|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۰ | کد خبر : 64520
 • پرینت

  یادداشت: محمد امین خوش نیت

  «اربعین»، ادامه راه «عاشورا»

  آذرقلم: همچنان که دکتر شریعتی می‌گوید: «عاشورا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود!…» چراکه اربعین روح متلاطم و جوشنده‌ی حماسه عاشوراست.

  سرّ نی، در نینوا می‌ماند اگر زینب نبود

  کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود

  یادداشت: محمد امین خوش نیت

  آذرقلم: چهل روز بعد از حماسه ماندگار و جاودان عاشورا، آن‌گاه که کاروان اسرا و دلشکستگان دشت کربلا، به سوی مدینه حرکت می‌کنند، بر سر راه خویش به سوی میعادگاه دلسوختگان و مزار شهدای نینوا حرکت می‌کنند و این بار زینب کبری (س)، حماسه «اربعین» را در تاریخ تشیع، جاودانه می‌سازد تا پایه‌های ظلم و جور و ریاکاری برای همیشه، به لرزه افتد.

  از محرم و صفر سال ۶۱ هجری تاکنون، همه ساله شیعیان پاک باخته و عاشق امام حسین (ع) در چهلم شهدای به خون خفته کربلا، به پا می‌خیزند و بار دیگر روح شهادت و ایثار و استقامت، در کالبد جان‌های مردم دمیده می‌شود. و بدین سان، حماسه‌«اربعین»  شور شهادت عاشورا را کامل می‌کند.

  همچنان که دکتر شریعتی می‌گوید: «عاشورا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود!…» چراکه اربعین روح متلاطم و جوشنده‌ی حماسه عاشوراست.

  سرّ نی، در نینوا می‌ماند اگر زینب نبود

                                              کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود

  در عاشورای هر سال، مراسم  نوحه‌خوانی، عزاداری و حتی تعزیه‌خوانی و شبیه‌گردانی در شهرهای آذربایجان‌شرقی برگزار می‌شود. آئین مذهبی مقدسی که نمونه‌‌ای برای آن در هیچ جای جهان غیر از این ایران متصور نیست. تا آنجا که تمام ادیان و مذاهب، تمام آئین‌های مذهبی خویش را وامدار عزاداری حسینی مردم ایران و آذربایجان هستند. در استمرار آن آئین‌ها، مراسم روز اربعین (چهلم شهدای کربلا) نیز خود از معنویت وجذابیت ویژه‌ای برخوردار است. هنوز پیراهن‌های سیاه، برتن و علم‌های مشکی و سرخ و سبز به نشانه‌ی نهضت خونین کربلا، بر سر در تکایا، مساجد، منازل و میادین برافراشته است. «اربعین» برای مردم آذربایجان یادآور اشتیاق شور و شهادت است. شهادت در صحرایی که «ایثار» ترجیع‌بند زیبای آن بود و «شهادت» کلید بهشت و نافی ضلالت و اسارت.

  اینک اربعین، «بیرق» تداوم و سرمایه‌ی واقعی نهضت خونین حسینی است و تا دنیا دنیاست، عاشورا و اربعین، از اذهان شیعیان  محو نخواهد شد.

  به همین منظور مردم دیندار و مومن آذربایجان نیز، هر سال، اربعین را به همان شکوهی برگزار می‌کنند که آئین عاشورا را و به همان اندازه بر دردهای زینب می‌گریند که بر زخم‌های حسین و عباس گریستند و به همان اندازه روح ایثار در دل دارند که نوای آزادگی و ایستادگی در برابر ظلم و جور را از بانوی کربلا آموختند.

   

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "«اربعین»، ادامه راه «عاشورا»"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.