|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۲ | کد خبر : 64693
 • پرینت

  آذرقلم: استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی با بیان این که زلزله ۷٫۲ ریشتری شامگاه یکشنبه را حدود ۱۵۰ میلیون نفر در ایران و عراق حس کرده اند تاکید کرد: طبیعتا رخداد آن به تحریک گسلهای دور از منطقه (مثلا گسل تبریز ربطی ندارد.

  آذرقلم: استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با بیان این که زلزله ۷٫۲ ریشتری شامگاه یکشنبه را حدود ۱۵۰ میلیون نفر در ایران و عراق حس کرده اند تاکید کرد: طبیعتا رخداد آن به تحریک گسلهای دور از منطقه (مثلا گسلهای تهران، تبریز، قم یا …) ربطی ندارد.

  به گزارش آذرقلم؛ دکتر مهدی زارع گفت: زلزله ۲۱ و ۴۸ دقیقه روز یکشنبه ۲۱ آبان در ۳۰ کیلومتری شمال غرب سرپل ذهاب و ۳۲ کیلومتری جنوب غرب حلبچه در ناحیه مرزی ایران و عراق کانون این زلزله در مرز ایران و عراق و در داخل خاک عراق واقع بوده است. گسل مسبب این رخداد هنوز مشخص نیست ولی گسله فعال خمیدگی جبهه کوهستان زاگرس و گسلهای پهنه گسله ذهاب (یا سرپل ذهاب) در همین منطقه قرار دارد.

  وی گفت: گسل پی سنگی ذهاب از گسل‌های سامانه گسله خمیدگی جبهه کوهستان زاگرس است. سازوکار این زلزله فشاری و صفحه گسله نزدیک به قائم بوده است. در شهر سر پل ذهاب ۶۰ هزار نفر و در قصر شیرین حدود ۳۰ هزار نفر زندگی می‌کنند و زلزله‌های حلوان و سر پل ذهاب از جمله زلزله‌های تاریخی این منطقه است. زلزله کم عمق بوده ولی ژرفای آن هنوز تدقیق نشده است.

  این استاد زلزله شناسی درباره زلزله‌های تاریخی این منطقه گفت: زلزله های تاریخی ۹۵۸ میلادی و ۱۱۵۰ میلادی سرپل ذهاب و در سده بیستم زلزله‌ ۱۹۶۷ میلادی با بزرگای ۵٫۷ و سال ۱۹۸۳ میلادی با بزرگای ۵٫۱ در همین منطقه رخ داده اند.

  زارع گفت: این زلزله را حدود ۱۵۰ میلیون نفر در ایران و عراق و در هر دو پایتخت حس کرده اند ولی طبیعتا رخداد آن به تحریک گسلهای دور از منطقه رومرکزی (مثلا گسلهای تهران، تبریز، قم یا … ) ربطی ندارد.

  رئیس سازمان لرزه نگاری شمالغرب کشور هم با بیان اینکه گسل_تبریز از گسل های #فعال و #خطرناک است که همیشه باید آمادگی لازم برای زلزله_احتمالی وجود داشته باشد گفت: لرزه به وجود آمده هیچ ارتباطی با #گسل_تبریز نداشته و علت مدت زیاد تداوم احساس زمین لرزه در تبریز به علت دوری تبریز از کانون اصلی زلزله بود.

   

 • برچسب ها : , , ,
 • نظرات کاربران در "استاد زلزله شناسی: زلزله کرمانشاه باعث تحریک گسل تبریز نمی‌شود"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.