|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :پنج شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰ | کد خبر : 64556
 • پرینت

  آذرقلم: بر اساس این گزارش (که اسناد آن آورده شده است)، منطقه آزاد ارس طی سه سال اخیر در حوزه صادرات کالای داخلی و نیز بخش صادرات کالاهای تولید منطقه افت محسوسی داشته است.

  • یادداشت وارده: سرویس اقتصادی

  آذرقلم: یکی از اهداف اصلی تشکیل مناطق آزاد، تبدیل شدن این مناطق به سکوی صادرات خصوصا صادرات حاصل از تولید در مناطق آزاد بوده است لیکن علی رغم پتانسیل های متعدد سرزمینی و فرصت آفرینی های مختلف حاکمیتی (معافیتهای قانونی و مشوق های مختلف)، نمودارهای عملکردی این مناطق خصوصا در برخی مناطق آزاد، شیب ناامیدکننده و پرفراز و نشیبی را نشان می دهد.

  به گزارش آذرقلم، منطقه آزاد ارس که نگین و قطب اقتصادی شمالغرب کشور نامیده می شود، در راستای همین سیاستهای کلان مصوب، قرار بود جهت جهش صادراتی و شکوفایی اقتصادی همراه با اشتغالزایی در منطقه مرزی مستعد و محروم ارس قدم های اساسی بردارد که علی رغم زحمات متعدد مدیران ادوار گذشته و فعلی و برخی موفقیتها، لیکن در نیل به این اهداف اصلی، چالش های جدی داشته است.

  با توجه به گزارش رسمی دبیرخانه مناطق آزاد کشور، آمار و ارقام موجود نشان از افت محسوس منطقه آزاد ارس در بخش های مختلف عملکرد صادراتی طی چند سال گذشته دارد که این امر نگرانی و تاسف جدی را موجب شده است.
  این درحالی است که مقایسه این آمار با عملکرد دیگر مناطق آزاد کشور(که عموما دارای رشد نسبی هستند) این افسوس را دوچندان می کند.

  بر اساس این گزارش (که اسناد آن در ذیل آورده شده است)، منطقه آزاد ارس طی سه سال اخیر در حوزه صادرات کالای داخلی و نیز بخش صادرات کالاهای تولید منطقه افت محسوسی داشته است.

  ارس در سال ۱۳۹۲به میزان ۳۲ میلیون دلار صادرات کالای داخلی داشته است در حالیکه این رقم در سال ۹۳ به ۱۵ میلیون دلار، در سال ۹۴ به ۱۸ میلیون دلار و در سال ۹۵ نیز به ۴ میلیون دلار تقلیل یافته است! و این درحالیست که در دیگر مناطق آزاد کشور شاهد روند صعودی هستیم.

  منطقه آزاد ارس همچنین در زمینه صادرات کالا و خدمات تولیدی در منطقه نیز افت محسوس داشته است بطوریکه درحالیکه در سال ۹۳ میزان صادرات کالاهای تولید منطقه آزاد ارس با افزایش نسبت به سالهای قبل به ۶۵ میلیون دلار رسیده بود لیکن این عدد طی سالهای ۹۴ و ۹۵ به ۴۳ میلیون و ۳۵ میلیون دلار کاهش یافته و روند نزولی پیدا کرده است و تاسف انگیزتر اینکه در این بخش هم در دیگر مناطق آزاد، شاهد رشد نسبی هستیم.

  ?دیگر نمودار ارائه شده در گزارش دبیرخانه مناطق آزاد کشور نشان می دهد، میزان مجموع کل صادرات منطقه آزاد ارس در سال ۹۴ حدود ۱۳۹ میلیون دلار بوده که این رقم در سال ۹۵ به ۱۱۵ میلیون دلار کاهش یافته است و بازهم شاهدیم این رقم ها در بقیه مناطق آزاد، تماما روند صعودی دارند!

  ?همچنین با بررسی گزارش دبیرخانه مناطق آزاد مشخص می شود منطقه آزاد ارس در زمینه ایجاد اشتغال هم در سال های اخیر سیر نزولی داشته است. بطوریکه میزان اشتغال منطقه آزاد ارس در سال ۱۳۹۲ به تعداد ۵۵۰۰نفر بوده که در سال ۹۳ به ۳۸۸۴ نفر، در سال ۹۴ به ۲۷۳۸ نفر و در سال ۹۵ هم به ۹۷۱ نفر تقلیل یافته است !

  لازم یه یادآوری است اخیرا شاهد انتشار آمارهایی از سوی ارس بودیم که عکس این گزارش دبیرخانه بوده است که لازم است در این خصوص توضیحات دقیق و روشنگری لازم به عمل آید تا خدای نکرده موجب خلط مبحث و یا سوء برداشت و تعبیر خاص نگردد.


  نکته پایانی اینکه :
  ?همانطورکه ذکر شد اولا این یادداشت به معنای نادیده گرفتن دیگر زحمات و توفیق های موجود نیست بلکه تذکری است بر چرایی روند نزولی عملکرد حوزه صادرات و ناکامی در تحقق انتظارت و اهداف تعیین شده خصوصا با توجه به مزیتهای ویژه و متعدد موجود در منطقه آزاد ارس و نیز عقب افتادن از مناطق آزاد دیگر.

  ? دوما پیش از این بارها شاهد گلایه های مختلف فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران علاقمند به فعالیت در منطقه آزاد ارس از عملکرد معاونت اقتصادی منطقه آزاد ارس(که فاقد تخصص و تجربه کاری مرتبط در این حوزه می باشند) بودیم که به دلایلی تمایل به رسانه ای شدن آنها نداشتیم لیکن گزارش ارائه شده از سوی دبیرخانه مناطق آزاد، حکایت از درست بودن این انتقادات و اثبات ضعف مدیریتی خصوصا در این بخش دارد و با توجه به در پیش بودن بحث های تکراری تغییر و تحول در مدیریت این منطقه، لازم است تاکید شود هرگونه تغییر بدون درنظر گرفتن تغییر در بخش های تخصصی و استفاده از افراد متخصص و مجرب در این معاونتها شاید “پر هزینه و کم فایده” باشد.
  باشد که چشم انداز روشنتری برای منطقه آزاد ارس ترسیم گردد.

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "روند نزولی صادرات در منطقه آزاد ارس و ضرورت تخصص گرایی و تحول + تصاویر"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.