه شاهد شده ام که چگونه از ترافیک و شلوغی معابر، زشتی بناها و معابر و ازدحام جمعیت در شهر شاکی بوده اند. اما چطور شد که شهرمان به این روز افتاد؟

  آذرقلم: زندگی در کلان شهر تبریز واقعا دشوار شده است. به عنوان یک فعال رسانه ای این را بارها از شهروندان در ارتباطات مختلف روزانه شاهد شده ام که چگونه از ترافیک و شلوغی معابر، زشتی بناها و معابر و ازدحام جمعیت در شهر شاکی بوده اند. اما چطور شد که شهرمان به این روز افتاد؟

  بدون تردید ارائه مجوز ساخت آپارتمان بدون برنامه ریزی و آینده نگری که در شهرداری ها به اصطلاح فروش تراکم خوانده می شود و برای شهرداری درآمد کاذب ایجاد کرده است، مسبب اصلی دور شدن شهرمان از آرامش خویش است.

  در سایه همین مجوزها، کوچه هایی که ظرفیت ۲۰ خانه را داشتند امروزه بیش از ۱۰۰ خانواده را پذیرا شده اند! همین آپارتمان ها هر یک به شکلی ساخته شده و موجب ناهمگونی چهره کوچه ها و خیابان ها شده است. همچنین خانواده هایی که خودروی شخصی نداشتند در اثر سیاست های نامناسب و چشم و هم چشمی اقشار مردم، به یکباره همه خودرودار شدند و جالب اینکه همه هم اصرار بر استفاده از خودروهایشان دارند!

  طبیعی است که در اثر چنین سیاست های غلطی، امروز شاهد نابسامانی های مختلف در شهرمان باشیم.

  چگونه می توان این شرایط را اصلاح کرد؟

  پیشنهادهای زیادی می توان در این رابطه ارائه کرد که مهم ترین آنها توقف اعطای مجوز ساخت و ساز آپارتمان در محدوده مرکزی و قدیمی شهر هست. با این شرایط می توان امید داشت که حداقل توسعه شهر از ناحیه هسته مرکزی نخواهد بود و به جای آن شهر از نظر افقی رشد خواهد نمود.

  همچنین ایجاد طرح کنترل ترافیک در محدوده مرکزی شهر به شکل زوج و فرد تا حدود زیادی می تواند از ازدحام خودروها و ترافیک بکاهد. بهرحال شهرمان باید از این وضعیت بغرنج دربیاید.

  اصلاح سیستم اداری شهرداری

  مورد اساسی دیگر به سیستم اداری و بوروکراسی شهرداری ها مربوط می شود. همانطوری که می دانید محیط کاری شهرداری ها برای اغلب شهروندان جزو محیط های مشکل دار اداری شناخته شده است. جایی که شهروندان همیشه ناراضی بوده و از برخوردهای کارکنانش گلایه دارند!

  شهردار جدید کلان شهر تبریز که خود فردی متخصص بوده و از نزدیک محیط کاری شهرداری ها را می شناسد می تواند با اخذ کردن تدابیری این محیط ها را تغییر دهد. این تغییرات را می توان با بازنگری در حیطه کاری روابط عمومی های شهرداری شروع کرد. بدین صورت که روابط عمومی ها از شکل تبلیغ شهرداری و ارتباطات محدود به شهرداری خارج شده و بیشتر به شهروندان و مشکلات آنها بپردازند و در راستای بهبود سیستم اداری شهرداری ها از پیشنهادات شهروندان استفاده کنند.

  جلب مشارکت شهروندان در اداره شهر

  همچنین پیشنهاد دیگر نیز جلب مشارکت شهروندان در اداره امور شهر هست. امروزه شهرهای توسعه یافته در عمل توسط شهروندان اداره می شوند و باید دانست که تنها با کارکنان شهرداری نمی توان یک شهر را اداره نمود!

  یکی از موارد اساسی در شهرها که نمود زیادی نیز دارد بحث زباله ها است. شهردار جدید تبریز می تواند برای شروع کار، برنامه ای برای کنترل زباله های شهری با مشارکت شهروندان به اجرا درآورد. بعبارت دیگر می توان با تمهیداتی مثل پاداش و جزا مسئله زباله را کنترل کرد.

  در همین راستا می توان با ایجاد ابتکارهایی از ایجاد زباله ها در محیط شهری جلوگیری کرده و شهروندان را در داشتن شهری تمیز و پاک و بدون زباله سهیم نمود. موردی که در توسعه شهری نمود ویژه ای داشته و می تواند تبریز را به پاک ترین شهر کشور تبدیل نماید.

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "سخنی با شهردار جدید تبریز: شهرمان را دریابیم…."
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.