|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۰ | کد خبر : 63037
 • پرینت

  آذرقلم: کلامی با بیان اینکه زیر پوست شهر واقعا چهره درد آور و زجر آوری دارد با کنایه پرسید: در تبریز ۲۰۱۸ سهم فقرا چیست؟ در ایجاد پدیده فقر چه کسانی نقش دارند؟ مگر فقرا حقوق شهروندی ندارند؟

  آذرقلم: مدیر کل کمیته امداد آذربایجان شرقی گفت: هنوز که جشن عاطفه ها شروع نشده، توانسته ایم ۱/۵ میلیارد تومان کمکهای مردمی را جذب کنیم؛  و پیش بینی می شود بالای پنج میلیارد تومان کمک جمع آوری کنیم.

  به گزارش خبرنگار آذرقلم، محمد کلامی، در نشست خبری خود رویکرد امسال برای جشن عاطفه ها را متفاوت عنوان کرد و گفت: امسال نوشت افزار، کیف و کمکهای نقدی را ثبت می کنیم.

  وی جشن عاطفه ها را کمک به آموزش و دانش آموزان نیازمند دانست و خاطرنشان کرد: این جشن که به خاطر نزدیک شدن به محرم آن را مهر و انتظار همدلی نام نهاده ایم  در روز ۱۹ مهر ماه نیز در مدارس تبریز برگزار می شود.

  وی افزود: این پول در اختیار خود آموزش و پرورش (مرکز نیکوکاری تربیت) جهت کمک به دانش اموزان نیازمند قرار می گیرد.

  کلامی آمار دانش آموزان تحت حمایت در استان را ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر. و تعداد دانشجویان تحت پوشش را نیز دو هزار و ۴۳۱ نفر اعلام کرد.

  کلامی میزان کمکهای مردمی برای جشن عاطفه ها در سال ۹۵ در استان را بالغ بر ۴/۵ میلیارد تومان دانست.

  جنس فقر در جامعه فرق کرده است

  مدیر کل کمیته امداد آذربایجان شرقی با بیان اینکه جنس فقر در جامعه فرق کرده است افزود: حالا مسائل فرهنگی و اجتماعی از علل فقر است. طلاق، اعتیاد و بزه همه فقر ایجاد می کنند. حمایت صرف و قابل تحمل کردن فقر صرفا جهت کسب محبوبیت، مبارزه با فقر نیست.

  کلامی با اشاره به اینکه در پنج ماهه اول سال جاری یک هزار فرصت شغلی ایجاد شده افزود: کمیته امداد با فرهنگ سستی و تن پروری و بیکاری مبارزه می کند. حمایت صرف و پول دادن تنبلی اجتماعی را زیاد می کند. حتی به برخی افراد تحت پوشش اخطار داده شده که اگر شغلی به شما داده و امتناع ورزید، دیگر از حمایتهای کمیته امداد برخوردار نخواهید بود.

  کلامی افزود: تمام مددجویان ما دارای پرونده فرهنگی هستند که مشخصات و فرصتها و تهدیدهای فرهنگی خانواده ها در آن ثبت شده است.

  آذربایجان شرقی با ۷۳ هزار مددجو

  مدیر کل کمیته امداد آذربایجان شرقی تعداد مددجویان استان را ۷۳ هزار نفر اعلام کرد و گفت: نسبت به سرانه جمعیت بیشترین مددجویان در کلیبر و هوراند و کمترین آن در تبریز و بستان آباد قرار دارند. ضریب فقر در منطقه ارسباران، اهر، ورزقان و کلیبر به رغم ظرفیت بالای گردشگری و گیاهان دارویی از هر جای دیگر بیشتر است.

  کلامی در ادامه افزود: سال ۹۵ ،چهار هزار و ۶۰۰ نفر خودکفا از کمیته امداد خارج شده اند.

  مدیر کل کمیته امداد آذربایجان شرقی همچنین افزود: در پنج ماهه اول امسال برای ۲۵۰ نفر ایجاد شغل شده است و در این باره در اشتغال یابی مقام اول را در بین سایر مراکز کسب کرده ایم.

