|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰ | کد خبر : 64341
 • پرینت

  اگر گذرتان به شهر اصفهان بیفتد، حتما شهری خواهید دید با لبخند نقاشی‌ها و رنگ‌هایی به تنوع رنگین‌کمان و قالی‌های پرنقش‌ونگار اصفهان . حضور هنر نگارگری با راز و رمزهای خود بر روی دیوارهای شهر اصفهان و زندگی شهروندان ، حس ستایش زیبایی ، مفاهیم عرفانی و اخلاقی را در این شهرتقویت می کند . اما در تبریز…

  یادداشت شهری: هادی دهقانی

  آذرقلم: بورخس می گوید: “جاودانگی یعنی خاطره دیگران در آثاری که از ما به جا می ماند”
  ۱ ) هر چیزی در شهر جای خودش را دارد. خانه ها، مغازه ها، خیابان ها ، درخت ها ، آدم ها و …دیوارها نیز در شهر جایگاه خاص خودشان را دارند، دیوار به هویت مستقل خودش، هیچگاه فقط یک دیوار نیست، بلکه جزئی از یک ساختمان یا بنا محسوب می شود و وقتی که این جزء وابسته، خود را در معرض انظار عموم قرار می دهد، کارکرد دیگر خودش را نیز نمایان می سازد؛ و آن نقش و نگار و نوشته هایی است که روی آن نگاشته می شود. دیوارها از آغاز فقط جزئی از یک بنا نبوده اند، بلکه در طول عمر خود، کارکردهای مختلفی یافته اند: دیوار نقاشی شده، دیوار خطاطی شده، دیوار تبلیغاتی، دیوار سیاسی (برلین و فلسطین) یا حتی دیوار مهربانی … دیوار یک پدیده مشترک میان معماری، جامعه شناسی و انسان شناسی است. دیوارها سخنگوی سلسله مراتب شهری اند. مصالح بکار رفته در آن ها، تمیزی و ناپاکی شان، علائم و نمادهای گوناگون حک شده بر آن ها، یادگاری ها، دلنوشته ها و … همگی حافظه تاریخی یک شهر را با خود حمل می کنند. در واقع دیواربا شهروندان حرف می‌زند،نگاه می‌کند ، می‌خندد و گاهی هم می گرید .
  ۲) اگر گذرتان به شهر اصفهان بیفتد، حتما شهری خواهید دید با لبخند نقاشی‌ها و رنگ‌هایی به تنوع رنگین‌کمان و قالی‌های پرنقش‌ونگار اصفهان . حضور هنر نگارگری با راز و رمزهای خود بر روی دیوارهای شهر اصفهان و زندگی شهروندان ، حس ستایش زیبایی ، مفاهیم عرفانی و اخلاقی را در این شهرتقویت می کند . این هنر برگرفته از ادبیات کهن بویژه داستان های شاهنامه و مثنوی جلوه ای خاص به شهر و جذابیتی برای بازدید گردشگران را فراهم آورده است.

  Image result for ‫دیوار نویسی‬‎
  ۳ ) ساختار بصری هر شهر، نمایی است که در نگاه اول هویت شهری را به نمایش می گذارد. در این راستا دیوارنگاری؛ جلوه ای از هویت ملی و بومی است که جهت ایجاد هارمونی در شهر، چالش ها و خلاء های موجود میان ساختار بصری محیط طبیعی و مصنوعی را پر می کند و بر تقویت هویت شهری مدد می رساند ، امری که تا به حال در تبریز تحقق نیافته است . در واقع مسئولان فرهنگی شهر نه دغدغه ایجاد تصاویر زیبا بر روی دیوارهای شهر را دارند ونه قدرت تشخیص این موضوع را و نه تلاش شایانی در به خدمت گرفتن سبک گرافیتی برای تبلیغ امور فرهنگی انجام می دهند. نگاهی ساده و اجمالی به دیوارهای نقاشی شده در تبریز نشان می دهد که الگوی صحیحی برای انتخاب دیوارها و نقاشی های موجود بر روی آنها وجود نداشته و کنکاش در این زمینه، ثابت می نماید هنرمندان این شهر، کمترین دخالتی در آثار به وجود آمده نداشته اند.

  Image result for ‫دیوار نویسی‬‎
  ۴) در آستانه رویداد تبریز ۲۰۱۸ سازمان زیباسازی اگر قصد استفاده از ظرفیت هنرمندان را داشته باشد، با برنامه ریزی و تعیین سرمایه و نیروی انسانی می تواند در کمترین زمان ممکن بخش مهمی از دیوارهای شهر که در معابر شلوغ و پر رفت و آمد هستند را از طریق هنرمندان به زیباترین شکل ممکن دربیاورد. چرا که دیوارهای پرنقش‌ونگار می‌تواند گردشگران را به بازدید از تبریز علاقه‌مند سازد. نمونه این روش را می‌توان در جشن رنگ‌های کشور هند مشاهده کرد که سالیانه چندین میلیون نفر را برای بازدید به هند می‌کشاند.

  Image result for ‫دیوار نویسی‬‎
  ۵ ) ایده‌های خلاقانه دانشجویان معماری و هنر دانشگاه‌های مختلف شهر تبریز تا چه زمانی باید خاک بخورد تا آقایانی که تنها بعنوان مدیر و نه متخصص در سازمان های مثل زیباسازی مشغول به کار هستند ، ایده‌های تاریخ گذشته‌ خود را با اشتیاق فراوان در تبریز اجرا کنند . بودجه‌های میلیاردی سازمان زیباسازی شهرداری واقعا صرف چه اموری می‌شود. از کارهای اجرا شده چه میزان رضایت وجود دارد. نگاهی به تحصیلات و تخصص‌های موجود در این سازمان براحتی عمق فاجعه موجود درسازمان زیباسازی ودیگر سازمان ها را نمایش می‌دهد! مدیران این سازمان تخصص شان چیست ؟!!
  ۶) چرا در شهر تبریز نگاه به مخاطب و به هنر اصیل عقب‌گردی فاحش دارد؟ آیا این شهر خاکستری را باید به هر قیمتی رنگ کرد؟
  تبریز روزی معشوقه زیبایی بود . اما این روزها افتاده اند به جان تبریز و روی هر جای خالی چیزی می گذارند. چیزی می کشند وچیزی می کنند. تبریز را شبیه دختر هرزه ای کرده اند با چهره بزک کرده ، با سرخاب و سفید آب زیادش. آیا تبریز زشت بود که این ها می خواهند زیبای اش کنند. آیا کسی این ها رامجبور کرده تبریز را زیبا کنند؟!
  ۷ ) در روزهای آتی در این خصوص بیشتر خواهیم نوشت.

  تصاویری از دیوارهای تبریز: 

  Image result for ‫دیوار نویسی تبریز‬‎Image result for ‫دیوار نویسی تبریز‬‎

  Image result for ‫دیوار نویسی تبریز‬‎

  Image result for ‫دیوار نویسی تبریز‬‎

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "دیوار های شهر تبریز «روح و جان» می خواهند+ تصاویر"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.