|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۷ | کد خبر : 63391
 • پرینت

  مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیای دریاچه ارومیه خبر داد

  کاهش ۲۲ درصدی تراز دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته

  آذرقلم: مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه بر اساس آمار نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد کاهش تراز دریاچه را داشته‌ایم، گفت: در حال حاضر در دریاچه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب وجود داشته و وسعت دریاچه در حدود یک هزار و ۷۸۳ کیلومترمربع است.

   

  آذرقلم: مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه بر اساس آمار نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد کاهش تراز دریاچه را داشته‌ایم، گفت: در حال حاضر در دریاچه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب وجود داشته و وسعت دریاچه در حدود یک هزار و ۷۸۳ کیلومترمربع است.

  به گزارش آذرقلم به نقل از فارس، خلیل ساعی در خصوص وضعیت دریاچه بابیان اینکه در ۳۱ شهریور ارتفاع آب ۱۲۷۰٫۳۲ بود که سال گذشته در همین روز ۱۲۷۰٫۵۴ بوده و بر این اساس نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد کاهش تراز دریاچه را داشته‌ایم، اظهار داشت: با توجه به اینکه دمای هوا در سال جاری بالا بود و نهایتاً باعث شد تبخیر بیشتری اتفاق بیفتد همچنین در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته ۳۶ درصد کاهش بارش داشتیم.

  وی ادامه داد: بر اساس آمار و ارزیابی‌ها طی چهارسال گذشته میزان آب دریاچه یک‌روند ثابتی داشته چراکه اگر سال‌های ماقبل را بررسی کنیم چیزی در حدود ۴۰ تا ۴۵ سانتی‌متر هرسال از ارتفاع دریاچه کاسته می‌شده و اگر همان روند را در چهار سال گذشته اتفاق می‌افتاد یقیناً کل دریاچه خشک‌ شده بود.

  مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیای دریاچه ارومیه ادامه داد: در حال حاضر در دریاچه یک‌میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب وجود داشته و وسعت دریاچه در حدود یک‌هزار و ۷۸۳ کیلومترمربع بوده و این نشان‌دهنده این است دولت با اقداماتی که انجام داده تلاش کرده تا دریاچه خشک نشود.

  وی اضافه کرد: اقدامات مختلفی در حوزه دریاچه ارومیه انجام‌شده ازجمله لایروبی مسیرهای منتهی به دریاچه که در استان آذربایجان شرقی ۹۰ کیلومتر انجام‌شده است.

  ساعی بیان کرد: همچنین در بحث ایجاد تصفیه‌خانه بزرگ شهر تبریز مدول دوم کار می‌شود، با وجود عدم تزریق اعتبارات مناسب شرکت آب و فاضلاب استان با امکانات خود این پروژه را پیگیری می‌کند.

  وی خاطرنشان کرد: استان آذربایجان‌شرقی تنها تأمین‌کننده ۱۰ درصد حق آبه دریاچه بوده و این بحث در استان با رهاسازی‌های انجام‌شده و استفاده بهینه از آب و ذخیره و انتقال آن به پیکره دریاچه انجام می‌شود.

  مدیرکل ستاد بحران استان آذربایجان‌شرقی گفت: همچنین استان آذربایجان‌غربی که تأمین‌کننده ۹۰ درصد آب است این امر انجام می‌شود.

  وی ادامه داد: باوجود اینکه باید حداقل آب را تأمین و به پیکره برسانیم، به لحاظ ظرفیت‌های آبی که در استان آذربایجان‌غربی و کردستان به لحاظ وجود رودخانه‌های متعدد وجود دارد ۹۰ درصد این آب تأمین و به‌ پیکره دریاچه انتقال می‌دهند.

  ساعی بیان کرد: از جمله پروژه‌های مهمی که در استان آذربایجان‌غربی اجرا می‌شود پروژه انتقال آب «زاب» به دریاچه بوده که انجام می‌شود و بر اساس برنامه زمانی سال ۹۸ به مرحله بهره‌برداری می‌رسد اگر دولت اعتبارات لازمه را تأمین کند.

  وی ادامه داد: با بهره‌برداری از پروژه انتقال آب از «زاب» به دریاچه ارومیه شاهد انتقال ۶۵۴ میلیون مترمکعب آب از رودخانه «زاب» به پیکره دریاچه خواهیم بود و این می‌توان قسمتی از تبخیر را جبران کند.

  مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیای دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: تبخیر آب همه‌ساله و در فصل تابستان انجام می‌شود اما بارش‌های پاییز و زمستان و اول بهار می‌تواند این آب را جبران کند.

  وی اضافه کرد: امسال نیز امیدواریم با بارش‌های انجام‌شده و انجام زیرساخت‌های لازم بتوانیم دوباره تراز دریاچه را بالا ببریم و موجب خوشحالی هم استانی‌ها شده و نگرانی‌ها را کاهش دهیم.

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "کاهش ۲۲ درصدی تراز دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.