  وی تصریح کرد: هر شرکت یا کارخانه یا فردی به مددجوی ما کار دهد سال اول صد در صد بیمه و سال دوم ۵۰ درصد آن را پرداخت می کنیم.

  سهم فقرا در تبریز ۲۰۱۸ چیست؟

  کلامی با بیان اینکه زیر پوست شهر واقعا چهره درد آور و زجر آوری دارد با کنایه پرسید: در تبریز ۲۰۱۸ سهم فقرا چیست؟ در ایجاد پدیده فقر چه کسانی نقش دارند؟ مگر فقرا حقوق شهروندی ندارند؟

  مدیر کل کمیته امداد استان آذربایجان شرقی در ادامه با انتقاد از رفتار برخی از دستگاه ها و ادارات گفت: آیا مناطق محروم را با بتن می پوشانید تا مهمانان خارجی در مسیر فرودگاه و پاسداران تا هتل کایا فقرا را نبینند؟ چرا برای هدیه مهمانان تبریز ۲۰۱۸ از فرش و صنایع دستی و کارهای مددجویان استفاده نمی کنید؟ کمی هم از بودجه های عمرانی و زیباسازی شهری برای مناطق محروم صرف کنید.

  کلامی با بیان اینکه نگاه سیاسی به کمیته امداد نگاه خوبی نیست گفت: برای ما چپ و راست و اصولگرا مهم نیست. همه باید دست ما را بگیرند چه دولتی و چه غیر دولتی!

  کلامی در ادامه گفت: از کانادا برای خرید محصولات مددجویان ما اقدام می کنند اما نهادهای دولتی خریدشان را از ما نمی کنند.

  کلامی گفت: یکی از مشکلات ما در حاشیه شهر کودکان بی هویت است. ما برای تحت پوشش قراردادن اینها به مدارک شناسایی و هویتی نیازمندیم.

  کمیته امداد خواهان همکاری با تمام خیریه ها است. در شش ماهه گذشته تعامل خوبی بین ما و هیئت مستمندان تبریز صورت گرفته و توانسته ایم با هم لیستها را تبادل کنیم ضمن آنکه به تازگی ستاد جهیزیه استان با حضور تمامی نهادهای خیریه معتبر دایر شده است.

   

  هماهنگی بین نهادهای خیریه باعث گسترش عرصه خدمت رسانی می شود

  کلامی گفت: ناهماهنگی بین نهادهای حمایتی و NGO ها باعث سو استفاده برخی افراد جهت حمایت گرفتن از همه نهادها شده و هم نگاه علمی در عرصه مبارزه با فقر در استان را شکل نداده است.

  وی تاکید کرد: کمیته امداد, بصورت مستقیم وارد فعالیتهای اقتصادی و بنگاهداری نمی شود. کمکهای اشتغال ما برای ایجاد تعاونی به فرد یا افراد است.

  درآمد صندوق صدقات استان ما مناسب نیست

  کلامی ، درآمد صندوق صدقات در پنج ماهه امسال را پنج میلیارد تومان و سال ۹۵ را ۱۲ میلیارد تومان اعلام کرد اما در عین حال گفت: در مقایسه با استان هم طرازی مثل اصفهان(۲۵ میلیارد تومان) مناسب نیست.

  مدیرکل کمیته امداد استان با بیان اینکه برای استقبال از تبریز ۲۰۱۸ برخی از صندوقهای صدقات از سطح شهر جمع اوری شده گفت:۶۰۰ میلیون تومان هزینه برای رنگ آمیزی و تعمیر صندوقها در نطر گرفته شده است. البته ۶۰هزار صندوق خانگی هم توزیع شده است.

  کلامی در خاتمه از شهروندان تبریزی خواست تا هر کجا فرد نیازمندی را دیدند به کمیته امداد معرفی کنند.

  خبرنگار: نفیسه انصاری

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "سهم فقرا در تبریز ۲۰۱۸ چیست؟ / جنس فقر در جامعه فرق کرده است"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.